Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

apionesti

Citat din: apionesti din Februarie 23, 2015, 10:05:14 PM
Asa o sa fac!
Promit sa revin cu poze dupa ce o reabilitez.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Am promis ca revin cu poze dupa reabilitarea cutiei antice. Solutia pentru care am optat a fost placarea cu lambriu, dupa ce am curatat-o de vopsea si am descoperit ca lemnul (serios fisurat/crapat) nu era, totusi, putred.
Sanatate tuturor, ca vremea/vremurile sunt asa cum sunt!

Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

MOTANUL

#211
@apionesti; Arata bine produsul final (ca nou).
Dar arata si mai bine cel vechi (patina lemnului, straturile de vosea de culori diferite, etc)

Ref. la cuiele folosite la lambriu:
Intr-un an o sa inceapa sa curga rugina din cuie.
Daca vrei sa nu se intample asta, poti sa dai cu aracet pe ele (impermeabil); Pe cutiile la care am dat nu se vede pic de rugina intr-un an;
Pe cel din planul apropiat (primul meu stup) nu am dat si rezultatele se vad.

Daca vrei sa tina lambriul mai mult si sa nu-l acoperi/vopsesti poti sa-l dai cu un impregnant (fie ulei cu o cantitate infima de diluant si lac; fie ulei + ceara);
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.msg211056#msg211056
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apionesti

Multumesc pentru aprecieri si sfaturi.
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

dan sebastian

Între lambriu și cutia veche de lemn ai pus polistiren sau spumă ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mph

urmeaza gresie si faianta pe fund, pereti de rigips si incalzire centrala prin pardoseala:)

faina renovarea, eficienta dpdv termic dar probabil era suficuenta o vopsea buna. Mult succes!

oroles

Un pic de chit de slaif cu aracet (varianta cea mai ieftina) sau un chit de lemn (varianta mai scumpa) si vopsea si era suficient!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Cu chitul de lemn am cam avut probleme...dupa un timp a cazut in unele locuri, cred ca  indicată e folosirea lui mai mult la interior ( nu interiorul stupilor...)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pistol28

Aracetul D3 este penru exterior.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Arcadie

cine practică fierberea stupilor în parafină?
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...


Arcadie

Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

mosunick

Citat din: Arcadie din Septembrie 21, 2015, 11:22:02 PM
cine practică fierberea stupilor în parafină?
Recunosc! Care-i intrebarea?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

PricopArthur

Cum se comporta iarna albinele in stupii parafinati?
Miere multă şi inimă curată!

crisian-nicolae

Condens la greu ,lemnul nu mai este absorbant, un fel de termopan.

PricopArthur

Am cumparat in primavara un stup de poliuretande la amel. Aceeiasi problema. I-am deschis urdinisul superior, l-am mai largit pe cel de jos si e in regula acum.
Miere multă şi inimă curată!