Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Dubita am luat-o de piese. Doar camioneta o folosesc. Am carte de identitate facuta de rar la duba insa nu mi-a trecut prin cap sa o fac sa mearga din nou. Nu am ce face cu ea. Cred ca o voi taia dupa locurile din fata si o voi da la fier vechi desi tabla e f buna in ea. Am cumparat-o pentru cutia de viteze initial. Insa am reparat cutia mea de viteze intre timp si asta a ramas asa. Cutia de pe dubita era de forta. Nu avea chef de alergat, si am preferat sa o folosesc pe a mea, a veche.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Si au mai trecut 3 luni, calde, peste media normalului multianual, cu ploi in exces si fara pic de zapada. Nici macar nu a trebuit schimbat stropgelul la masina.
Ce am observat in prima zi din 2021 ca toti stupii erau intinsi pe toata suprafata ramelorm nu erau in ghem si cred ca a inceput depunerea de puiet. Au avut zboruri saptamanal sau cel mai mult 2 saptamani fara iesire. Pe 30 si 31 dec. au zburat frumos. Vremea a fost buna ziua si in fiecare noapte ploaie.
Astazi pe 5 ian Jalesul a iesit din matca, pe Jiu s-au golit barajele pt a stapani viiturile de pe versanti, ia la noi in Godinesti doar la Arjoci a iesit Tismana dar nu ceva de speriat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 09, 2020, 07:52:02 PMDubita am luat-o de piese. Doar camioneta o folosesc. Am carte de identitate facuta de rar la duba insa nu mi-a trecut prin cap sa o fac sa mearga din nou. Nu am ce face cu ea. Cred ca o voi taia dupa locurile din fata si o voi da la fier vechi desi tabla e f buna in ea. Am cumparat-o pentru cutia de viteze initial. Insa am reparat cutia mea de viteze intre timp si asta a ramas asa. Cutia de pe dubita era de forta. Nu avea chef de alergat, si am preferat sa o folosesc pe a mea, a veche.
La multi ani !                                                                      Motoru cati cubici are ?

dan sebastian

2800 cm3.
Si ceva lucrari de sezon.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Astazi am reusit sa dau turte de cateva sute de grame de apifonda la stupii de pe 2 vetre de la munte.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Băăăăăiii Dane, da știu că te-ai extins frumos !!!
 :bravo:
Bravo ție; spor la treabă să gestionezi cu bine stupinele.

dan sebastian

Mai urmeaza inca o locatie in 2021 in Gorj si daca rezolv cu o proprietate la Dolj mai fac una de campie.
Incerc metoda luii Nea Giovanni. Tot imbatranim si mai bine 12 - 14 vetre fixe cu 20-30 familii si productii normale decat pastoral si incarcat descarcat de rupem coloana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pe 15 feb am plecat seara dupa ora 20 la Dolj si a doua zi am semnat o promisiune de vanzare pt un teren cu o casuta pe el. Dupa ce se rezolva cu cadastru si cartea funciara trebuie finalizate actele. In jur de 5500 euro m-a costat pana acum. Am dat deja banii si 99 % e rezolvat. Ramane de vazut daca 1% va fi teapa sau am rezolvat cu o noua locatie dupa 4ani de incercari.
Pe 9 seara am plecat din Tg Jiu in jud Neamt, la Roznov si am luat o remorca de 1300 kg pe suspensie foaie de arc. Am facut iar 1.187 km, conducand noaptea cand era interzis pe Brasov. La intoarcere am trecut Carpatii prin Ardeal. E pe o axa, inmatriculata din 2014. Acum inca astept programarea la politie, Continui cu actele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin


Eugen B

Frumos, daca ai zone de stationar foarte bune este excelent.

dan sebastian

Multumesc !
Cred ca asta ar fi solutia pentru multi. Gasirea unor zone cu populatie redusa de albine dar cu zona melifera buna.
Pe masura ce imbatranim intelegem din ce in ce mai mult si lucram doar din stiinta. Mai greu cu putinta !
Peste o luna fac deja 47 de ani. Partea in care ai cea mai multa forta si dorinta ramane in amintire.
Am fost o fire mai analitica si am vazut ce face timpul din noi. Am observat la bunicim vecini etc.
Pacat ca suntem asa de otimisti si alergam dupa niste obiective puerile si trece viata prea repede pe langa noi.
Exixta zicala aia cu ``Nu-mi irosi timpul !``. Are intelesul ei la varsta potrivita. Nu e doar o expresie ci chintesenta vietii. Pt ca viata e limitata, din pacate. Nu ai timp de familie si copii pt un amarat de job cu care ajungi sa te identifici. Sper sa apuc macar la varsta a 3-a sa apreciez valoarea vietii mai bine si sa am timp.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

serban

 Ai mare dreptate. Îi invidiez și îi apreciez pe cei care muncesc împreună cu familia și trăiesc din apicultura. La noi nu prea am văzut, sunt mai mulți peste Prut.

dan sebastian

Si la ei modul asta de viata e pe duca. Au inceput sa bage aceiasi hibrizi de floarea soarelui. Cand vor trece de la 50-70 kg media la floarea soarelui la 10- 15 kg va fi dezastru si la ei.
Nu doar noi suntem o specie rara. Globalizarea face acelasi lucru peste tot.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

De 3 ani la mine e dezastru cu FS. Doar productii mici. Numai hibrizi. Anul asta sper sa fie mai bine. Problema e ca bu am alternativa

bmdna

Domnilor, trebuie sa fim optimisti. Viata trece, asa e, pare ca uneori timpul trece pe lângă noi. Totusi, în noi sta puterea sa extragem și sa producem lucruri frumoase din viata, închiși din apicultura.

Eu am avut o perioada în 2015-2017 când simțeam ca viata mea s-a cam terminat. Ajunsesem intr-un punct atât de jos încât nu am crezut ca ma voi mai putea ridica vreodată. Atunci m-am concentrat pe apicultura. Frumusețea, metodele diverse și aproape infinite, însușirea albinelor de a ne surprinde mereu cu ceva, toate astea m-au sprijinit sa raman pe linia de plutire. E adevărat ca, cu trecerea timpului nu mai putem ca la 20 de ani, dar asta nu înseamnă decât ca trebuie sa ne regândim obiectivele. E clar ca din apicultura e greu sa trăiești în România, dar nu e imposibil, dacă chiar îți dorești. Eu tindeam spre asa o viata și eram aproape, dar am făcut o noua cotitura și acum apicultura devine din ocupație secundara.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!