stupi din poliuretan

Creat de bee_lover, Mai 03, 2007, 12:24:47 AM

« precedentul - următorul »

Zip2006

Salutare,am cumparat 15 buc. anul trecut in martie 10 rame colector de polen pe soclu ...dar sint total dezamagit ,albine agitate ,irascibile tot sezonul 2015 miere ciuciu  ,la transport sint foarte sensibili (nu fac fata la hamaleala imediat se impung daca ii lovesti de ceva) condens cit cuprinde ,atit au pe timp de iarna albina se plimba prin  stup....

bucovineanu

Iata ca cineva spune adevarul despre stupii din poliuretan din experienta proprie. Cum vad au numai "avantaje".  :smile:

oroles

Daca veneati la Târgul alcol Iasi ati fi vazut ca chiar au numai avantaje. Grama o zicea. :rotfl:  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

daca nu vorbim despre pretul stupului din poliuretan, acesta are numai avantaje, conteaza doar sa stii sa exploatezi tehnologia, condensul se face daca nu asiguri o aerisire potrivita modului de iernare, si daca se face, il gasim pe peetele opus cuibului si se scurge, nu intra in peretele stupului ca sa mucegaisca. referitor la hamaleala, voi obisnuiti sa dati stupii de-a dura? rezista destul de bine la incarcat/descarcat/stivuit unul peste altul.
Ce legatura are materialul din care este facut stupul cu albinele agitate? ... vorbim la subiect sau cautam nod in papura?

pot sa va spun ca in poliuretan, albinele nici nu au simtit vremea asta din martie!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Albinele sunt adaptate in adaposturi din materiale naturale de cand au aparut pe pamant. Lemnul are pori si respira, pe cand materialele artificiale sunt complet impermeabile.
In stupii din lemn in ce fel au simtit albinele vremea din martie?

Zip2006

Daca mi-ar mai da cineva de pomana asemenea stupi si nu-mi mai trebuie ....cutia de lemn e sfinta ,unde mai pui ca patru mi ia spart ciocanitoarea (capacele si lateral) o sa fac poze si va arat ..am dat 6200 ron pe ei cu tot cu magazii daca luam din lemn de banii astia aveam 50 buc ..dar tot patitu-i priceput  asa ca pentru mine acest subiect este inchis nu vreau sa jicnesc pe nimeni fiecare face cum crede .Sa auzim numai de bine.

romikele

Cutia nu face miere.... doar s-a mai zis...

vladluca

Aș fi fost de acord cu Dumneavostră dacă stupii n-ar fi vopsiți,parafinați ,dați cu ulei etc. Dacă nu exploatați astfel de stupi nu vad pe ce vă bazați afirmatiile.

mmacreanu

fara a contrazice apicultorii cu experienta, ii dau dreptate si lui vladluca, daca nu exploatati acest stup, parerile sunt doar teorie!
Ce inseamna respiratie la lemn? faptul ca absoarbe condensul, dezvolta mucegai, pastreaza in pereti toate bolile albinelor? daca nu se aplica vopsea pe lemn puteam sa zic ca "respira", ba mai mult se parafineaza si respiratia e din nou teorie. cutia nu face niciodata miere, albinele o fac, cutia ajuta apicultorul si albinele.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Nimic nu justifica pretul exagerat al stupilor de poliuretan, in final venitul adus conteaza, iar tragand linie, nu se prea vad avantajele...

mmacreanu

Citat din: romikele din Martie 19, 2016, 07:11:31 PM
Nimic nu justifica pretul exagerat al stupilor de poliuretan, in final venitul adus conteaza, iar tragand linie, nu se prea vad avantajele...

aveti in stupina in exploatare?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Normal, altfel nu-mi dadeam cu parerea.
Daca nu ai familie buna, nu poti astepta minuni de la poliuretan.
Cu banii dati pe un poliuretan, am facut 3 din lemn, de care sunt foarte multumit.

Dar fiecare face cum doreste....

mmacreanu

Citat din: romikele din Martie 19, 2016, 07:15:57 PM
Normal, altfel nu-mi dadeam cu parerea.
Daca nu ai familie buna, nu poti astepta minuni de la poliuretan.
Cu banii dati pe un poliuretan, am facut 3 din lemn, de care sunt foarte multumit.

Dar fiecare face cum doreste....

eu am cumparat poliuretan, 52 stupi pentru container, ME pe 3 corpuri, pusi pe 2 randuri in container, 260 ron bucata. Calculati cata greutate se scade folosind poliuretan, ce izolatie termica confera pe timp de vara/ iarna, ce consum de miere exista pe timp de iarna, ce avataje sunt la temperaturi de genul: 14 zile 18 grade apoi 7 zile 0 grade noaptea!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Cipi

Sunt detinator de poliuretan, nu am ce sa le reprosez acestor stupi, dar cum zice domnul romikele, cu banii pe care ii dau pe un poliuretan, imi fac 3 din lemn care fac acelasi lucru.

tinumaftei

Si mai trebuie luata in consideratie si faptul ca indiferent cat de inert ar fi poliuretanul cu mediul, totusi ramane un material sintetic cu influenta asupra acestor mici vietuitoare. Lemnul chiar vospsit pe exterior, ramane lemn, adica natura prea putin modificata. Poti sa pui pe tine o haina super moderna, dar nu va concura calitatea uneia din materiale naturale.