Cine falsifica mierea ?????

Creat de dragos2006, Ianuarie 03, 2011, 06:12:26 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

mierea este una singura, diferenta o fac sortimentele de miere!
:yellowcard: :yellowcard:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 16, 2011, 09:09:09 AM
"net superioara mierii de albine"... sunt curios cum a stabilit asta! Are ceva teste de laborator in spate? Are cativa ani de administrare (asupra persoanelor bolnave, gravide, copii, elevi - cum spune el in anunt) a unui astfel de produs?
Cum se produce asa ceva? Spectru polinic?
Din ce spune el, trag concluzia ca nu este produsa de albine... atunci? Aia clar nu este miere, insa omul este foarte inventiv!
Bla...Bla...


nu e nebun cine cere, e nebun cine da
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Omul spune ca este "net superioara mierii de albine"! Deci inseamna ca nu este facuta de albine, ceea ce inseamna ca nu este miere! Este orice altceva! Problema este ca sunt destui care, din lipsa informarii, cred in "produsul minune" vandut pe net!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

definitia mierii conform DEX

MIÉRE s. f. Substanță semilichidă, gălbuie, dulce și aromată, foarte bogată în zaharuri, vitamine și enzime, culeasă și produsă de albine din nectarul florilor.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Glucoza industriala, fiind un carbohidrat, furnizeaza energie! De aceea omul spune ca este buna pentru copii, elevi, gravide... le furnizeaza ceva energie, lucru care poate fi observat de cumparator si deci intari spusele vanzatorului!
Nu spune nimic despre ceva efecte curative pentru ca acestea sunt ZERO! Si aici ar fi prins cu "cioara vopsita"!

Ce sa mai vorbim, este o "teapa" specific romaneasca!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Dexul este foarte clar : mierea este doar una :

MIÉRE s. f. Substanță semilichidă, gălbuie, dulce și aromată, foarte bogată în zaharuri, vitamine și enzime, culeasă și produsă de albine din nectarul florilor.

  Orice alt produs dulce poate avea orice nume in afara de "miere" . Nu cumva in acest caz Protectia Consumatorului trebuie sa se autosesizeze si sa ancheteze folosirea abuziva a cuvantului "miere" ??????

pharaonu75

Daca se analizeaza serios problema, iese ceva cu iz penal... INSELACIUNE se numeste! Nu numai in cazul acestuia ci si in cazul supermarketurilor care vand glucoza industriala sub numele de miere de salcam sau poliflora! Iar pentru inselaciune se fac ani buni de inchisoare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

petrica52

"PROTECŢIA CONSUMATORULUI"  există aşa ceva !?  :nono: :rotfl: :rotfl: De fapt, cu ce se ocupă ăştia !? :redcard:
O zi buna cu sanatate !

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2011, 09:25:59 AM
  Dexul este foarte clar : mierea este doar una :

MIÉRE s. f. Substanță semilichidă, gălbuie, dulce și aromată, foarte bogată în zaharuri, vitamine și enzime, culeasă și produsă de albine din nectarul florilor.

  Orice alt produs dulce poate avea orice nume in afara de "miere" . Nu cumva in acest caz Protectia Consumatorului trebuie sa se autosesizeze si sa ancheteze folosirea abuziva a cuvantului "miere" ??????

protectia consumatorului , cu parere de rau ,nu se autosesizeaza
doar dsvsa-ul poate, dar daca vrea sa vada ce e de vazut
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: FlorinI din Ianuarie 16, 2011, 11:54:48 AM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2011, 09:25:59 AM
  Dexul este foarte clar : mierea este doar una :

MIÉRE s. f. Substanță semilichidă, gălbuie, dulce și aromată, foarte bogată în zaharuri, vitamine și enzime, culeasă și produsă de albine din nectarul florilor.
Orice alt produs dulce poate avea orice nume in afara de "miere" . Nu cumva in acest caz Protectia Consumatorului trebuie sa se autosesizeze si sa ancheteze folosirea abuziva a cuvantului "miere" ??????
protectia consumatorului , cu parere de rau ,nu se autosesizeaza
doar dsvsa-ul poate, dar daca vrea sa vada ce e de vazut
La mine in zona protectia consumatorului la un anumit interval de timp calca toti agentii comerciali care vand mancare , inclusiv pe cei care vand miere in piata. In general la firme ii pune pe patroni sa plateasca un curs de 500 RON iar pe amarasteni sa cotizeze niste miere ori o amenda .
  Daca vreti sa reclamati hai sa o facem aici :
http://www.anpc.gov.ro/anpc/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=28&Itemid=60

Florin-braileanul (FlorinI)

 :uimit: curs de 500 lei??????
:nono: :nono: :nono:
nu cred asa ceva
e ILEGAL

amenda... e ok, daca calca pe bec
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

prisecarul

sunt firme "asociate" care organizeaza fel de fel de cursuri, iar ei sunt platiti in functie de cati "elevi" aduc!
spaga mascata!
:redcard:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

  Ilegal , ilegal dar daca nu te bagi la cursuri nu mai scap de ei dupa cap , chiar daca nu i-au sesizat nimeni.
  Propun ca Florin sa faca primul plangere la protectia Consumatorului in legatura cu mierea falsa prezentata . O institutie care nu se autosesizeaza cand exista incalcari flagrante ale legii cred nu are rost sa mai existe mai ales cand traieste din banii nostri. adica angajatii de la aceasta agentie daca iau teapa sa zicem cu un borcan de miere nu au voie sa investigheze cazul daca nu vine nea ion de la cuca macii sa depuna plangere ?????

  In cazul de fata s-a incalcat Codex Alimentarius si STAS 784/3-1989.

Kov iulian

#43
 :) :) :) :) :) :) :) :) :) nu pot sa cred ca nu vati dat seama.Eu nu cred ca era miere in acel borcan,cred ca era zeama acea care ramane dupa ce scoti legumele murate.Cred ca era unu care nu avea ce face,se plictisea si a vrut   sa se amuze  =))  =))  =))  =))  Dar de mierea de manuka ati auzit,ce parere aveti despre acest tip de miere?  http://www.manuka.ro/detalii-produs/Miere-de-Manuka-UMF-15+,-500g-(-import-Noua-Zeelanda)/58

pharaonu75

Oricum, incet dar sigur, ne indepartam de subiect!
Nu cred ca mierea este falsificata de Kaufland, Carrefour, Metro, etc!
Intr-un cuvant, nu cred ca mierea este falsificata de supermarket-uri, ci cred ca ei doar o cumpara gata falsificata de la furnizori!
Asadar furnizorii o falsifica, din dorinta de imbogatire rapida, iar supermarket-urile o cumpara fara prea multe intrebari, pentru ca este ieftina! Nu ii intereseaza ce este in borcan, atat timp cat nimeni nu se leaga de ei pentru ceea ce comercializeaza? De cate ori ati auzit sa fie controlate si amendate supermarket-urile pentru calitatea proasta a merfurilor comercializate?

Ar fi interesant de aflat cine sunt cei care intr-adevar falsifica mierea! Ma refer la furnizorii marilor magazine! Daca s-ar face o lista cu acestia si s-ar da publicitatii, in cativa ani ar iesi sigur de pe piata!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube