buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64


Tamu

Nea Marine, din primavara m-am apucat si eu de aceasta frumoasa indeletnicire. Am luat 3 familii si acum am 6. Am recoltat 15 kg. de miere si cred ca voi mai lua vreo 10 zilele astea. Sunt foarte multumit si entuziasmat in acelasi timp pentru inceputul meu. Filmele ce le-ai postat m-au ajutat mult pentru a intelege mai bine anumite aspecte din apicultura. Pentru mine ai fost unul din cei doi profesori, celalalt fiind Dan Margarit din Canada. Si vreau sa-ti multumesc, pentru tot ceea ce ai facut si faci, pentru mine si in general pentru incepatori, fara macar sa ne cunosti. Ai un suflet mare. Dumnezeu sa te binecuvanteze pe tine si pe familia ta. Multa sanatate!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

sandupop

Frumoase si educative aceste filmulete. Ține-o tat așa. Sănătate maximă.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marinlm64


marius_vfp

sa ne traiesti marine , foarte ingenios gandit posibilitatea de a baga cele 3 rame de la nuclee in rama mare , chiar ma gandeam ce vei face cu ele dupa ce le scuturi.

referitor la intrerupatorul de la centrifuga , banuiesc ca centrifuga nu functioneaza la 220v ci la 12v la bateria auto sau 24v ,  intrerupatorul cumparat din targ cel cu maneta nu e potrivit pentru lucru la 12v , el merge in general la tensiuni mari 220v si amperaje mici 3-5 amperi,
sa presupunem ca daca motorul centrifugei sa zicem  este de 500w si merge la 220v , un intrerupator de 3 amperi e suficient , dar acelasi intrerupator de 3 amperi daca il pui pe centrifuga alimentata la 12v va fi prajit imediat , daca acelasi motor de 500w il alimentam la 12v avem un curent prin intrerupator de circa 41,66 amperi , cu cat scade tensiunea de alimentare a motorului dar puterea ramane aceeasi curentul (adica amperajul prin circuit) creste foarte mult , la alimentarea cu 24 v la 500w avem un curent de 20,83 amperi asi vrea sa stiu ce putere in wati  are motorul de pe centrifuga ta si la ce tensiune(v) se alimenteaza.

o alta varianta pe care o poti face e sa faci un reostat de putere cu cursor adica un potentiometru de putere cu fir de nichelina si astfel ai o turatie variabila , sau un circuit format din mai multe fire de nichelina puse in paralel pe care sa le deschizi cu intrerupatoare diferite pentru a obtine turatia dorita, sau un sistem ceva mai complicat de variator de turatie cu tranzistor de putere si cu potentiometru,( daca vrei pot sati desenez o schema simpla cu tranzistor.)

spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marinlm64

mulţam marius de ce mai scris dar nu  înţeleg nimic din asta  cursor ,reostat  fire de nichelină nu stiu censeamnă ,dar motoru lucră la 12 volti si întrerupătoru este bun numa e de la piaţ si daia no tinut dar acum cred co să tină asta ce mai scris ai dreptate dar am stiut de asta.. eu nustiu cu vilti si amperaj dar stiu ce nu merge că mam ocupat si cu astea din praxă am învăţat si eu am ars destule  :smile:...sănătace numai bine  :hi:

marius_vfp

domnule marin , sigur ati vazut un aparat de sudura , unele modifica puterea aparatului cu o maneta in interior e un reostat de putere , acela e un fel de reostat cu cursor. sau un potentiometru
http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://3.bp.blogspot.com/-OZf7RF34L8s/ULXjvZPYRzI/AAAAAAAAAtU/IGegLv2qpiA/s320/reostat%2Bcu%2Bcursor.jpg&imgrefurl=http://electricitatee.blogspot.com/&h=310&w=450&sz=11&tbnid=Y8pJV5FYZS_f6M:&tbnh=87&tbnw=126&zoom=1&usg=__y-Zn1Urv8XGeukF3GL1aV9VQdaM=&docid=s8qz8ejLQG6pnM&sa=X&ei=ZTD-UYKuO8rOsga18YCACQ&ved=0CDkQ9QEwAg&dur=353


firul adica sarma(drodu) de nichel o gasiti la resourile electrice sau uscatoarele de par(feon)

cu voltii si amperajul e foarte simplu ,

tensiunea se masoara in volti  .exemplu bateria auto are 12 v ,

puterea se masoara in wati (w) adica puterea pe care o da motorul , cel de flex bormasina aproximativ 550w

intensitatea curentului(I)ce trece printrun circuit se masoara in amperi(A) exemplu cand alimentezi un bec auto la o baterie ,daca becul e de 55w 12v impartim puterea la tensiune  adica
I=W/T  asta inseamna ca in circuitul cu becu si bateria vei avea un curent(amperaj) de : 55w/12v=4,58 A

problema intrerupatorului cumparat din oras , e ca nu este proiectat sa suporte un curent(A)foarte mare de doar 3-5A iar tu in circuitul cu centrifuga ai un curent mult mai mare de peste 10A

spunemi ce putere in Wati are motorul de pe centrifuga ce scrie pe el , pune o poza sal vedem.

spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marinlm64


bismark

   Frumos,Marine la fel procedez si eu,numai ca eu incep de la pomii fructiferi si salcim sa-mi fac rezerva.Atunci, cind storc ce este capacit dau la perete 2-3  unde stiu ca fac de obicei cuibul(la vest) ramele cu miere de salcim si poliflora capacite.Iar la floarea soarelui completez la greutate cu miere de fs.Ce aduna inplus (ca mai aduna pe la fructe de toamna ,struguri,mana scot tot) iar ca stimulare fac sirop tot cu miere de salcim sau poliflora 1/1 si nu dau zahar ca am patit-o odata.Anul acesta ca si la tine sint multumit si de miere si de roi cu matci de schimb.Dupa ce schimb matcile albina ramasa la roii facuti pentru asa ceva completez cu ea stupii mai slabi.Ma bucur mult pentru tine si Mari,multa sanatate.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pad3

Citat din: bismark din August 05, 2013, 08:12:52 AM
  dau la perete 2-3  unde stiu ca fac de obicei cuibul(la vest)

nu am inteles dc matca umple ramele de la dr spre st. acum se pare ca incepe de la vest spre est
totusi am un stup cu probleme de orientare :))) asta a inceput de la st spre dr, invers decat ceilalti
somnul ratiunii naste monstri

marinlm64


marinlm64


pharaonu75

Ca de obicei, Marin este ingenios! Face el ce face si mai vine cu cate o inventie.
=D> :bravo: =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64


octav

La noi exista un spray numit oximed in care substanta active este bioxiteracol si care este extraordinar. Daca il ai la indemana oricat de tare te frigi (iar pe mine a sarit apa dintr-o oala minune si m-a fript pe burta si pe picioare) si nu s-a facut basica din aceea care se sparge. Pe una din rani am pus miere si a doua zi am inceput sa pun propolis sa vad care se vindeca mai bine. Oricat imi plac produsele natural nu pot sa zic ca au fost mai bune. Am urmat tratamentul cu miere si propolis mai mult timp si mi-a si ramas semn pe cand unde am dat cu spray nu se mai cunoaste acum nimic.
Nu vreau sa subestimez puterea vindecatoare a produselor naturalr, pentru ca ea exista, insa multumesc celui care a inventat sprayul asta ca ramaneam cu multe si mari semne.

Toate bune si vindecare grabnica sotiei.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos