STUPUL MER MODIFICAT pentru cei care au experente cu acesta

Creat de milu56, Aprilie 05, 2011, 09:11:35 AM

« precedentul - următorul »

D006

Mi-am  cumparat  300  stupi multietajati cu  albine si  cred  ca  am  sa  modific  un  pic  dimensiunile.

milu56

Citat din: abeja din Aprilie 15, 2012, 10:13:19 PM
Mi-am  cumparat  300  stupi multietajati cu  albine si  cred  ca  am  sa  modific  un  pic  dimensiunile.

Te referi la dimensiunea ramelor?

D006

Problema e  ca  au  11  rame si  sunt  de  26  in  loc  de  24cm .Ma  gandesc  ca ,cand  or  baga  miere nu  pot  face  fata  la  greutate si  ajung  la  hernie discala.Asta e  pnt ca  nu  am  gasit  alte  oferte.

milu56

#78
Citat din: abeja din Aprilie 15, 2012, 10:53:37 PM
Problema e  ca  au  11  rame si  sunt  de  26  in  loc  de  24cm .Ma  gandesc  ca ,cand  or  baga  miere nu  pot  face  fata  la  greutate si  ajung  la  hernie discala.Asta e  pnt ca  nu  am  gasit  alte  oferte.

   Poi nu cumperi ce vrei?Daca asa iai cumparat lasai asa nu merita sa faci modificari mai putin te costa sa faci cutii noi cu dimensiunile dorite "si cred ca rama este mai mare cu 1 cm.adica de 48 cm. in loc de 47cm." ln care pui roi si stupii ii vinzi.
   Masoara rama si vezi ca e mai mare decat in schite cu un cm. nu ma refer la inaltime

Kiwi Bee

Citat din: abeja din Aprilie 15, 2012, 10:53:37 PM
Problema e  ca  au  11  rame si  sunt  de  26  in  loc  de  24cm .Ma  gandesc  ca ,cand  or  baga  miere nu  pot  face  fata  la  greutate si  ajung  la  hernie discala.Asta e  pnt ca  nu  am  gasit  alte  oferte.
E o varianta si ceti recomanda Milu, adica faci roiuri pe care le pastrezi si stupii merg la vinzare. Pe la noi se mai intimpla ca vinzi "stupul" cu un roi pe 4 rame si celelalte rame(la tine 7) sint noi noutze, dar asa te scapi de cutiile si ramele nedorite(ma refer la marime).
Tot asa e o solutie cum spui tu sa le tai din inaltime si le faci mai mici.La noi inaltime de Langstroth 1/1 este de cca 250mm iar la cel de 3/4 de 185mm. Multi prefera pe  cele de 3/4 pt greutate asa cum spuisi tu, dar sint printre cei comerciali multi care prefera pe cele de 1/1 si folosesc macara hidraulica. Lazile au nevoie de un leatz(lat de cca. 3 degete) pe toata latimea cutiei la ambele capete si cu un dispozitiv metalic si macaraua se ridica usor orice cutie sau mai multe(metoda foarte preferata in America De Nord).
O alta varianta tot cu macara unde folosesti doar o curea de imibilizare(habar nu am cum ii spune pe RO).Sint salea cric metalic.Unii pun 4 stupi pe un palet si cind ridica cutiile de miere defapt le ridica pe toate deodata(4*2cutii).Se pune cureaua aceea la primul rind de cutii cu miere apoi cu 4 cirlige(cite unul pe la fiecare colt) se ridica totul dintrun shut(aici se presupune ca sau folosit izgonitoare).

milu56

#80
 Kiwi Bee,vreau sa iti spun ca abeja este aici in Spania undeva pe langa Madrid si nu stiu dece nu colaboreaza cu mine ca eu nu ii vreau raul si cum suntem amandoi romani si eu avand aici 675 de stupi e drept la aproape 600 de km.de Madrid dar puteam face tranzactii intre noi dece sa cumpere de la altii pe cand putea sa cumpere de la mine si mai mult eu sunt si tamplar de meserie dar cu toate astea nu vreau sa il jignesc invatandul ce sa faca.Poate o sa ma invite sa ii fac o vizita si atunci o sa stam la o bere si ne vom cunoaste mai bine.La mine are invitatie nu numai el si orcine vrea so faca.

