Furtisag ciudat...

Creat de Adrian Roman, Aprilie 02, 2011, 11:05:39 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Ce spuneti de faptul urmator:   acum 4 zile, seara, merg in stupina din livada din spatele casei si observ la o familie , semne de furtisag linistit. Era tarziu, am controlat abia dupa doua zile si am gasit matca si o mana de albine pe puietul capacit, in rest, golit tot. Dau cu faina pe albinele de la urdinis si gasesc familia hoata. O deschid si , vorba cuiva de pe forum, " voma" de albine. Am concluzionat ca a preluat si albina din stupul furat. E normal asa ceva ?

Obombo

Am citit pe undeva despre asemenea stuatii cind albinele "pagubase" se alatura hoatelor si transporta toate proviziile in stupul acestora, dar se intampla de obicei dupa ce hoatele au eliminat matca.

stefan1

  Daca stupul furat nu este bolnav si daca vrei sa-l salvezi, ai putea sa le schimbi locurile (rocada). Uneori la asemenea manevre trebuie protejata regina din familia slaba (una-doua zile in cusca).
  Personal cred ca este mai bine sa lasi familia mare sa se dezvolte si sa faci un roi timpuriu din ea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Calin Catalin

Daca se inverseaza locul stupilor cand nu este cules in natura, nu apare conflict intre albinele din cele doua familii?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

stefan1

  Mai cu seama in cazul unui furtisag, mierea furata a uniformizat oarecum mirosurile, iar stupul furat de obicei renunta la aparare. Dar si in alte cazuri, din propria experienta, numarul de albine intepate este foarte mic. Nu se aplica la furtisag generalizat, cand sunt implicate hoate din mai multi stupi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

jimm


Adrian Roman

Stupul furat e terminat. Hotul, in schimb, e agitat, agresiv, si tot mai cauta in celalalt. Am dat rama la ouat, una la construit si sirop in hranitor. Stupul furat si vecinul le-am tot distantat unul de celalalt, pana cam la 2 metri, si voi continua, ca sa ramana locul de furat cat mai departe. Au o memorie albinele astea....! :bzz: :rotfl:

orbanstefan64

 selectie naturala inca nu este rea :nod: :nod:

bucovineanu

Citat din: Adrian Roman din Aprilie 03, 2011, 08:52:57 PM
Stupul furat e terminat. Hotul, in schimb, e agitat, agresiv, si tot mai cauta in celalalt. Am dat rama la ouat, una la construit si sirop in hranitor. Stupul furat si vecinul le-am tot distantat unul de celalalt, pana cam la 2 metri, si voi continua, ca sa ramana locul de furat cat mai departe. Au o memorie albinele astea....! :bzz: :rotfl:
Odata furtisagul inceput e posibil sa continue si la alti stupi. Atentie sporita!!!!!

Florin_Dan

Si eu am patit acelasi lucru. Am gasit o mana de albine in stup cu matca , fara mancare . I-am dat o rama cu puiet eclozionat , si de eclozionat cu tot cu albine acoperitoare , si cred ca am reusit sa salvez regina. Am facut operatiunea de 8 zile si totul este in regula. Am avut noroc cu un cules bun in acea perioada.

PricopArthur

Situatii asemanatoare se intampla cand albinele gasesc in preajma stupului furat o sursa de hrana ce o epuizeaza, apoi se muta la stup. Este riscul ca dupa ce il termina pe primul, sa treaca la urmatorul.
Daca matca stupului furat, daca nu a fost vatamata se poate folosi pentru o alta familie ce a ramas fara matca.
Nu cred ca e cel mai indicat cand sunt multe albine zburatoare se se faca o inversare intre cei 2 stupi.
Miere multă şi inimă curată!