Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66

#240
Am si eu un abricht cu grosime de la Bernardo. Cand intra mai mult cutitele cand tragi la grosime sau rindeluiesti? Din ce ai expus trag concluzia ca te referi la rindeluire. Cand rindeluiesti este obligatoriu ca dupa ce scandura a depasit jumatate, din intreaga lungime, peste cutite sa schimbi punctul de apasare de pe masa de intrare pe masa de iesire. Nu trebuie apasat pe capatul din spate a scandurii cand aceasta este pe tamburul cutitelor ci trebuie apasat pe masa de iesire la cel putin 20 cm de cutite. Sper ca m-am facut inteles.
Daca insa e vorba de grosime atunci e vorba de reglarea presiunii arcurilor amortizoare de la tamburul ce trage scandura. :nono:

adi-m

#241
Este doar grosime  :hi:, cu trasul la abriht sunt deprins

adi-m

 
Daca insa e vorba de grosime atunci e vorba de reglarea presiunii arcurilor amortizoare de la tamburul ce trage scandura. :nono:
[/quote]
Probabil va referiti la tamburul de la iesire 

bucovineanu

Incearca sa bagi bucatile de lemn una dupa alta, fara pauze, iar la iesire sa ia cineva bucatile ridicandule . Daca nu sunt tinute capatul din fata se lasa in jos si cutitele taie mai mult din celalalt capat.

bogdan moldovean

ne puteti arata si noua cateva modele de prese ptr.fabricarea panourilor de scandura ?rog pe cei care si au facut sau si au achizitoinat  sa posteze foto cateva modele

tassevasi

#245
Citat din: bogdan moldovean din Februarie 19, 2012, 10:00:57 PM
ne puteti arata si noua cateva modele de prese ptr.fabricarea panourilor de scandura ?rog pe cei care si au facut sau si au achizitoinat  sa posteze foto cateva modele
Iti prezint presa prietenului meu  roi-ag , cred ca-i f buna si la indemina oricui de facut , are capacitate mare ,presarea cu pene .
  Numai bine .

orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Februarie 19, 2012, 05:00:33 PM
Incearca sa bagi bucatile de lemn una dupa alta, fara pauze, iar la iesire sa ia cineva bucatile ridicandule . Daca nu sunt tinute capatul din fata se lasa in jos si cutitele taie mai mult din celalalt capat.
corect!!!!!!!

orbanstefan64

eu m am suparat pe bernardo asta si l am desfacut bucati bucatele i mi pare rau ca nu am facut poze da cine naiba mai avea nervi si rabdare sa mai faca si poze ba i mi dadea intr o parte 2mm diferenta ,ba nu scotea de la mijloc ,acum,la 2 m am 2 3 zecimi diferenta nu conteaza cum il intorc da pina am ajuns la ,,performanta,, asta l am desfacut de vreo citeva ori :finger:

orbanstefan64

Citat din: Porfy66 din Februarie 19, 2012, 01:13:43 PM
Am si eu un abricht cu grosime de la Bernardo. Cand intra mai mult cutitele cand tragi la grosime sau rindeluiesti? Din ce ai expus trag concluzia ca te referi la rindeluire. Cand rindeluiesti este obligatoriu ca dupa ce scandura a depasit jumatate, din intreaga lungime, peste cutite sa schimbi punctul de apasare de pe masa de intrare pe masa de iesire. Nu trebuie apasat pe capatul din spate a scandurii cand aceasta este pe tamburul cutitelor ci trebuie apasat pe masa de iesire la cel putin 20 cm de cutite. Sper ca m-am facut inteles.
Daca insa e vorba de grosime atunci e vorba de reglarea presiunii arcurilor amortizoare de la tamburul ce trage scandura. :nono:
nu am gasit de unde a si putea regla presiune arcurilor amortizoare  :nebun:

miere dulce

mie nu mi-a mai venit nici un abricht;comanda am dat-o de joi

adi-m

Citat din: bucovineanu din Februarie 19, 2012, 05:00:33 PM
Incearca sa bagi bucatile de lemn una dupa alta, fara pauze, iar la iesire sa ia cineva bucatile ridicandule . Daca nu sunt tinute capatul din fata se lasa in jos si cutitele taie mai mult din celalalt capat.
A-ti avut dreptate , trebuiau sustinute la iesire  :surprised: ,multumesc  :hi:

orbanstefan64

regleaza masa la iesire {ridica o in sus }
:hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

adi-m

O sa incerc sa vad ce iasa,  raman dator o  :beer: defapt mai multe

PS: am rezolvat buza cu flexul si ma reusit sa o reglez , iar in ceeace priveste cutitele am intrbat si mi-au spus ca setul costa
150 lei (le-am comandat acum astept )

joniii21

am vazut acum 2 sau 3 saptamini o masina de facut chit stupi automata dar nu mai stiu pe ce forum stie cineva unde o pot gasi ca vreau sa ma mai uit si eu la filmulet multumesc.

4unix

Buna,
Am cumparat de pe internet un abricht, mai exact modelul comercializat aici : http://www.matrix-direct.ro/?x=produs&id_p=35. A mers bine aprox. o saptamana, timp in care am facut doar un suport pentru flori si cateva nimicuri pentru stupi, vreo 7 podisoare la care doar rama este de scandura, restul plasa si PFL. Dupa perioada asta am observat ca masa mobila a inceput sa aiba un joc pe verticala, joc care s-a accentuat in timp astfel ca in prezent, dupa prelucrarea a max 0,3 mc scandura de brad, nu mai reusesc sa il folosesc pentru executarea de canturi , muchii indreptate pentru imbinarea panourilor, masa joaca in sus si in jos iar rezultatele obtinute prin alipirea a doua scanduri sunt dintre cele mai ,,hilare" si greu de anticipat. L-am desfacut, am incercat sa reglez cele doua mese, n-am reusit, masa mobila are bucse ce culiseaza in niste degajari facute in sasiul abricht-ului, aici apare uzura si sincer n-am nici o idee ce as putea face. Am sunat si la reprezentanta, n-am reusit sa vorbesc cu nimeni pentru ca nu raspund la tel., asta e....

Recomandarea mea este sa nu cumparati unelte decat daca aveti informatii serioase despre echipamentul vizat, eventul din mai multe surse si sa nu va bucurati atunci cand gasiti ceva ieftin, de multe ori platesti mai mult.

Am  scris aceste randuri cu gandul ca va vor ajuta sa nu patitit ca mine.

Numai bine!  :hi: :hi: :hi: