Despre colectarea polenului

Creat de justy, Aprilie 25, 2011, 04:50:38 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

  Am si eu o intrebare ,,intrebatoare" pentru cei mai experimentati in colectarea polenului, nu cred ca are sens sa incep un subiect nou pentru asa ceva:
  Cum eliminati impuritatile din polen? (capace de la celulele de unde au eclozat trantori, picioruse, aripi, gandacei, furnici..... etc)?

gaby

cum se poate purifica polenul de unele reziduri  de la albine

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea


ciucur

As dori sa imi spuna cineva care e diferenta intre colectoarele de polen tip Salaj si tip Cluj.
Este pe youtube o prezentare dar as fi curios cum se prezinta cel tip Cluj in actiune.
Tip Salaj am folosit si stiu cum e.
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Chiar nu are nimeni un colector tip Cluj?    :sad:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bio

... cum arata un colector tip Cluj..??..

Adrian ceva detalii unde ai vazut colector tip Cluj.

Colectorul tip Zalau...cred ca se refera mai mult la tipul de placa folosit.

mosunick

Diferenta intre ele e nesemnificativa la unul din modelele Cluj. Placa activa e tot tip Oros. La colectorul tip Cluj tabla de sus se ridica si pe acolo se scoate placa activa, la cel Salaj se scoate prin lateral. Cel Salaj are si un "buzunaras" in laterala srtarului colector pentru aruncarea a ce se scoate din stup de catre albine. Nu am fotografii ale celui tip Cluj, eu folosesc tip Salaj. Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ciucur

 
https://www.youtube.com/watch?v=Gso7aWhnR54

Aici am vazut ceva.... Si pe viitorsanatos.ro unde se spune ca nu se inghesuie asa albinele la intrare pentru ca folosesc toata suprafata placii active.
De asta eram curios de la cineva care are colector tip Cluj.
Diferenta intre cel Cluj si cel Salaj e pozitia paralela a placii active cu gratarul de la cutia de colectare.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.