intro

Creat de dragos2006, August 08, 2010, 03:52:02 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#15
Pt cei care au cit de cit cunostiinte despre pc-uri si vor sa foloseasca Linux dar nu se pot hotari pe care sa il foloseasca,exista un test online care odata terminat va arata cam care distributie Linux vi se potriveste  http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=ro

Kov iulian

As dori sa va prezint in cele ce urmeaza o distributie de Linux derivata din Ubuntu si care incet incet incepe sa imi cucereasca inima.Este vorba despre Linux mint, aceasta distributie vine cu codecurile deja instalate, cu un meniu diferit dar foarte atragator , de asemeni vine si cu mai multe interfete grafice , GNOME , KDE , LXDE si in curind va apare si noul linux mint XFC 10  ,Eu prefer mediul GNOME instalat pe pc iar portabil folosesc mediul LXDE . De asemeni pe situl lor  http://www.linuxmint.com/   gasim si Linux Mint Debian ( LMDE ) care e o varianta costumizata a lui  Linux Debian ( despre care se spune ca e cea mai stabila si mai testata distributie de linux ) va invit sa le testati Live CD sau cu ajutorul WM ware plaier sau virtual box cu care puteti testa in windows fara a face modificari asupra sistemului, Si daca va plac folositile,ele sunt sisteme de operare libere,gratuite,fara licente astronomice , va protejeaza de virusi , reduc uzura componetnetelor calculatoarelor , reduc un pic si consumul de energie electrica, deoarece procesorul sta mai jos fata de windows la fel si rami, La mine Linux Mint ,Ubuntu si alte sisteme de operare linux consuma doar jumate sau chiar mai putini rami decit Windows.aveti mai jos pozele care dovedesc acest lucru ( le-am facut cu print screen atunci cind urmaream un film blue ray,  )

Kov iulian

Un alt avantaj al sistemului de operare Ubuntu si a linuxurilor in general este faptul ca, ocupa mult mai putin spatiu pe hardisc atit el cit si programele lui. intii va perzint doua poze prima a spatiului ocupat de windows a doua cu spatiul ocupat de Linux

Kov iulian

#18
Citat din: Kov iulian din Martie 18, 2011, 11:52:54 PM
As dori sa va prezint in cele ce urmeaza o distributie de Linux derivata din Ubuntu si care incet incet incepe sa imi cucereasca inima.Este vorba despre Linux mint, aceasta distributie vine cu codecurile deja instalate, cu un meniu diferit dar foarte atragator , de asemeni vine si cu mai multe interfete grafice , GNOME , KDE , LXDE si in curind va apare si noul linux mint XFC 10  ,Eu prefer mediul GNOME instalat pe pc iar portabil folosesc mediul LXDE . De asemeni pe situl lor  http://www.linuxmint.com/   gasim si Linux Mint Debian ( LMDE ) care e o varianta costumizata a lui  Linux Debian ( despre care se spune ca e cea mai stabila si mai testata distributie de linux ) va invit sa le testati Live CD sau cu ajutorul WM ware plaier sau virtual box cu care puteti testa in windows fara a face modificari asupra sistemului, Si daca va plac folositile,ele sunt sisteme de operare libere,gratuite,fara licente astronomice , va protejeaza de virusi , reduc uzura componetnetelor calculatoarelor , reduc un pic si consumul de energie electrica, deoarece procesorul sta mai jos fata de windows la fel si rami,  )
Acesta e sistemul meu de operare Linux mint   
                                                                Acestea sunt ale altora