CUM PASTRATI RAMELE CLADITE PESTE IARNA? IN CE CONDITII?

Creat de apicraiova, Iunie 21, 2012, 12:28:07 PM

« precedentul - următorul »

cocobeny

Va salut, a sosit timpul sa luam magaziile de pe cuiburi,ceva metode mai
noi si eficiente pentru rame impotriva gaselnitei pana vine frigul care aveti.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Bătrânul


livulik

din ce am observat eu ramele folosite doar pentru recolta nu sunt mai deloc atacate de gaselnita!

cu celelalte rame , de cuib, si eu am mari probleme pina vine gerul!!!
Intrebare: daca amenajez un suport din cornier unde sa intre la fix umerasii ramelor si sa le las distantate 5-7 cm intre ele ca sa circule aerul, credeti ca le pot lasa in aer liber? bine...sub un sopron unde nu le ploua sau nu bate soarele direct

xvader

le mananca molia oricum. sulf la 7 - 8 maxim 10 zile pana se face frig si asa scapi cu ele neatinse.
mie, anul asta, cu tot cu fum, tot mi-au mancat moliile vreo 25 rame.
in 2 saptamani au ras aproape 3 corpuri de rame, puse cate 8 max 9 in corp, cu site jos si sus.
cand am venit din concediu a trebuit sa iau la mana tot ce mai ere intreg din rezerva

morozan simion

eu le-am asezat in lazi astfel: pe fundul stupului am pus cateva frunze de nuc apoi am aranjat ramele, iar frunze de nuc, magazie cu rame , iar frunze de nuc si la urma capac. Mentionez ca si anul trecut am facut la fel si nu am avut probleme pentru ca mirosul frunzei de nuc  tin departe toate insectele daunatoare

xvader

ma duc maine la fete si incerc si eu, ca  nu am ce pierde.
mai ales ca incep sa se adune ramele de prin stupi.

ioanardelean55


Frunze de nuc se pun si la cereale cind e vorba de cantitati mai mici tot ptr.asa ceva .

sandupop

Citat din: morozan simion din August 21, 2013, 02:43:33 PM
eu le-am asezat in lazi astfel: pe fundul stupului am pus cateva frunze de nuc apoi am aranjat ramele, iar frunze de nuc, magazie cu rame , iar frunze de nuc si la urma capac. Mentionez ca si anul trecut am facut la fel si nu am avut probleme pentru ca mirosul frunzei de nuc  tin departe toate insectele daunatoare
Excelenta idee, undeva am citit despre ea, o sa o aplic si eu pare cea mai ecologică. ?.....dau o  :beer: :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

madnes_marius

Citat din: ioanardelean55 din August 21, 2013, 10:57:31 PM

Frunze de nuc se pun si la cereale cind e vorba de cantitati mai mici tot ptr.asa ceva .

Poate ca la cereale si la rame, punand frunze de nuc se tin insectele deoparte. Stiu ca bunicamea pune frunze de nuc printre fasole si tot se baga gargaritele in fasole.....

sandupop

Poate pe vremea bunicii tale,  ..gargaritele sau alte bazdaganii nu stiau, ca nu-i voie sa treaca Atunci când....... intalnesc frunze de nuc.. =)) :rotfl:...acum sunt mai informate, au acces la mai multe surse de informare.. =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sorinma

nu contest ca poate au efect si frunzele de nuc.....se spune ca aceleasi frunze de nuc tin departe furnicile,dar am vazut in nuci si pe frunzele acestora furnici patruland voioase  ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

morozan simion

domnu sandupop eu am prezentat si am recomandat ce fac eu si ca eu am fost multumit, pentru dumneata am alta recomandare una foarte buna daca vrei sa-ti inmultesti familiile de albine amplaseazale intr-o livada de nuci intre acestia ca si fie protejati de razele soareluivara e super, promit, si mai este ceva, ale voastre sunt poliglote :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: =)) =)) =)) =)) =)) =))

cristi ciuc

Încercați și cu frunze de salvie.
La mine a mers întotdeauna.

sandupop

Citat din: morozan simion din August 22, 2013, 07:13:12 PM
domnu sandupop eu am prezentat si am recomandat ce fac eu si ca eu am fost multumit, pentru dumneata am alta recomandare una foarte buna daca vrei sa-ti inmultesti familiile de albine amplaseazale intr-o livada de nuci intre acestia ca si fie protejati de razele soareluivara e super, promit, si mai este ceva, ale voastre sunt poliglote :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :hippo: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: =)) =)) =)) =)) =)) =))
Aici, cu amplasarea sub nuci, ai fost cam rautacios.....dar te iert ..pentru ca ca la mine nu sunt nuci.....si cu "ale voastre sunt poliglote"  , ce ai vrut sa spui?...te pomenești ca s- a trezit nationalismul în tine...te rog fi mai explicit.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

morozan simion

,,POLIGLOT,, nu inseamna,, BILINGV,, , iar daca ar fi sa ma autocaracterizez fac parte din categoria celor care uraste uraste discriminarea , rautatea ura fata de rasa umana indiferent de cultura, religie apartenenta politica si culoare . Fiecare om are dreptul la opinie , viata, munca cultura , educatie etc indiferent de limba si culoare. I-mi place sa respect fiinta umana asa cum este ea pentru ca de peste 45 de ani traiesc intr-o comunitate in care 30% sunt sasi si 50% magiari. traim ne respectam, cooperam si ne ajutam reciproc, ne respectam cultura si luam parte la toate evenimentele indiferent ca sunt romanesti, unguresti sau nemtesti.
Iar referitor la poliglot ma refeream la faptul ca rasa sau rasele de albine pe care la aveti cunoscand mai multe limbi citesc mai multe literaturi de specialitate si datorita acestui fapt au inceput sa devina imune la diferite produse.
Mi de scuze daca a reiesit nationalism din ce am prezentat eun nu-mi place sa insult si sa jignesc pentru ca nici mie nu-mi place sa fiu insultat si jignit.
sper ca am fost destul de explicit !
va doresc numai binne.