Realizare centrifuga electrica

Creat de oroles, Ianuarie 21, 2016, 07:42:46 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Asta e pentru "carcotasul" @bucovineanu. Ce spuneti, acum va extrage miere, sau nu? Am reusit sa fac motorul sa traga din momentul cand apas butonul folosind o curea subtire elastica. Din cauza acestei curele, viteza cosului creste usor, treptat adica exact cum ar trebui. Am scos variatorul de turatie deoarece se incalzea foarte tare si nu folosea la nimic. Dimpotriva, imi oprea motorul daca miscam de buton. Intre timp, am vopsit cadrul. Urmeaza sa mai vopsesc exteriorul si interiorul centrifugei. Ce imi recomandati pentru interior. Ma gandeam la un email din acela pentru cazi, aplicat direct peste vopsea. Acum are la interior vopsea pe baza de apa. Mai ramane sa ii confectionez capacul si gata treaba. :D


http://youtu.be/Kg_f3pU7vcc
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Daca ai turatie constanta cum procedezi la fagurii cu miere proaspat claditi?
Farmecul centrifugii manuale e asta:
Reglezi turatia in functie de faguri,ii rulezi putin dupa care ii intorci si astfel greutatea scade fara a rupe ramele.
Eu nu dau centrifuga manuala pentru una cu motor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

#122
Si uite asa dl. filip strica bucuria unui copil. :P Viteza nu e constanta, chiar daca nu am variatorul. Viteza creste treptat. La un moment dat atinge maximul de turatie care nu pare a fi asa de mare cat sa rupa fagurii, dupa cum se vede si pe filmare. Adevarata proba o va da oricum la extras. :D

Am uitat sa spun ca acest cadru a fost facut astfel incat sa o pot folosi si pe manual. Oricand pot desface ansamblul cu motor si sa il pun pe cel manual.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Hai sa stric si eu din putia bucurie ramasa, 1. la turatia asta se rup fagurii daca sant plini, tinand cont ca partea din interior preseaza in gratie, 2. balamaua pentru capac sigur nu va permite deschiderea acestuia la maxim din cauza fuliei ca sa poti introduce fagurii in centrifuga, si  3. la trei rame nu se merita investitia, zic eu. Acestea sant constatari nu carcoteala  :smile:, bucura-te in continuare,  :razz:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

Citat din: vranceanul din Aprilie 17, 2016, 09:25:37 AM
Hai sa stric si eu din putia bucurie ramasa, 1. la turatia asta se rup fagurii daca sant plini, tinand cont ca partea din interior preseaza in gratie, 2. balamaua pentru capac sigur nu va permite deschiderea acestuia la maxim din cauza fuliei ca sa poti introduce fagurii in centrifuga, si  3. la trei rame nu se merita investitia, zic eu. Acestea sant constatari nu carcoteala  :smile:, bucura-te in continuare,  :razz:
Hai sa te contrazic, ca tot e sport national.
1. La turatia aceea nu se rup fagurii. Din cauza curelei elastice, turatia cosului se va regla in functie de incarcare. Adica la greutati mai mari, turatia va fi mai mica. E mai dificil de explicat din punct de vedere al fizicii, insa imediat ce termin si celelalte detalii o sa va arat. :P
2. Eu zic sa nu fii asa de sigur. Da, capacul nu se deschide la maxim, dar se deschide suficient cat sa poti baga lejer fagurii si sa ti mai ramana si ceva loc. Pariu? :D
3. De unde stii ce investitie am facut eu? Daca o iau asa cred ca am ajuns cu investitia la putin peste 200 de ron si asta si din cauza variatorului de turatie pe care nu il folosesc. :D Avand in vedere ca la centrifuga manuala mi-am rupt degetele si am transpirat destul, eu zic ca se merita.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Pentru curea trebuie sa dai o bere, deoarece eu am zis ce fel trebuie  :smile: Acum mai trebuie schimbata cuva cu una din inox si mai trebuie un variator de turatie cu temporizator care regleaza turatia si timpul necesar extractiei in conditii normale.  :smile:

filip

Citat din: oroles din Aprilie 17, 2016, 09:34:29 AM
Citat din: vranceanul din Aprilie 17, 2016, 09:25:37 AM
Hai sa stric si eu din putia bucurie ramasa, 1. la turatia asta se rup fagurii daca sant plini, tinand cont ca partea din interior preseaza in gratie, 2. balamaua pentru capac sigur nu va permite deschiderea acestuia la maxim din cauza fuliei ca sa poti introduce fagurii in centrifuga, si  3. la trei rame nu se merita investitia, zic eu. Acestea sant constatari nu carcoteala  :smile:, bucura-te in continuare,  :razz:
Hai sa te contrazic, ca tot e sport national.
1. La turatia aceea nu se rup fagurii. Din cauza curelei elastice, turatia cosului se va regla in functie de incarcare. Adica la greutati mai mari, turatia va fi mai mica. E mai dificil de explicat din punct de vedere al fizicii, insa imediat ce termin si celelalte detalii o sa va arat. :P
2. Eu zic sa nu fii asa de sigur. Da, capacul nu se deschide la maxim, dar se deschide suficient cat sa poti baga lejer fagurii si sa ti mai ramana si ceva loc. Pariu? :D
3. De unde stii ce investitie am facut eu? Daca o iau asa cred ca am ajuns cu investitia la putin peste 200 de ron si asta si din cauza variatorului de turatie pe care nu il folosesc. :D Avand in vedere ca la centrifuga manuala mi-am rupt degetele si am transpirat destul, eu zic ca se merita.
Probleme o sa ai cu fagurii mai vechi in care e miere mai vascoasa,deci nu tine teoria! :D
Apoi asculta un apicultor trecut prin viata,turatia trebuie sa fie in functie de rama proaspat construita ori mai veche si de vascozitatea mierii.
La o miere de mana plangi langa centrifuga,ori rupi ramele ori nu extragi nimic.
E dreptul tau sa incerci.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 17, 2016, 09:38:05 AM
Pentru curea trebuie sa dai o bere, deoarece eu am zis ce fel trebuie  :smile: Acum mai trebuie schimbata cuva cu una din inox si mai trebuie un variator de turatie cu temporizator care regleaza turatia si timpul necesar extractiei in conditii normale.  :smile:
Pai daca ii mai pun si cuva de inox, atunci chiar ca nu se merita investitia. :D Si daca ii faceam cuva de inox, puneam automat motorul dedesubt.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Hai sa fiu si eu carcotas. Turatia creste,din punctul meu de vedere, mult prea repede.  Mai mult ca sigur o sa ti faca fagurii praf. Cel mai bine o sa te lamureasca prima extractie. Butoaie pline sa ai,  chiar si extrasa manual :P

