Intarire nucleu

Creat de leonardus, Iunie 14, 2016, 06:20:58 PM

« precedentul - următorul »

leonardus

Buna,
Rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am facut un nucleu alcatuit dintr-o rama cu puiet capacit si albina acoperitoare (doar pe-o parte) si 1 rama pastura+ miere. Am tinut nucleul 2 zile cu urdinisul deschis, apoi am introdus o matca, am tinut-o in cutie 24 ore apoi am rupt plasticul; matca a fost acceptata dar am ramas fara albine; se pare ca multe s-au intors in vechea familie. Am albine care acopera doar o rama pe-o parte. Cum sa fac sa mai scutur inca o rama din vechea familie fara sa se ia la bataie sau sa omoare matca noua ?
Va multumesc mult.

tinumaftei

Daca poti, ia din familie o rama cu puiet capacit care tocmai eclozioneaza, sau cea mai mare parte a lui sa fie in stadiu de eclozionare.

stefan1

  Prinzi matca din nucleu si o pui in cusca, tot in nucleu.
  Cauti o rama cu albina tanara din familia-mama si o scuturi pe o panza sau un capac de lemn in fata nucleului, cu pusibilitatea ca albinele scuturate sa se traga in nucleu. Aproape toate albinele vor intra in nucleu, dar a doua zi parte din ele se vor intoarce in familia de baza.
  Seara eliberezi regina direct sau cu un capac subtire de hartie igienica.
  Inca doua-trei zile nu mai deranjezi nucleul, apoi poti sa il verifici.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

leonardus

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.

leonardus

Citat din: leonardus din Iunie 15, 2016, 09:36:52 AM
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.
Multumesc foarte mult. Pana la urma am facut prin versiunea personala; adica am luat o rama cu puiet capacit plina de albine din familie si am bagat-o in nucleu langa rama goala (deci asa: pliba veche, goala, plina noua), am bagat matca din nucleu in cutiuta cu turta (cu ocazia asta am marcat-o; o intrebare: de ce cand am prins matca de aripioare s-a curbat de abdomen ca si cum ar fi vrut sa intepe ?), am pus-o intre rama veche goala si rama noua plina, am stropit toate albinele de pe cele 3 rame cu sirop si am taiat o cepa in multe bucati si le-am pus intre toate ramele, peste si sub. Eu zic ca e bine. Cand pot deschide sa vad daca au eliberat matca ?

stefan1

Citat din: leonardus din Iunie 15, 2016, 01:57:54 PM
...
1. de ce cand am prins matca de aripioare s-a curbat de abdomen ca si cum ar fi vrut sa intepe ?)
...
2.  Cand pot deschide sa vad daca au eliberat matca ?

  1. Probabil e un comportament care poate speria 'agresorul'. Un asemenea comportament au trantorii de viespi, care nu au ac, dar se fac ca inteapa si sperie pe cel care l-a prins. Eu am fost totusi intepat de o matca nefecundata, prinsa in pumn. E o intepatura diferita de a albinelor, doare in alt fel, cam ca cea de viespe, si nu ramane acul.
  2. Si de afara poti observa daca nucleul e linistit sau nu. Puietul introdus in nucleu ar putea sa fie un factor care scade putin sansele de reprimire a matcii. Raman la parerea ca era mai bine sa ii dai intai albina singura si dupa ce primea matca si incepea sa oua sa-i dai fagur cu puiet.
  Daca ai pus la cusca doar dop de turta, nu mai poti controla exact timpul cand matca e eliberata. E foarte posibil sa o elibereze inainte ca albinele batrane de pe fagur sa se intoarca in stupul-mama. De verificat eu zic ca dupa 2-3 zile poti sa verifici daca e primita, dar fa asta de preferinta spre seara, in afara timpului cand reginele pot iesi la zboruri. De asemenea daca nu o gasesti imediat, ce-i posibil, nu insista. Daca albinele sunt linistite, daca nu vezi botci pe fagurul dat, inseamna ca este in regula si mai fasci un control cand apreciezi ca regina a inceput sa oua.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

leonardus

Citat din: stefan1 din Iunie 16, 2016, 03:21:49 AM
Citat din: leonardus din Iunie 15, 2016, 01:57:54 PM
...
1. de ce cand am prins matca de aripioare s-a curbat de abdomen ca si cum ar fi vrut sa intepe ?)
...
2.  Cand pot deschide sa vad daca au eliberat matca ?

  1. Probabil e un comportament care poate speria 'agresorul'. Un asemenea comportament au trantorii de viespi, care nu au ac, dar se fac ca inteapa si sperie pe cel care l-a prins. Eu am fost totusi intepat de o matca nefecundata, prinsa in pumn. E o intepatura diferita de a albinelor, doare in alt fel, cam ca cea de viespe, si nu ramane acul.
  2. Si de afara poti observa daca nucleul e linistit sau nu. Puietul introdus in nucleu ar putea sa fie un factor care scade putin sansele de reprimire a matcii. Raman la parerea ca era mai bine sa ii dai intai albina singura si dupa ce primea matca si incepea sa oua sa-i dai fagur cu puiet.
  Daca ai pus la cusca doar dop de turta, nu mai poti controla exact timpul cand matca e eliberata. E foarte posibil sa o elibereze inainte ca albinele batrane de pe fagur sa se intoarca in stupul-mama. De verificat eu zic ca dupa 2-3 zile poti sa verifici daca e primita, dar fa asta de preferinta spre seara, in afara timpului cand reginele pot iesi la zboruri. De asemenea daca nu o gasesti imediat, ce-i posibil, nu insista. Daca albinele sunt linistite, daca nu vezi botci pe fagurul dat, inseamna ca este in regula si mai fasci un control cand apreciezi ca regina a inceput sa oua.
Sa fi sanatos.