stupi din poliuretan

Creat de bee_lover, Mai 03, 2007, 12:24:47 AM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2016, 11:27:23 PM
Si mai trebuie luata in consideratie si faptul ca indiferent cat de inert ar fi poliuretanul cu mediul, totusi ramane un material sintetic cu influenta asupra acestor mici vietuitoare. Lemnul chiar vospsit pe exterior, ramane lemn, adica natura prea putin modificata. Poti sa pui pe tine o haina super moderna, dar nu va concura calitatea uneia din materiale naturale.

este 100% inert si nu produce nici un reziduu, mai mult influenteaza albinele bucatile de polistiren, carpele care sunt colorate chimic, ziarele cu cerneala toxica bagate in stupi la impachetare!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Totusi poliuretanul nu e admis la BIO.
Eu unul prefer lazile din stuf... nu au rivale  :P



http://www.youtube.com/watch?v=yItcl2hEexA

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Martie 20, 2016, 08:57:04 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2016, 11:27:23 PM
Si mai trebuie luata in consideratie si faptul ca indiferent cat de inert ar fi poliuretanul cu mediul, totusi ramane un material sintetic cu influenta asupra acestor mici vietuitoare. Lemnul chiar vospsit pe exterior, ramane lemn, adica natura prea putin modificata. Poti sa pui pe tine o haina super moderna, dar nu va concura calitatea uneia din materiale naturale.

este 100% inert si nu produce nici un reziduu, mai mult influenteaza albinele bucatile de polistiren, carpele care sunt colorate chimic, ziarele cu cerneala toxica bagate in stupi la impachetare!
Cum poate sa fie inert!! Sunt putine materiale inerte: aur, sticla,.. Polistirenul nu este inert, chiar daca negustorul zice altceva. Mai ales ca in interiorul stupului temperatura este destul de ridicata, iar vara soarele parleste pe toate partile.
Lemnul si stuful nu au rival. Nu tine o diafragma sau podisor din polistiren cat tine unul/una din stuf!
Sa recunoastem doua din calitatile polistirenului: material ieftin si foarte usor. Nu exista material care sa aiba toate calitatile.

bucovineanu

Citat din: mmacreanu din Martie 20, 2016, 08:57:04 AM
este 100% inert si nu produce nici un reziduu, mai mult influenteaza albinele bucatile de polistiren, carpele care sunt colorate chimic, ziarele cu cerneala toxica bagate in stupi la impachetare!
Pe langa stupii din poliuretan, folosesti si stupi din lemn?

vladluca

Pe cei care contesta stupii din poliuretan sau alte materiale neconventionale îi invit pe youtube să vizioneze filmele puse de Ghiocel Obreja si ctinradu68 .Dupa vizionare ne putem da cu părerea.

Cipi

Citat din: Zip2006 din Martie 19, 2016, 04:40:52 PM
Daca mi-ar mai da cineva de pomana asemenea stupi si nu-mi mai trebuie ....cutia de lemn e sfinta ,unde mai pui ca patru mi ia spart ciocanitoarea (capacele si lateral) o sa fac poze si va arat ..am dat 6200 ron pe ei cu tot cu magazii daca luam din lemn de banii astia aveam 50 buc ..dar tot patitu-i priceput  asa ca pentru mine acest subiect este inchis nu vreau sa jicnesc pe nimeni fiecare face cum crede .Sa auzim numai de bine.
daca ii vindeti la pret bun, cumpar eu 5 bucati :)

Zip2006

Daca esti interesat tel meu 0720530718 si discutam,salutare.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din Martie 20, 2016, 11:38:08 AM
Citat din: mmacreanu din Martie 20, 2016, 08:57:04 AM
este 100% inert si nu produce nici un reziduu, mai mult influenteaza albinele bucatile de polistiren, carpele care sunt colorate chimic, ziarele cu cerneala toxica bagate in stupi la impachetare!
Pe langa stupii din poliuretan, folosesti si stupi din lemn?

cu lemn am inceput, am si ii tin pe dreapta!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Dumnezeu a lasat natura (lemnul).
Omul a facut chimia (poliuretanul).
Niciodata mierea "omului" nu va fi la fel de buna ca cea a lui Dumnezeu, asa cum nici apa nu va fi la fel ca aghiazma...  :wink2:

Nicicand plasticul sau alt material nu va putea concura cu lemnul, stuful, nuiaua, lutul...
Ne mintim singuri, la fel ca in cazul apei minerale din PET, comparativ cu cea din sticla... CARE E MAI BUNĂ ?

sorinma

mustu de struguri fermentat din butoi  :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MARIUS_bc


bucovineanu

Citat din: mmacreanu din Martie 20, 2016, 08:13:31 PM

cu lemn am inceput, am si ii tin pe dreapta!
De ce nu folosesti stupii din lemn?

vulpea

romikele,imi pare rau dar,aghiazma nu este dela Dumnezeu ci dela om !

vulpea

PS.romikele, vrei sa-mi argumentezi dece stuful e mai bun asezat orizontal si nu vertical ?

cristian bh

  Ca-i mai lung! :rotfl:
si nu sta vertical! =)) =))