iernare cu deranj

Creat de mirea-daniell, Decembrie 25, 2012, 07:07:55 PM

« precedentul - următorul »

mirea-daniell

Incep prin a va ura un Craciun fericit  si multe realizari in anul apicol 2013.

As dori sa va aduc la cunostinta un caz mai aparte si anume deranjarea familiilor de albine de catre o firma ce face prospectiuni geologice la mine la tara. Sunt oameni lui Tender Prospectiuni SA. S-au apucat sa faca studii seismice la distante foarte mici fata de stupine. La mine au vibrat de vreo 8 ori la 35 de metri de gard, pe izlaz, paralel cu randul de stupi. In linie dreapta sunt 40 m pana la stupi. Unui prieten care nu avea gard  de imprejmuire i-au vibrat la 5 m de stupina, omul era la servici si a aflat dupa ce s-a terminat treaba. Are cineva idee de avizele de mediu? Eu i-as cam da in judecata. Am 150 m fata de soseaua principala si tot simt o trepidatie cand trece o masina de 20t dar la 40m distanta cu 2 masini speciale de vibrat solul va dati seama de impactul asupra iernarii? Dca are cineva idee despre sursele de zgomot si distantele care trebuie respectate precum si ceva despre legislatie v-as fi profund recunoscator.

ioanardelean55


Daca ti s-a creat vreun prejudiciu (paguba) poti cere despagubiri ,dar trebuie facuta dovada daca totul e normal , nu-ti va da nimeni nimic , asa e la noi .

dorindafi

daca sunt geologi s-au cum le spune celor care cauta tzitzeiul nu prea vad ce sa le faci
am vorbit cu un angajat din domeniul relatat mai sus sh idespagubiri se fac doar la terenurile pe care le calca ei shi toate astea se fac legal
shi inca ceva = vibratzia se resimte la cateva sute de metri adincime
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

   trebuie sa faci o plangere scrisa la garda de mediu . daca in urma controlului se va demonstra ca respectiva firma aduce grave atingeri mediului , in speta albinelor poti merge  mai departe spre instanta . dar daca garda nu gaseste nimic deosebit nu prea ai ce sa faci.

stefan1

  Cred ca e un domeniu prea special ca sa fie reglementat. Nu stiu nici cat de mari sunt vibratiile. Nu stiu daca e posibil sa produca vibratii orientate spre tinta si care sa nu se propage mult in lateral.
  Daca sunt vibratii mai puternice, s-ar putea sa ti se desprinda unele albine din ghem si sa moara pe fundul stupului. Daca aveau intestinul mai incarcat, deci daca le faceau mai in primavara inaintea zborului de curatire, efectele puteau fi mai grave, ca albinele puteau sa 'scape' diareea in stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)