preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

feerary

daca omu va spune ca ACA da 20- 21 pe salcam voi nu credeti... da voi ce credeti? mai bine nu va obositi sa mai intrebati sau vinde-ti voi mierea cu cat vreti ca noi astia mai creduli nu o dam sub   20-21

daniel.arad

Pentru colegul din Vest
Zilele astea am livrat la Filomera filiala Curtici jud. Arad.
Preturi:
Poliflora inclusiv rapita, floarea soarelui 12 lei.
Tei 13 lei
Salcâm 19 lei.
Plata dupa analiză 30-40 zile...
Miere multă...

Bătrânul

Ofer un kg de miere de mana brad contra ZECE kg de floarea soarelui. :razz: :rotfl:

filip

Ce mai conteaza  mierea,nu din miere se fac bani .
Bani se fac vanzand iluzii..........
http://www.dcnews.ro/albine-modificate-genetic-la-segarcea_480372.html
"Cei doi tineri apicultori din Segarcea livrează aproape 300 de mătci modificate genetic în fiecare an, ceea ce le aduce aproape 100.000 de euro. Au ajuns să nu mai poată face faţă cererii, aşa că au mai angajat încă şase oameni, iar anul viitor speră să dubleze producţia".
Daca e asa profitabila apicultura si se scot astfel de cantitati de miere,pretul e bun ))/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bismark

     Da,se poate si asa,cunosc situatia din Austria la o asociatie apicola citiva apicultori se ocupa cu reproductia de matci selectate care se expediau paravion in toata lumea in buncare cu conditii controlate.Merge o perioada dar ajunge la un momentdat la saturatie si trebuie gasit altceva.Asa s-a intimplat si in Austria cind nu sau mai vindut matcile si multi au inchis pravalia.Noi o facem pentru ca este cerut pe piata acum dar se va termina curind.Natura isi va spune cuvintul.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: filip din Iulie 18, 2015, 11:53:30 AM
Ce mai conteaza  mierea,nu din miere se fac bani .
Bani se fac vanzand iluzii..........
http://www.dcnews.ro/albine-modificate-genetic-la-segarcea_480372.html
"Cei doi tineri apicultori din Segarcea livrează aproape 300 de mătci modificate genetic în fiecare an, ceea ce le aduce aproape 100.000 de euro. Au ajuns să nu mai poată face faţă cererii, aşa că au mai angajat încă şase oameni, iar anul viitor speră să dubleze producţia".
Daca e asa profitabila apicultura si se scot astfel de cantitati de miere,pretul e bun ))/

  Ca si la d-l Ursu, lumea este atrasa ca de un magnet cand se vorbeste de bani multi. Ce conteaza ca le vinzi liuzii involuntar, dar eu cred ca cu buna stiinta.
- Eu nu stu sa existe in lume albine modificate genetic. A modifica genetic un organism inseamna a interveni la nivel celular, sa modifici secvente cromozomiale, iar organismul rezultat sa fie viabil si capabil sa se reproduca. Ori inseminarea artificiala inseamna doar o imperechere controlata. Am citit undeva de o incercare de a face o albina modificata genetic. La un congres Apimondia din Argentina de acuum cca 40 de ani, japonezii au prezentat o albina fara ac. Adica aparatul vulnerant era nefunctional si deci albinele nu puteau intepa. Nu stiu exact justificarile, der Congresul nu a aprobat darea in exploatare a unei astfel de albine.
- Reginele inseminate artificial nu sunt regine de productie. De regula sunt mai greu acceptate de familii, de multe ori le inlosuiesc rapid. Sunt mai putin prolifice si traiesc mai putin. Ele sunt indicate pentru crescatorii de matci.
- Deja generatia a doua, obtinuta in stupinele obisnuite, are jumatate din informatia genetica de la trantori, care nu stim de unde provin.
- Nu spune de fapt din ce parinti face acele matci. De la ce rasa sau rase pleaca?
- Cat de stabila genetic este rasa creata? Ce influenta are asupra raselor locale? Daca se comporta ca Buckfast...

