Placi de zahar candi

Creat de oroles, Septembrie 16, 2014, 06:08:55 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Pai crezi ca nu isi permite sa o duca la vopsit saptamanal?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Citat din: oroles din Noiembrie 09, 2014, 12:53:23 PM
Dar daca as da zaharul printr-o masina de facut zahar pudra dupa care sa fac turte cu zahar pudra folosind un sirop de zahar cumparat (gen Apiinvert, Dulcofruct) sau facut de mine, in loc de miere? A mai incercat cineva asa ceva?


PS: Cand spun "A mai incercat cineva asa ceva?" imi aduc aminte de un tigan care s-a dus la o casa de pariuri si a pariat pe fiecare caine dintr-o cursa de caini cate un bilet. In mod normal omul si-a dat seama ca pariind pe fiecare din cei 6 caini cate un bilet unul sigur va iesi castigator. Nu a facut diferenta intre sumele pariate si suma castigata. Practic pierdea in 5 cazuri si castiga intr-unul singur. Vanzatoarea de la casa de pariuri l-a intrebat: "Sunteti sigur ca asa vreti sa pariati?" la care el a raspuns filozofic "DA!"

Avea sanse de castig.
Cu o conditie, castigatorul sa fi avut o cota mai mare de 1/6, adica printre cei slabi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Azi am vazut ca cei de la ICDA vand un supliment glucidic cu numele de API-NUTRIENT. Eram si eu curios ce contine si am citit eticheta: zahar pudra, sirop de zahar invertit, extract de plante. Pretul este de 13 ron per kg. Pentru ce contine mi se pare mult prea mare pretul. Avand in vedere ca un kg de zahar il iei cu 2,69 RON (sau chiar mai ieftin) nu inteleg de ce se ajunge la scoruri asa de mari. Ca sa nu mai zic ca exista apicultori care vand miere en-gross la 13 ron pe kg. Mai bine iei miere si le dai albinelor. Sincer nu voi intelege niciodata politica de preturi a ICDA si a magazinelor Apicola din subordine.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: oroles din Noiembrie 15, 2014, 10:16:37 PM
... Avand in vedere ca un kg de zahar il iei cu 2,69 RON (sau chiar mai ieftin) nu inteleg de ce se ajunge la scoruri asa de mari. Ca sa nu mai zic ca exista apicultori care vand miere en-gross la 13 ron pe kg. Mai bine iei miere si le dai albinelor...

Corect şi de bun simţ observaţia !

dan sebastian

Unii vor sa faca profit. Tot ei plateau 11 - 12 lei pe miere. De aia e afacere, sa castige daca sunt prosti destui. Beleaua e ca s-au desteptat multi. Apifonda e 6 lei kg. Poti sa iei miere doar daca cunosti stuparul. Daca iti imbolnavesti stupii nu iti convine. Oricum pana in ian cand bagi turte mai e.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mosunick

Citat din: oroles din Noiembrie 15, 2014, 10:16:37 PM
Azi am vazut ca cei de la ICDA vand un supliment glucidic cu numele de API-NUTRIENT. Eram si eu curios ce contine si am citit eticheta: zahar pudra, sirop de zahar invertit, extract de plante. Pretul este de 13 ron per kg.

:nebun: :nebun: :nebun:
Asta ori e jecmaneala ori vor sa puna in cap ICDA-ul. Pretul asta este cel putin dublu fata de orice alt produs similar...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

oroles

Cred ca e putin din fiecare. La ce contine mi se pare mult prea scumpa. La fel era si cu placile de serbet pe care le comercializau in trecut.
Pana in ianuarie am timp sa studiez oferte...
Sper ca saptamana aceasta sa incerc o moara de uruiala sa vad daca imi iese zaharul pudra cat de fin vreau. eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Ceva cunostinte la o cofetarie nu ai. Iti fac ei super zaharul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Daca zaharul nu este maruntit suficient de bine, turta nu e o pasta perfecta, nu va fi consumata de catre albine. Chiar daca va fi depozitata pe rame, in primavara va fi roasa si scoasa din stupi.

oroles

La mine in familie toti sunt niste buni cofetari, insa nu au afaceri in domeniu. :) Inclusiv la nunta mea mi-au facut toate prajiturile. Jurau invitatii ca sunt cumparate.

Cred ca o sa imi iasa si mie zaharul. M-am uitat pe filmuletul lui Ion Dicu si moara socrului meu e cu sita aproximativ la fel de fina dar palele trebuie schimbate. Mi-a zis ca are pale mai dese decat cele din filmulet, ceea ce ar trebui sa dea un zahar fin.

http://www.youtube.com/watch?v=5lbUPIKwu5Q

Poate reusesc sa fac si un filmulet cand fac zaharul pudra. Nu ma grabesc cu macinarea lui deoarece nu vreau sa se faca bolovani.

Ca sa fac toate turtele mai usor m-am gandit sa folosesc o betoniera. Ar fi vreo problema daca in aluat mai apar si firicele de nisip sau ciment? Eu o spal bine dar tot cred ca va mai ramane ceva firicele de nisip sau de ciment. Daca nu voi face aluatul la mana folosind sirop 4:1.

http://www.youtube.com/watch?v=H-Q-psJKBhY

Stiu asta domnule Bucovineanu. Voi tine cont! De aceea incerc sa fac o proba mai intai.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Nisipul il arunca afara. Nu pot sa il consume. Cimentul nu are cum sa-l dizloce.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

un OM

Ca zaharul sa nu "traga", este bine sa fia "maruntit" cand este ger afara si pus in recipiente cat mai etanse pana la folosire.

oroles

Multumesc Dan Sebastian. Am vorbit cu el la telefon si m-a ajutat sa fac turtele de zahar candi. Deja sunt la a doua sarja de 5 kg si imi iese din ce in ce mai bine. Tot secretul era focul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am vazut ca se recomanda stergerea cu o carpa uda a peretilor vasului si spumuirea.
Ce rol au aceste doua procedee? Aprent nu se intampla nimic daca nu spumuiesc sau daca nu sterg cristalele de zahar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Incearca sa stergi peretii oalei cu jumatatea de lamaie care ti-a ramas dupa stoarcerea ei si ai sa ai rezultate mai bune.
Sanatate tuturor apicultorilor