buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Citat din: Danielu din Iunie 14, 2016, 11:06:51 AM
Super video-urile domnul Marin. Le-am urmarit cu atentie pe ultimele referitoare, dar nu am observat  cand introduceti matca/botca in nucleele de imperechere.
Banuiesc ca aproape de eclozare? Nu exista risc ca albinele din nucleu sa omoare matca ce se apropie de eclozat?


Apoi, cand introduceti matca in roiuri este imperecheata deja sau uneori este imperecheata alteori nu?
Multumesc!
Nea Marin introduce in nuclee matci neimperecheate iar in roiuri matci imperecheate.

Danielu


Nea Marin introduce in nuclee matci neimperecheate iar in roiuri matci imperecheate.
[/quote]

Multumesc, mi-ati confirmat supozitia.
In nuclee se introduce o singura matca sub forma de botca neecluzionata sau o matca deja ecluzionata?
Banuiesc ca nu ies toate matcile in starter ca s-ar omori intre ele.

G. Iulian

Am scris clar, matci neimperecheate, el nu baga botci in nuclee- a sustinut ca vrea sa vada matcile inainte sa le introduca in nucleu.

Danielu

Ok, inseamna ca altceva n-am inteles. Din starter cand ies matcile nu se omoara intre ele? Sau au o perioada scurta de timp (parca 2 zile) in care se ignora?

oroles

Citat din: Danielu din Iunie 15, 2016, 10:17:59 PM
Ok, inseamna ca altceva n-am inteles. Din starter cand ies matcile nu se omoara intre ele? Sau au o perioada scurta de timp (parca 2 zile) in care se ignora?
De regula matcile eclozeaza intr-un finisor, nu intr-un starter. :D
Cand eclozeaza se pun bigudiuri si nu ajung una la alta ca sa se omoare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Danielu

Acum este totul clar. Multumesc pentru rabdare tuturor!

SPYKAL

Citat din: oroles din Iunie 15, 2016, 10:53:16 PM
De regula matcile eclozeaza intr-un finisor, nu intr-un starter. :D
Cand eclozeaza se pun bigudiuri si nu ajung una la alta ca sa se omoare.
Parerile sunt impartite. Eu de exemplu le las sa eclozeze in roi adica in a 12 zi le colectez si le pun o bucată de staniol imprejurul lor lasand liber capatul pe unde sa eclozioneze.Staniolul il pun preventiv ca sa nu le vina vreo idee sa roada botcile. Nu am avut probleme pana acum.

Danielu

Incepand cu a cata zi doica nu mai ajuta botca in procesul de hranire?

Porfy66

D-le Danielu in primul rand vedeti ca sunteti OFF TOPIC! :offtopic:
In al doilea rand, inainte de a va raspune, ar vrea sa va intreb ce carti/carte,  de apicultura ati citit?
Apoi va faceti o pagina personala de prezentare si vorbim acolo!
:hi: :hi: :hi:

marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64