Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

4unix

#375
Citat din: ghimpe din Ianuarie 28, 2013, 06:00:22 PM
SALUTARE DOMNILOR!!!!! Domnul 4UNIX aveti o adresa de mail ? pentru a discuta ceva .

Buna,
Am si adresa de e-mail, dar va spun sincer ca prefer sa discutam in spatiul oferit de forum. Daca vreti sa-mi transmiteti un mesaj personal va rog sa folositi functia pentru mesaj private.

Numai bine!  :hi:

P.S.  Completarea datelor de profil este o buna practica pe acest forum.

ionel07196555

Citat din: marcello  braileanul din Ianuarie 14, 2013, 02:54:28 PM
eu am zis ca un incepator in apicultura care vrea sa se lanseze nu ar fi bun sau bine o masina chiar atat de costisitoare ,parerea mea  acum depinde de la om la om dar eu de exemplu mi-am cumparat la mana  a doua un circular cu masa reglabila ,am filetanta ,bormasita  o randea de mana e mica dar cat decat nu dau bani multi la tamplar si mai nou mi-am cumparat de pe net o masina de facut falturi care am sa o modific sa ii fac un postament eu asta am gandit ca decat sa dau la un tamplar sa nu imi faca cutiile bine sau sa cumpar cutii gata facute nu am bani ca pt mine conteaza 160 cat as da pe o cutie pe 10 rame si asa ca mai  bine iau eu scandura si o fac asa cum doresc eu bine inteles si cu ajutorul dumneavoastra sau al  celor care au postat schitele de stupi aici pe forum......eu oricum va multumesc tuturor care au participat la acest forum si participa in continuare.....si va arat si freza care am cumparato cu numai 240 ron cu set de cutite cu tot :nod:si poate sapt. asta am sa va arat si ce modificare fac la ea..si astept si parerile voastre :ok:
SAlut ... am si eu scule de la astia dar an viata mea sa nu mai aud de ei ......
de curiozitate cere niste carbuni de schimb sa vezi au ?????? restu sa nu mai vorbim ;
vad ca nu ai folosito
   sa le folosesti cu placere ;;
MAI CITESTE  pe aici pe dincolo [ [ tot patitui priceput ] ]
         SA AUZIM DE BINE

cristi78

Salutare stimati apicultori ! Sunt nou pe-aici ... voiam sa va arat ce mi-am facut pt rame acu , ca s-a marit efectivul de albini anul trecut si trebuie eficientizat timpul

cristi78

Si dupa ce am terminat-o , am gasit asta ... Станок сверлильный пасечный . Asta e ... data viitoare am s-o fac asa.

tassevasi

  Foarte misto , nu mai treb inca o gaura ,sa fie mai dese ?

Porfy66

Se pare ca e pentru rame 3/4. Pentru 1/1 sunt necesare 5 randuri de sarma!
:hi: :hi: :hi:

bee_lover


tassevasi

 Am o intrebare  pt Porfy, gasesc eu asa ceva .
Ina nu am fost in oras sa caut dar poate ma ajutati , asa orientativ .
  E de la un circular  de banc cu sanie , nu am poza  dar i fac .
Fira MAC allister  cred german  .Are motorul la 45g fata de   centrul axului pinzei de taiat  .
  Motor - MSMS210 DBL   de 1500w
  Multumesc

ciucur

Bravo !
Dar in poza nr 3 se vede ceva nasol printre mandrina 2 si mandrina 3.
Sa il folositi sanatos.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marius_vfp

se vad legaturile la motorul de dedesubt legat in stea  :)
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Porfy66

