buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

Articol din săptămânalul "Libertatea"
Splendoare în iarbă

În sânul cunoscutei familii Lelea alu Cioară din Torac ,se întâmplă un fapt divers.Anume,capul familei Marin are pasiunea supremă superbele albine,cele mai minunate creaturi a lui Dumnezeu , tatăl Ion-Niţă este poate unul dintre cei mai apreciaţi pomicultori şi viticultori din localitatea de pe Bega.Pe de altă parte ,mama Păuniţa ,soţia Margareta şi nu în ultimul rând fetiţa lor apsolventă a şcolii generale ,înmănunchează toate  înpreună poate cea mai superbă dintre posibilele frumuseţi divine ale naturii-florile.
Despre Georgeta se poate afirma că nu avea cum să nu îndrăgească această pasiune ,mai ales că în fiecare dimineaţă a fost trezită de mireasma denespus a acestor minunăţii multicolore care ocupă locul de cinste în curtea familei Lelea. Geta este în ceamai mare parte preocupată de florile din grădină , care chiar la momentul de faţă sunt aşternute precum un covor persan zburător din basmele celor "O mie şi una de nopţi ".Aici îşi petrece mult timp liber , la fel şi fel de ornamentări a splendidelor flori de sezon aproape toate la număr şi care toate la un loc prezintă pentru ochi-o adevarată splendoare în iarbă .
Având în vedere că cuvintele omeneşti sunt puţine la număr şi oarecum sărăcăcioase pentru a descrie acest colţişor de rai , am lăsat totuşi să vorbească mult mai bine pozele realizate de un mare iubitor al fotografiei artistice Marin Lelea.
                              Ionel Miat

marinlm64

flori din grădină

andreiu

      Un sincer BRAVO, Marine !!!
Sa te ajute bunul Dumnezeu si sfintii ce-i pctezi cu multa pricepere, rabdare, bucurie si talent sa-ti mentii aceasta coeziune frumoasa a familiei tale, care dupa cum se vede si asa e si firesc sa fie apreciata in localitatea in care traiesti. Esti un exemplu bun si pentru noi, cei din tara. Sa-ti traiasca toata familia !

marinlm64

mulţam andrei să trăieşti numai bine ...

SPYKAL

Citat din: marinlm64 din Iulie 21, 2013, 01:11:59 PM
cea mai mare icoană pictată de mine pe baldachinu din biserica din Toracu-mare

D-le Marin, de mult va urmaresc postarile si va admir in tot ceea ce faceti.Aveti o familie minunata si profit de aceasta ocazie pentru a va ura multa sanatate, fericire langa cei dragi si sa aveti mare grija de acea minunatie de copila a dvs, Am si eu trei fete si ca sa va citez......mi-s tare falos cu ele. Sanatate maxima si butoaie pline!!!

marinlm64

mulţam SPYKAL ,anu ăsta sor cam umplut butoaiele ...sănătace  numai bine

orbanstefan64

 :bravo: :bravo: :bravo: pt tot ce faci !!!
Doamne ajuta marine! si sa ne incinti  incontinuare cu poze si filmulete din activitatea ta .
sanatate multaaaaa!!!!

Bătrânul


bismark

   Se vede cit de mult te apreciaza lumea  Marine,asa ii anul asta a fost bun si inca avem de lucrat pina om vedea si vinul in butoaie si tuica in damigene.Vad ca da lumea sfoara in tara ca vrei sa-ti mariti fata? ii inca tinara si frumoasa ca si florile din gradina pe care si eu le indragesc dupa cum stii.Unde poate fi raiul numai acolo unde totul este frumos.Iar cu mritatul poate face o lista lunga de unde sa aleaga un barbat harnic si gospodar ca tatal ei,apreciat de toata lumea.Multa sanatate intregii familii si un an cit mai imbelsugat.Cu mult respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Felicitari Marine!  :bravo: mi-ai dat inca un motiv sa te vizitez odata si o data ---acum am cam mult de lucru  :hi: %%- :bzz: @};-

Bătrânul

Marineee !  :rusine:  Politicos dar asta tot refuz se numeste !?  :nod: Hai ca nu-ti cer albine ca zestra . Iti cer sa semene cu sotia ta ca m-am indragostit de ea . (in afara de fumat )  :i_love_you: :yes: :yes:

marinlm64


Bătrânul


marinlm64


marinlm64