  In consecinta e o alta pacaleala pentru cumparatori dar si pentru cititori, ca valoarea castigului este umflata chiar cu numarul si pretul unitar al matcior declarate de ei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Citat din: filip din Iulie 18, 2015, 11:53:30 AM
Ce mai conteaza  mierea,nu din miere se fac bani .
Bani se fac vanzand iluzii..........
http://www.dcnews.ro/albine-modificate-genetic-la-segarcea_480372.html
"Cei doi tineri apicultori din Segarcea livrează aproape 300 de mătci modificate genetic în fiecare an, ceea ce le aduce aproape 100.000 de euro. Au ajuns să nu mai poată face faţă cererii, aşa că au mai angajat încă şase oameni, iar anul viitor speră să dubleze producţia".
Daca e asa profitabila apicultura si se scot astfel de cantitati de miere,pretul e bun ))/

Eu am o deformatie profesionala. Mereu imi cad ochii pe cifre. Zic ei acolo: "Pentru o matcă modificată genetic din import, apicultorii plăteau chiar şi 1.000 de lei. Acum, comenzile curg la firma din Segarcea. Preţul este la jumătate." Daca pretul la Segarcea e la jumatate, atunci ei vand o matca cu 500 de lei. La 300 de matci asa cum spun acolo, ar putea face maxim 150.000. In euro inseamna circa 33.000. Atunci de unde suma de peste 100.000 de euro. De fapt oamenii fac peste 100 de mii de lei, ceea ce nu e de colo, dar sint departe de "peste 100.000 de euro".

Acuma, mie mi-a iesit asa calculul pentru ca am dat bacul in anii 80. Cred ca daca dai bacul acum, ies 100.000 de euro. Articolul este scris de un om care habar nu are ce e aia modificare genetica si ce scule iti trebuie pentru asta. Ca sa nu mai vorbim de scoala.

Daca mai disec un pic, vad ca este si o propozitie gresita dar care cred ca intentiona sa arate dispret pentru apicultorii batrani: ,,Apicultorii au mers pe învăţăturile celor bătrâni, care nu au vrut să evolueze. Ăsta e viitorul, altfel nu poţi să faci o matcă controlată, din care se poate face o reproducătoare" Cred ca din prima propozitie mai lipseste un "nu" ca sa aiba sens ce spune acel Georgel, pentru ca eu nu cred ca apicultorii batrani l-au invatat cum se fac "modificarile genetice". Parerea mea este ca a dispretui pe cei batrani, a dispretui ce au invatat si ce au facut ei, este foarte grav. Lumea a progresat tocmai apreciind cunostintele si experienta inaintasilor. Numai asa s-a putut ajunge departe. Tot felul de neaveniti scriu articole iresponsabile. Dar... iata inca un motiv pentru care sintem unde sintem iar altii sint unde sint.

Albine lipsite de agresivitate am si la mine in stupina si nu sint modificate genetic (sau poate sint, mi le-or modificat unii intr-o noapte), dar mie imi plac si cele care inteapa. Ce farmec ar avea stuparitul fara intepaturi??? Ce farmec ar avea stuparitul daca chiar ai umbla in stup ca in butoiul cu muraturi (cum spunea un om ca nu trebuie sa umbli).

Cat despre productia de miere... din pacate sint multi oameni care alearga dupa iluzii. Articolul spune ca poti face 40-50 kg de miere cu o familie obisnuita iar cumatcile lor de calitate faci dublu. Eu nu fac pastoral, dar cred ca daca pleci cu familii puternice din primavera poti face productiile astea duble si cu matci din stupina. Poate ma hazardez, colegii care fac pastoral pot sa ma contrazica. Dar mai e ceva, pe langa familii puternice in primavara mai trebuie si multa munca si pricepere din partea apicultorului. De fapt munca si priceperea sint esentiale. Ceea ce un cumparator de iluzii nu are si va da chix. Dar vanzatorul e pe profit.

Sint pe net unii care vand carti si planuri (Ursu macar vinde si un stup). Acum doi ani un tanar s-a inarmat cu ele si era gata sa faca peste 1000 de euro pe luna, imediat ce avea stupii in  curte. M-a intalnit pe mine. Si dupa ce I-am explicat care e ciclul in stuparit, ce munca trebuie, si-a dat seama ca toate hartiile alea nu-s bune nici de acoperit oala cu smantana.

Este uimitor cum organisme precum OPC nu se sezizeaza si nu-I iau la bani marunti pe vanzatorii de iluzii apicole.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

filip

"Daca e asa profitabila apicultura si se scot astfel de cantitati de miere,pretul e bun ))/"
Afirmatia mea era una subtila.
Daca o familie da 100 Kg de miere,pretul la achizitii e bun.
Cum realitatea bate filmul normal ca nu e asa.
Eu am scris aici pe blog ca Romania nu are zone in care sa se practice un" STUPARIT INDUSTRIAL"adica sa ai 500-1000 stupi pe locatie.
Daca ai cisterna cu sirop ,e posibil.Dar nu mai e MIERE de ALBINE e orice dar nu Miere de albine.
Eu sustin ideea sa avem in fiecare catun ori colt indepartat fam de albine.
Un areal suporta o anumita incarcatura,cand se depaseste apicultura nu mai e rentabila.
De aici si vetre in stupina cu 40-50 fam la distante de cel putin 3 km.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bmdna