Dle Vasile (tassevasi) cred ca e foarte greu de gasit in Romania asa ceva, dar daca ziceti ca circularul e german sunt sanse sa gasiti aici:
http://www.ereplacementparts.com/ (in acest site trebuie sa precizati clar marca si tipul circularului)
Daca exista acest utilaj in aceasta baza de date o sa va afiseze diagrama masinii si lista reperelor... Odata reperul identificat se poate comanda direct pe acest site, sau bagati numarul de identidicare pe www.ebay.com sau www.ebay.de sau pe www.amazon.com si vedem ce rezulta...
Eu mi-am comandat un ax pentru un circular Bosh 4100: http://www.ereplacementparts.com/bosch-4100-0601b13010-table-saw-parts-c-128_167_14496.html
Reveniti cu numele firmei si modelul circularului si mai caut si eu...
:hi: :hi: :hi:

cristi78



"Bravo !
Dar in poza nr 3 se vede ceva nasol printre mandrina 2 si mandrina 3.
Sa il folositi sanatos."

ceva nasol ??? ce anume ? motorul se vede , care e putin mai jos , dupa cum reiese din poza urmatoare , daca la asta te referi





stefanescu

Probabil se refera la faptul ca ai uitat sa pui capacul la cutia de borne a motorului
Sa faca si el unul la fel si sa uite si el capacul
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

tassevasi

#388
Citat din: Porfy66 din Ianuarie 30, 2013, 12:52:27 AM
Dle Vasile (tassevasi) cred ca e foarte greu de gasit in Romania asa ceva, dar daca ziceti ca circularul e german sunt sanse sa gasiti aici:
http://www.ereplacementparts.com/ (in acest site trebuie sa precizati clar marca si tipul circularului)
Daca exista acest utilaj in aceasta baza de date o sa va afiseze diagrama masinii si lista reperelor... Odata reperul identificat se poate comanda direct pe acest site, sau bagati numarul de identidicare pe www.ebay.com sau www.ebay.de sau pe www.amazon.com si vedem ce rezulta...
Eu mi-am comandat un ax pentru un circular Bosh 4100: http://www.ereplacementparts.com/bosch-4100-0601b13010-table-saw-parts-c-128_167_14496.html
Reveniti cu numele firmei si modelul circularului si mai caut si eu...
:hi: :hi: :hi:

  Domnul  Porfy , eu nu prea ma pricep asa la comenzi ,cautari etc  pe calculator .
   Vad ca aveti bunavointa sa ma ajutati  si multumesc tare mult .
   Astazi am fost in Pitesi pe la toate servisurile si reprezentantele , rezultatul  .... "nimic ", nu am avut seria si nr la mine si nici foto.
A ramas sa le duc  ce mi-a cerut si daca  gasesc  e bine daca nu  ramine sa o fac la o intreprindere   cu un meserias bun .
   Acum  pt ca ati mai  rezolvat astfel de probl  ,sper si eu ,indraznesc ,ingros  obrazul  :).
   Pun aceste poze poate va elucidati .
  Numai bine  si sanatate  :hi: :hi:
       PS  Jos  numarul si seria nu se vad bine in foto, acum  sesizez ,  este acesta
    seria  R11W01  00023
  Sper ca  se vede  ca motorul  nui perpendicular cu pinza  de taiat (la 90g )  ci la 45g  si deaceia nu gasesc pe nicaeri astfel de roti dintate .

ionel07196555

Citat din: tassevasi din Ianuarie 29, 2013, 10:20:32 PM
Am o intrebare  pt Porfy, gasesc eu asa ceva .
Ina nu am fost in oras sa caut dar poate ma ajutati , asa orientativ .
  E de la un circular  de banc cu sanie , nu am poza  dar i fac .
Fira MAC allister  cred german  .Are motorul la 45g fata de   centrul axului pinzei de taiat  .
  Motor - MSMS210 DBL   de 1500w
  Multumesc
SI eu caut asa ceva adica pinionu acela e de la un MATRIX an garantie si nu pot sa il aduca de prin S E P T E M B R I E ma tot mint si motorul de la abric lam reparat pe bani miei in UNGARIA [ BOBINAT ] tot MATRIX  TOT IN GARANTIE asti cred ca nu au nici un carbuna de schimb ???