oroles

#129
Ia sa vedem ce mai aveti de "carcotit" acum! Am reparat variatorul de turatie. Pot sa reglez cat de incet vreau eu turatia. Pleaca si mai frumos de cand am variatorul. Am vopsit butoiul centrifugii si cadrul. Am construit carcasa pentru intrerupator si potentiometru. Se vede din filmulet ca este suficient spatiu pentru introdus rame (pentru @vranceanu!). Oricum, capacul il voi face articulat, din doua bucati. Mai trebuie sa leg niste cabluri sa opresc si sursa din intrerupator. Pe iarna viitoare am in cap sa ii realizez si un program ca sa mearga singura. Nu e mare lucru. Trebuie sa invat sa programez un microprocesor si sa mai invat cate ceva despre ciclurile de extractie. Oricum asta e moft de acum. :D http://youtu.be/MFNSMNfxk7Q
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionut vlv

bravo,ai reusit!
asta e mersul unui variator de turatie pt centrifuga.
next,centrifuga radiala si trebuie sa mai compactezi putin lucrurile pe acolo.
stiu ca suna deja enervant dar la viitoarea sa pui totul sub centrifuga. :bravo:
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

vranceanul

Multumesc frumos,  te-ai gandit si la mine in filmulet,  totusi cu rama fara fagur e usor sa arati fiindca fulia intra in locul fagurelui (in cazul de fata), dar cand vei monta capacul (chiar daca e facut din 2 bucati) iti va lua din spatiu. Da, in general ai facut o treaba buna, felicitari  =D>. Comentariile mele au fost facute pentru a te ajuta nu pentru 'carcoteala', daca intelegi. Sa ai spor la miere si sanatate  :hi:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

ciucur

Citat din: oroles din Aprilie 29, 2016, 07:54:07 AM
Ia sa vedem ce mai aveti de "carcotit" acum!

Salut!

Ori fulia nu e bine prinsa pe axul centrifugii ori axul e usor stramb.
Sa nu iti creeze probleme cand ramele sunt incarcate (vibratii).
Eu pun 12 rame radial si daca nu le echilibrez bine, pleaca centrifuga cu mine cu tot intrucat nu e fixata de pardoseala.

Cred e bine, si sa iti dea Dumnezeu cat mai multe rame gata de stors.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Citat din: ciucur din Aprilie 29, 2016, 10:32:39 AM
Citat din: oroles din Aprilie 29, 2016, 07:54:07 AM
Ia sa vedem ce mai aveti de "carcotit" acum!

Salut!

Ori fulia nu e bine prinsa pe axul centrifugii ori axul e usor stramb.
Sa nu iti creeze probleme cand ramele sunt incarcate (vibratii).
Eu pun 12 rame radial si daca nu le echilibrez bine, pleaca centrifuga cu mine cu tot intrucat nu e fixata de pardoseala.

Cred e bine, si sa iti dea Dumnezeu cat mai multe rame gata de stors.
E un pic de joc din axul fuliei deoarece nu am mai avut un rulment cand am construit-o. In plus si cosul e un pic stramb. Daca pui rame de greutati diferite e normal sa o ia la fuga centrifuga. Si la una echilibrata se intampla asta. Voi vedea pe viitor cum voi face. Daca fac ceva bani mai multi imi voi lua o radiala cu motor. Intai sa isi scoată asta parleala. La targul apicol Iasi o radială cu motor se dadea cu 3500 ron.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: vranceanul din Aprilie 29, 2016, 09:42:58 AM
Multumesc frumos,  te-ai gandit si la mine in filmulet,  totusi cu rama fara fagur e usor sa arati fiindca fulia intra in locul fagurelui (in cazul de fata), dar cand vei monta capacul (chiar daca e facut din 2 bucati) iti va lua din spatiu. Da, in general ai facut o treaba buna, felicitari  =D>. Comentariile mele au fost facute pentru a te ajuta nu pentru 'carcoteala', daca intelegi. Sa ai spor la miere si sanatate  :hi:
Rama avea sarmele puse. Cum sa intre? Ii fac capac si iti demonstrez. Tot carcotas ai ramas. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani