lapte praf degresat

Creat de costy VN 44 ani, Decembrie 03, 2013, 10:56:12 AM

« precedentul - următorul »

Fane

a folosit cineva asa ceva?

Jimmy2011

Mai fratilor,cat poate fi de greu sa intelegeti ca la albine nu se da Protilac,Proti..cur,Proti..draqu... In hrana de stimulare a albinelor se adauga LAPTE PRAF DEGRESAT DE ORIGINE ANIMALA 1,5% GRASIME,33-36% PROTEINA. Toate produsele destinate viteilor,purceilor,cateilor sunt CONCENTRATE PE BAZA DE SOIA,nu au nici o legatura cu laptele praf degresat!!!  ))/
Inainte de a administra in hrana albinelor tot ce auziti in stanga si in dreapta,documentati-va,cititi, de ce se da aia,ce rol are aia etc.
Stimularea sau hrana proteica se numeste asa datorita proteinei care trebuie sa rezulte din POLEN sau INLOCUITORII DE POLEN. Cei mai utilizati inlocuitori de polen si cu rezultate apropiate de polen sunt faina degresata de soia,drojdia de bere inactivata si LAPTELE PRAF DEGRESAT 1,5% GRASIME SI 33-36%PROTEINA nu altceva!!!
Doar impreuna si in anumite cantitati si concentratii acesti inlocuitori de polen au valori apropiate de POLEN.
Hrana proteica trebuie sa contina un echilibru de vitamine si aminoacizi care se gasesc in substituentii de polen amintiti mai sus, pentru a avea efectele scontate.
Administrand alceva veti produce dezechilibre  majore in dezvoltarea albinelor.
Dragilor,din substituentii de polen foarte importanti sunt aminoacizii si vitaminele.

Mai avem putin si o sa administram albinelor furaje pentru porci din faina de oase si peste doar ca sunt ieftine si au....PROTEINA...!

:bzz:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

pistol28

Citat din: Jimmy2011 din Martie 04, 2014, 10:31:22 PM
...
Mai avem putin si o sa administram albinelor furaje pentru porci din faina de oase si peste doar ca sunt ieftine si au....PROTEINA...!

:bzz:



Uite asa apare  :bzz:  :nebun: nebuna, la fel ca vaca  :nebun: dupa ce a mancat "carne" (faina proteica).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Jimmy2011

Da. Exact. Ai mare dreptate. :bravo:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Eugen B

Colegu Fane, eu zic sa iei ce au expus colegii nostri pe acest topic. pretul este cat este. Acest lapte praf se gaseste in diferite hipermarketuri si probabil in alte magazine. Daca nu ai experinta nu da de capul tau sa nu le faci rau la albine. Parerea mea. Bafta in gasirea produsului dorit

bogdanab

poate sa explice cineva care este diferenta de continut intre cele 2 tipuri de lapte praf uman si pt vitei catei ???

bucovineanu

Laptele praf pentru consum uman rezulta din prelucrarea laptelui adevarat, lapte cu origine animala. Laptele pentru vitei este fabricat din soia.
Daca citeai cateva postari de mai sus aflai raspunsul.

mircea_tm_gt

bine, bine...lapte facut din soia, dar cum e cand administram faina de soia? avem siguranta ca nu-i modificata genetic? ma refer la soia...

bogdanab

bun , daca laptele praf facut pe baza de soia nu e bun , de ce drojdia de bere care si ea e facuta pe baza de soia e buna ? de ce faina de soia e buna la albine si laptele praf pe baza de soia nu e bun ?
ca nu mai inteleg ce e bun si ce nu ?

Jimmy2011

Mircea,planta de soia este modificata genetic in laborator, astfel incat gena care i se introduce o face rezistenta la buruieni. Asa se face ca atunci cand este stropita cu ierbicid, planta rezista si asigura o productie mai mare.Romania importa 300.000 de tone anual de soia modificata genetic.DA. La cules la rapitza mergi ? La cules la floarea soarelui mergi? astea cum crezi ca sunt,nemodificate genetic,ca acum 70 de ani ? NU. Revenind, discutia nu era despre modificari genetice, discutia este despre laptele praf degresat de origine animala si concentratele pe baza de soia!
Vrei sa sti care este diferenta dintre cele doua ? Simplu! Aceasi diferenta care este intre MANCARE si MANCARIME!
Se aseamana amandoua,dar nu fac acelesi lucru! :nono:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Jimmy2011

Oameni buni, administrati-le ce doriti. Piata e bogata si variata,ofera o gama larga de produse.
Succes!
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

mircea_tm_gt

da, am inteles, multumesc!

mircea_tm_gt

am folosit o singura tura de protilac, dar am renuntat la el....acum ii bagat in turta si turta la "fetite".... mi-am luat lapte praf de la domnul octavian, il consuma mult mai repede laptele praf de la el....mai scump dar cred ca si bun. tara de provenienta POLONIA !

pistol28

Citat din: bogdanab din Martie 05, 2014, 08:05:01 PM
poate sa explice cineva care este diferenta de continut intre cele 2 tipuri de lapte praf uman si pt vitei catei ???


Untura (unt) / margarina vrgetala.

Lapte (de origine animala) / Lapte de origine vegetala (soia)

Salam / salam cu soia

Branza / Tofufu (branza)

Carnivor / ierbivor


Uite asa apare  :bzz:    nebuna, la fel ca vaca   :nebun: dupa ce a mancat "carne" (faina proteica).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

naturin

Va recomanda sa sunati la 0746303099 Octavian POPA
folositi doar lapte degresat, maxim 1,5% grasime si doar cu proteina de origine animala. eu am luat cu continut proteic 34-36%.
Deasemenea am incercat anul acesta cu succes mare si proteina din lapte cu continut de proteina 80%. este mai scumpa per kg dar la calcul cu laptele praf am iesit mai ieftin si cu totii urmarim proteina in nutritia albinelor. oricum va poate lamuri si la telefon si gasiti si pe internet ale lamuriri