Cum au trecut iarna ??

Creat de Andrei.D, Octombrie 06, 2010, 08:06:19 AM

« precedentul - următorul »

D006


tassevasi

#31
 Intr-o discutie cu un  baiat  f serios (Ilalexandru) in 2011, atunci cind am achizitionat 20 de roi pe 5 ram ,i-mi zicea ca in primavara se vede  daca am luat tepa  cu ei .
   Vreau sa zic ca am  iesiti din iarna cu 100% efective  , cu o mica exceptie ,am gasit unul fara regina ,dar pt ca am avut una trecuta peste iarna , am introdus-o in cutiuta , miine am sa ma uit daca i-a dat drumul .
  Numai bine .

andrei_georgian

conteaza f f f mult cat de bine sunt impachetati stupii pentru iarna, am colegi apicultori care folosesc doar ziare deasupra podisorului sau pun hartia de la sacii de ciment...
cu cat este mai bine impachetat cu atat pierde mai putina caldura.
am avut si eu un stup pe 3 rame care spre surprinderea mea a pierdut foarte putina albina peste iarna
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

au inceput si ponta ''fetitele'' mele :yes:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: abeja din Martie 14, 2012, 03:30:00 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Martie 12, 2012, 03:26:18 PM
iesiti din iarna, 100%

Florine,  chiar  100%?
Ce  noroc!!!!!!
:yes:
da
dar 100% la clasa "pinguin" sau "pi". adica "3,14"
din 32 iesit cu 32

nu sunt inca la clasa "cento", adica peste 100 familii
dar sper ca daca voi ajunge acolo la 100 de stupi (doar din poliuretan) sa pot da acelasi procent de iesirea din iarna
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

Citat din: andrei_georgian din Martie 14, 2012, 09:04:38 PM
conteaza f f f mult cat de bine sunt impachetati stupii pentru iarna, am colegi apicultori care folosesc doar ziare deasupra podisorului sau pun hartia de la sacii de ciment...
cu cat este mai bine impachetat cu atat pierde mai putina caldura.
am avut si eu un stup pe 3 rame care spre surprinderea mea a pierdut foarte putina albina peste iarna
cu fund antivaroa fara sibar de tabla, diafragma ,o folie deasupra ramelor si o paturica deasupra .
temperaturi de la -15 la  -25 g C a 3 a oara iernez pe acest sistem .
:hi: :hi:

bismark

     Ocen haraso Stefane unii ar pune si ceva plapumi pe stupi uitind ca astfel realizeaza un condens masiv care este mai periculos decit gerul.O impachetare sumara cu o aerisire buna face mult bine.Este corect sa aiba hrana suficienta si bine asezata incit sa nu fie goluri cind pot muri de foame cu mierea linga ele pot trece si prin Siberia. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: bismark din Martie 19, 2012, 03:12:59 PM
     Ocen haraso Stefane unii ar pune si ceva plapumi pe stupi uitind ca astfel realizeaza un condens masiv care este mai periculos decit gerul.O impachetare sumara cu o aerisire buna face mult bine.Este corect sa aiba hrana suficienta si bine asezata incit sa nu fie goluri cind pot muri de foame cu mierea linga ele pot trece si prin Siberia. Cu respect
Ce mare dreptate aveti Domnilor,asa au trecut si albinutele mele iarna, cu folia deasupra si o paturica,iar cand ma gandesc ca in alti ani procedam cum vedeam la cei cu  multi ani de apicultura ca le infofolea si cu pernute din carpe si haine vechi dupa diafragma de faceau un condens in stupi mai ceva ca in masina de spalat si aveau si pierderi pana in primavara din efectiv,  asta e,cat traim invatam dar mai trebuie sa ne asumam riscul sa mai improvizam, experimentam si asa reusim sa le trecem iarna cu cat mai putine pierderi, Pace! :thanks:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

cipriene

Citat din: bismark din Martie 19, 2012, 03:12:59 PM
     Ocen haraso Stefane unii ar pune si ceva plapumi pe stupi uitind ca astfel realizeaza un condens masiv care este mai periculos decit gerul.O impachetare sumara cu o aerisire buna face mult bine.Este corect sa aiba hrana suficienta si bine asezata incit sa nu fie goluri cind pot muri de foame cu mierea linga ele pot trece si prin Siberia. Cu respect
perfect adevarat, dragostea ucide! infofoleala duce la condens, condens care duce la pierderi de albine (ca si cum iarna ai iesi ud afara in frig).
si ce este cel mai important dupa parerea mea, este numarul mare de albine care intra in iarna cu hrana suficienta si cu tratamente facute la zi.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

KTA-APIDORNA - Ski

Salutare! La noi in Bucovina s-a reantors iarna! :sad: a fost pana in - 10 g C, se anunta de luni ca se mai incalzeste,sa speram ca ne-am plictisit de zapada... :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

nicu68

am intrat in iarna cu 26 de fam si tot  atitea am si la ora actuala, sunt fericit :yes:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: nicu68 din Martie 31, 2012, 11:08:05 AM
am intrat in iarna cu 26 de fam si tot  atitea am si la ora actuala, sunt fericit :yes:
felicitari! asa sa ai tot timpul,bafta! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

nicu68

mersi,si tie iti doresc la fel si bineanteles tuturor apicultorilor de pe acest forum,toate cele bune :hi:

Cipri S

Se pare ca eu n-am fost chiar asa norocos,din pacate.Am avut pierderi,dar sunt convins ca vina imi apartine 100%.Unele nu au avut suficienta mancare,altele au murit de diaree,la unele a aparut condensul.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Cipri S din Aprilie 05, 2012, 02:27:57 PM
Se pare ca eu n-am fost chiar asa norocos,din pacate.Am avut pierderi,dar sunt convins ca vina imi apartine 100%.Unele nu au avut suficienta mancare,altele au murit de diaree,la unele a aparut condensul.
oricum ai avut de invatat ceva din experienta asta, deci la anul nu se mai intampla...Pace! :hi: %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/