Matci din zona Dunareana .

Creat de marian sima, Mai 25, 2014, 12:28:20 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Doua matci Bulgaresti (de la Ruse) de anul acesta.

marian sima

O matca de anul acesta de la mine,am pus una mai morfolita in vopsea ca sa stiu care e.

Care aduce a Carpatina?


Alutus

 Frumoase! Dar pune si o poza cu una din acelea negre de care zisesi la vecinu' de alaturea.
Sa nu uiti Darie!

mmacreanu

Citat din: marian sima din Mai 25, 2014, 12:30:14 PM
O matca de anul acesta de la mine,am pus una mai morfolita in vopsea ca sa stiu care e.

Care aduce a Carpatina?

am si eu una ca asta, din ea am luat larve pentru matci ... ce rasa este ca sunt tare harnice?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

nicomico

Anul acesta si mie mi-a iesit una din un bruna iberica.

crisian-nicolae

Matca ce se vede la avatar este de anul trecut,adusa de peste dunare(cu bacul)singura care a facut ceva miere si 12 rame cu puiet si nu s-a gindit sa roiasca.

oroles

Ce i-as bate pe astia care aduc tot felul de matci exotice! Ne hibrideaza carpatina la maxim. Le-as da voie sa aiba stupina doar pe Insula Serpilor. Nu uitati ca in anii 70 carpatina si carnica, din a carei grupa face parte a fost declarata cea mai buna rasa de albine melifere. Ce Dumnezeu are iberica asta?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Oroles matcile bulgaresti nu sant exotice,eu am fost la magazinul din ruse si era coada la matci.

Apicultori de toate varstele,am intrebat maichi (ca ei asa le zic) e carnica  sau ce fel de rasa este.

M-am lovit de un zumzet de bulgari ,ne ne ne,maichi bulgara na dubre.

Adica acelasi consimtamant pe care il avem si noi ,ca matca lor e cea mai buna,matcile erau pe comenzi insa vanzatoarea ma cunostea si mi-a dat si mie doua.

Fiind rasa locala nu am nici o ezitare asupra lor.

Albina mea e albina locala, o am de la apicultori in varsta si de cand am albine acest tip de albina l-am avut,este un ecotip din aceasta zona si difera de albina de munte adica de carpatina.

Matca  rupe la flarea-soarelui,merge bine la tei insa la salcam iese afara din stup cand este cald.





oroles

Citat din: marian sima din Mai 25, 2014, 10:36:42 PM
Oroles matcile bulgaresti nu sant exotice,eu am fost la magazinul din ruse si era coada la matci.

Apicultori de toate varstele,am intrebat maichi (ca ei asa le zic) e carnica  sau ce fel de rasa este.

M-am lovit de un zumzet de bulgari ,ne ne ne,maichi bulgara na dubre.

Adica acelasi consimtamant pe care il avem si noi ,ca matca lor e cea mai buna,matcile erau pe comenzi insa vanzatoarea ma cunostea si mi-a dat si mie doua.

Fiind rasa locala nu am nici o ezitare asupra lor.

Albina mea e albina locala, o am de la apicultori in varsta si de cand am albine acest tip de albina l-am avut,este un ecotip din aceasta zona si difera de albina de munte adica de carpatina.

Matca  rupe la flarea-soarelui,merge bine la tei insa la salcam iese afara din stup cand este cald.
Eu vorbeam de iberica, nu de albina bulgarilor, mare amatoare de scaieti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

 Nicomico face matci iberice la Murcia, deci nu-i nici un pericol.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

De ce nu isi pune la avatar localitatea?  ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Când floarea soarelui e autopolenizantă, cu pistilul prea lung şi carpatinei îi plac scaieţii - numa' să-i găsească şi să secrete. Nu de alta dar am văzut fenomenul.

rarescyp

Citat din: marian sima din Mai 25, 2014, 12:28:20 PM
Doua matci Bulgaresti (de la Ruse) de anul acesta.
la ce pret le au bulgarii???
as vrea sa incerc si eu cu 1 - 2 sa vad cum merg in zona mea...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

marian sima

La magazinul din centru (ruse) sant 18 leva ,la magazinul de la autogara sant 22 leva ,eu le-am luat de la autogara.

Sa nu se inteleaga ca le fac reclama,nu ma ocup de matci ,nu le stiu randamentul eu am luat pentru mine  si nu aduc matci pentru altii.



crisian-nicolae

Astazi am prins un roi pe malul dunari, cam 2,5kg albina( cred ca sunt bulgaresti dupa cum biziie. :yes: =))