salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

clucian

In Spania Salcamul nu este o specie prea cultivata.  Mai nou de curand un ultimii ani de cand au aparut incendiile de padure din spania in locurile unde au fost incendii sau cultivat speci sau inlocuite cu "Falsa Acacia"  ( Robinia pseudacacia, Gleditsia triacanthos y Sophora japonica ) adica salcam, gladita si salcam japonez.

In concluzie in spania padurile sunt alcatuite din Pin si stejar ( la general specie predominanta ), padurile care au luat foc in spania au fost replantate cu specii rezistente la foc ( salcam, gladita, salcam japonez ).

Cel mai aproape de Milu56 cred eu este Andalucía unde exista salcam.

Sursa:  http://html.rincondelvago.com/repoblaciones-forestales_2.html

happy

Citat din: marius_vfp din Aprilie 29, 2012, 09:40:28 PM
frumoasa culoare , trimiteti si la noi astia mai din nord vreo 10 hectare , anul trecut la mine au inceput sa infloreasca pe 18 mai .

imi pun intrebarea ,se stie faptul ca salcamul da culesul principal , oare albinele din sud au timp suficient sa se dezvolte destul de bine de la iesirea din iarna  pentru a valorifica eficient culesul de salcam , bine se stie ca in sud vine primavara mai devreme .

spor la treaba .
Sa stii Marius ca ai dreptate.Eu inca am 3 familii slabe (din 9) si mai speram sa intarzie infloritul salcamului dar astazi am observat ca sa au inflorit masiv si cred ca la fel de repede se va termina din cauza caldurilor prea mari :sad:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

In Bucuresti și inprejurimi salcamul este inflorit, este mare bataie pe el, prin de albine.

In schimb in Constanta - Pestera salcamul este in urma, este o zona de deal, si se pare ca acolo o sa infloreasca cam dupa 7 sau 12 mai, deabia i-a dat frunzele.

Din weekend vremea se mai raceste (max 25 ~ 27 grade o sa fie) dar vin si ceva ploi.

sfantul spiridon

caldurile naucitoare ale ultimelor zile imping floarea
stoina-gorj=7-8 mai
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Din cauza caldurilor salcamul nu va secreta nectar, ceea ce va duce la ratarea recoltei.
In plus, din aceleasi motive, s-ar putea sa nu mai avem Salcam I, II si III, ci o singura perioada, comuna, atat la campie cat si la deal-munte.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

4unix

In Braila, salcamii din oras au inflorit, tot din cauza caldurilor din ultima perioada, cred ca putin se asteptau la o evolutie atat de rapida.

Numai bine.  :hi:

marius_vfp

salut, se anunta ca se mai raceste vremea , sa speram ca prindem vreme mai buna cei care suntem mai la nord.
spor la treaba pentru cei la care a inflorit salcamul
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andrei_georgian

salut! si pe la mine ceva mai la sud-vest, a inceput floarea de salcam sa se deschida, iar de 4 zile temperaturile se joaca undeva in 30 si ceva de grade... :sad:
sper sa vina si scaderea de temperatura,
un 20- 25 grade cred ca ar fi destul de bine :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Stangaci

totusi s-a intamplat ceva cu salcamul....cei tineri au inceput sa infloreasca ,in schimb cei dezvoltati nu ,si nici nu vom vedea floarea in 10 zile! :beer:

mape 48-petru manea

da asa este---salcamul batran nu are boboc de floare si nici nu cred ca va avea anul aceste ---cei tineri vor inflori in cateva zile,dar si la acestea florile sunt rare ----poate la anu,  :P

Piticot

cu permisiunea d-voastra,am sa va contrazic.chiar m-am uitat acum 2 zile sa vad evolutia si pot spune ca cei cu trunchi gros abia incep sa formeze floarea pe cand cei tineri deja au inflorit pe varfuri.va fi un decalaj intre ei de cateva zile bune.sa speram intr-o ploaie care sa mai reduca putin temperaturile.

cristi ciuc

Salcâmii mei plantaţi de patru ani sunt plini de muguri florali aflaţi în stadiu incipient.
Eram curios dacă vor avea inflorescenţe (dar mai ales dacă vor produce nectar), pentru că am auzit unele dezbateri pe forum privind secreţia acestora în anul ulterior celor secetoşi.
Fac observaţii pe cei circa 15 salcâmi ai mei, nu pe un masiv gen Valea lui Mihai.
Numai bine!

marius_vfp

salut, cristi in anul 2009 am plantat puieti luati din padure iar anul trecut a inflorit doar unul  , secretie de nectar a fost din primul an deci vei avea secretie fara probleme .
spor la treaba  cutii pline la toti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

scfpfa

 Salcamul anul asta este dat peste cap de temperaturi si lipsa precipitatiilor.
albine

nicu68

poate sa imi spuna cineva din zona sibiului in ce stadiu de dezvoltare este salcamul?si cand va fi inflorit?