Citat din: filip din Iulie 19, 2015, 10:18:41 AM
Afirmatia mea era una subtila.
Daca o familie da 100 Kg de miere,pretul la achizitii e bun.
Cum realitatea bate filmul normal ca nu e asa.
Eu am scris aici pe blog ca Romania nu are zone in care sa se practice un" STUPARIT INDUSTRIAL"adica sa ai 500-1000 stupi pe locatie.
Daca ai cisterna cu sirop ,e posibil.Dar nu mai e MIERE de ALBINE e orice dar nu Miere de albine.
Eu sustin ideea sa avem in fiecare catun ori colt indepartat fam de albine.
Un areal suporta o anumita incarcatura,cand se depaseste apicultura nu mai e rentabila.
De aici si vetre in stupina cu 40-50 fam la distante de cel putin 3 km.

Corect! Eu as mai adauga ca Romania nu are nici clima care sa ofere conditii an de an pentru o apicultura performanta. Hai sa ne gandim la anul trecut, in care cred ca numai cei cu cisterna au facut performanta la salcam. Or mai fi si exceptii, dar in zona mea asa a fost. Au fost doar doua zile de cules la salcam, in rest ploi zi de zi.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

trantore

Citat din: filip din Iulie 19, 2015, 10:18:41 AM
"Daca e asa profitabila apicultura si se scot astfel de cantitati de miere,pretul e bun ))/"
Afirmatia mea era una subtila.
Daca o familie da 100 Kg de miere,pretul la achizitii e bun.
Cum realitatea bate filmul normal ca nu e asa.
Eu am scris aici pe blog ca Romania nu are zone in care sa se practice un" STUPARIT INDUSTRIAL"adica sa ai 500-1000 stupi pe locatie.
Daca ai cisterna cu sirop ,e posibil.Dar nu mai e MIERE de ALBINE e orice dar nu Miere de albine.
Eu sustin ideea sa avem in fiecare catun ori colt indepartat fam de albine.
Un areal suporta o anumita incarcatura,cand se depaseste apicultura nu mai e rentabila.
De aici si vetre in stupina cu 40-50 fam la distante de cel putin 3 km.

inca nu am auzit de sortimentul asta< MIERE DE ALBINA>.....  poate miere de cisterna,  sau miere de caldare....  miere de hranitor(dupa denumirea flori de unde culeg nectar)

filip

Eu ma intreb cum de nu a aparut in Legea Apiculturii definitia mierii data de Dimitriu (AGRANA)
"Orice sirop trecut prin gusa albinei e MIERE de ALBINE",dar sunt unii care nici macar nu au trecut APIINVERTUL prin gusa albinei.
In cazul asta avem nevoie de genetica,avem nevoie de matci selectionate,avem nevoie de stupi puternici?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pistol28

Citat din: filip din Iulie 19, 2015, 11:42:58 AM
Eu ma intreb cum de nu a aparut in Legea Apiculturii definitia mierii data de Dimitriu (AGRANA)
"Orice sirop trecut prin gusa albinei e MIERE de ALBINE",dar sunt unii care nici macar nu au trecut APIINVERTUL prin gusa albinei.
In cazul asta avem nevoie de genetica,avem nevoie de matci selectionate,avem nevoie de stupi puternici?

Aici avem definiţia:
MIÉRE s. f. Substanță semilichidă, gălbuie, dulce și aromată, foarte bogată în zaharuri, vitamine și enzime, culeasă și produsă de albine din nectarul florilor. ............
Sursa: DEX '09 (2009)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bio

..treaba incurcata rau asta cu mierea care  o produc albinele si mierea care se vinde prin supermaketuri .

Si legislatia le permite ... si unde nu le permite legislatia firmele respective au grija sa se acopere de  hirtii.

in apicultura ultimilor ani daca nu intervii cu hrana administrata familiilor de albine in 2-3 ani nu mai ai albine. Culesurile de productie au devenit o stimulare mai hotarita iar culesurile de intretinere nici macar nu-ti mai tin cintarul pe zero ...:( ...este destul; de greu .

dan sebastian

Pt 2015 la en gros se dă între 12 - 13 lei pe rapiță, polifloră, tei și floarea soarelui iar între 18,5 și 21 lei per kg salcâmul. En detail între 15 și 35 lei variază prețul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.