D006

D-le Kiwi Bee, multumesc de indrumare si  scuze  pt  minciuna.Nu  am  cuparat  nimic si  a  fost  doar  o  glumita  sa  vad  ce  zice  d-lu  Milu.
Milu nu  pot  face  tranzactii  cu  persoane  care  nu prezinta  o  garantie si  cum  crezi  ca  veneam  sa  cumpar  de  la  tine  cand  zici  ca  ai  toate  clasele  de  stupi si  trebuie  sa  fim  cuminti  ca sa  pui  o  poza.?
Nu  stiu  de  unde  deduci ca  am  ceva  cu  dumneata si  nu  pune  tot  la  inima  de  ce  scriu  eu.

milu56

Vroiam sa deschid eu un subiect despre asta dar ma gandesc ca mult mai important este cea ce fac eu aici decat sa le fac caz acestora 2 sau 3 mai apicultori"asa se cred"dar eu nu ma supar pe nimeni si ma gandesc ca din schitele mele poate cineva are de invatat cate ceva.

milu56

Astept din Romania ceva noutati la acest stup cred ca romikele o sa dea ceva detalii in ce priveste iernarea.

puiu

Domnule MILU
Am fost in SPANIA aproare o luna printre apicultori cat ne-a permis timpul. As dori sa fiti ROMAM,nu ... :yellowcard:

cristian87

Mi se pare incorect ca moderatorii forumurilor sa ii permita lui Milu sa posteze orice aberatie si sa stearga postarile mele  si ale altora care nu ii sufla in panze marelui "apicultor" spaniol.Dar asta e democratia.
O sa imi reduc drastic activitatea pe acest forum.
Iar pentru domnul Milu ... ramane cum am stabilit: Sincere condoleante !
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

Citat din: puiu din Aprilie 25, 2012, 10:51:55 PM
Domnule MILU
Am fost in SPANIA aproare o luna printre apicultori cat ne-a permis timpul. As dori sa fiti ROMAM,nu ... :yellowcard:

De ce nu ai trecut pe la mine daca tot ai fost in Spania si vedeai ca sunt roman nu turc ca tine :rotfl:

milu56

#87
De ce nu postati ceva despre stupul MER nu numai contradictorii,voi nu intrelegeti ca acest topic este strict pentru stupul MER?

     Cun sa pun poze si filme cu stupul MER daca voi nu asta vedeti aici?

La extractia de miere o sa pun poze cu rama fara foaie artificiala (fagure natural cladit de albine) dar pentru cei care experimenteaza aceasta:

Kiwi Bee

Ai facut/pus in lucru deja citevade astfel de stupi?
La ce ma refer?
Ai format stupi de la zero?Adica toate ramele fara foita artificiala si albine varsate cu o regina?
Mar interesa daca merge treaba asa ca toate ramele sa fie fara foita si albine varsate. Poate ca acea muchie de ghidare pt cladirea fagurilor ar fi suficient.
In alte cuvinte faci un stup nou si iei albine dintrun alt stupsi le scuturi in acest stup nou apoi le dai o regina si ceva mincare si le lasi sasi cladeasca toate ramele de la zero.
Asta mar interesa. Ceea ce priveste cladirea ramelor ar fi un fel de Ware.

Milu cu ce faci acea muchie. O rindea electrica de mina are asa cutit?

milu56

Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 26, 2012, 02:36:35 AM
Ai facut/pus in lucru deja citevade astfel de stupi?
La ce ma refer?
Ai format stupi de la zero?Adica toate ramele fara foita artificiala si albine varsate cu o regina?
Mar interesa daca merge treaba asa ca toate ramele sa fie fara foita si albine varsate. Poate ca acea muchie de ghidare pt cladirea fagurilor ar fi suficient.
In alte cuvinte faci un stup nou si iei albine dintrun alt stupsi le scuturi in acest stup nou apoi le dai o regina si ceva mincare si le lasi sasi cladeasca toate ramele de la zero.
Asta mar interesa. Ceea ce priveste cladirea ramelor ar fi un fel de Ware.

Milu cu ce faci acea muchie. O rindea electrica de mina are asa cutit?

     Si asa daca faci le cladeste cu anumite greseli dar e bine sa ai macar o rama cladita in centru si atunci se ghideaza perfect,e bine sa pui pe farf la unghiul de ghidare o dara de ceara topita, eu am cladit rame in stupii cu matca tanara intre doi faguri introduci rama chiar daca nu o lasi pana o complecteaza doar sa ii dea o directie sa nu apuce sa faca faguri sub rama fiind doar pana la jumatatea celorlalte rameunghiul de ghidare il fac la freza cu rindeaua ia mult timp