drojdia de bere inactiva

Creat de virgyl, Februarie 27, 2013, 04:53:06 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: johnysibiu din Martie 09, 2013, 12:20:11 AM
O sa vezi cand o sa-i cauti prin pomi.

Fara suparare, dar decat familii lesinate mai bine familii bune care prezinta riscutl de a roi.
Cine este priceput stie cum sa rezolve si problema cu roitul si in nici un caz nu este asta o scuza pentru a nu face stimulare; asta daca vrem sa producem ceva. Cei care tin familiile de albine pentru tot felul de masuri UE probabil ca nu au nevoie ca albinele lor sa produca ceva  :)

:hi:

johnysibiu


Aurel

Pana la urma poate spune cineva care este procentul corect al drojdiei ,o reteta ceva?
Parerea mea este ca asta intereseaza mai mult . Daca este buna sau nu, cind se administreaza,fiecare poate hotara punindu-si cateva intrebari:
   Prima intrebare ar fi, ce rol are si ce suplineste  acest produs?
   Adoua intrebare , avem in stupi rezerve suficiente de polen sau posibilitate ca albinile sa culeaga din natura?
   Si a treia intrbare, dorim ca albinile sa creasca mai mul si mai sanatos puietul sau nu?
      O zi buna!

Aurel

  Da ,recitind  paginile din urma,pe tema drojdiei de bere ,am vazut ca intr-o postare a lui Batranu, se recomanda un procent de 10 % in amestec de zahar pudra si miere.
        Acum cine vrea foloseste cine nu e alegerea lui.Mai sint si alte retete.
            Numai bine!

crombra

Iata o copie a etichetei producatorului.
Sunt date si retete de folosire.
Personal, in primavara asta am dat turte proteice dupa reteta :
5 kg zahar pudra,
750 g drojdie inactiva
1 kg miere
1 kg Dulcofruct
10 g Vitamix formula
5 g Startovit(1 plic)
200 ml protofil "de casa"
Mod de preparare:
Se dizolva vitamixul si startovitul in putina apa(30 ml) apoi se amesteca cu Protofilul. Se incalzeste usor mierea cat sa se lichefieze si se amesteca bine cu Dulcofructul si protofilul.
Intr-un lighean de plastic se omogenizeaza bine " pe uscat" zaharul pudra si drojdia pana capata o culoare uniforma.
Se face o concavitate in mijloc (ca atunci cand faci paine sau cozonac si se toarna amestecul lichid in mijloc.
Cu o lingura se amesteca incorporand zaharul si drojdia in masa lichida pana devine suficient de vascoasa(o coca mai moale).
Apoi se ia la framantat incorporand treptat toata pulberea de zahar si drojdie.
Se acopera cu o folie de polietilena si se lasa la"dospit" sa se uniformizeze umiditatea 2 zile, dupa care se portioneaza in turte de 250 g/buc.
Am observat ca turta are o consistenta suficienta ca sa nu se scurga printre rame si e consumata foarte bine de albine.

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

stefy.costea

Eu folsesc drojdia inactivata. Inainte de a o pune in tavi in stupina, sfarm cu mana granulele mai mari. Eu sunt multumit de modul in care albinele se tavalesc prin aceste tavi. Am si prieteni apicultori care spun ca albinele lor nu se ating da aceasta drojdie. De remarcat ca stupina mea este in padure, in zona incarcatura cu familii de albine este destul de mare, in jur de 1500 de familii de albine. Clar nu toate albinele care iau drojdia din tavile de plastic, sunt ale mele. Cu prima ocazie o sa fac cateva poze, mai ales ca saptamana trecuta a inceput sa infloreasca ulmul.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Bătrânul

Are un defect ! Se termina repede.

Bătrânul

sa terminat...

stefy.costea

cam asa s-a intamplat si la mine!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

tatar ady


tatar ady

 Ce gramaj are cutia care se vede in poza si cam cat costa o cutie?

Hermannstadt

Vezi pe site-ul de mai jos:

http://agsira.ro/produs.html

Din cate am citit eu au vanzare prin reprezentantele ACA din tara.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

mosunick

Se poate da comanda pe site-ul oficial AGSIRA. LA peste 5 kg cumparate, transportul e gratuit. Pretul e constant, 12,5 lei per kg, indiferent de unde il luati, dupa spusele celor de la AGSIRA.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Blucyp

Ma intreb de ce sa punem zahar pudra. Nu putem inverti acest zahar, pentru a nu uza albina? Banuiesc ca daca invertim zaharul, nu mai folosim Dulcofruct, si putem pune mai multa miere si drojdie pentru a ingrosa produsul.

Muntoiu Radu

Citat din: stefy.costea din Martie 15, 2013, 12:46:15 PM
Eu folsesc drojdia inactivata. Inainte de a o pune in tavi in stupina, sfarm cu mana granulele mai mari. Eu sunt multumit de modul in care albinele se tavalesc prin aceste tavi. Am si prieteni apicultori care spun ca albinele lor nu se ating da aceasta drojdie. De remarcat ca stupina mea este in padure, in zona incarcatura cu familii de albine este destul de mare, in jur de 1500 de familii de albine. Clar nu toate albinele care iau drojdia din tavile de plastic, sunt ale mele. Cu prima ocazie o sa fac cateva poze, mai ales ca saptamana trecuta a inceput sa infloreasca ulmul.
Direct in stup, presarata pe o foaie introdusa pe la urdinis oare ar merge ?
Am un stup la care am vazut albine tinere cu aripi deformate si am citit niste studii care spun ca acest virus are o incidenta mult mai mica acolo unde exista o sursa de proteina, si vreau sa le dau asa (pudra) fara zahar, ca sa nu le uzez...