Teme de casa

Creat de PricopArthur, Noiembrie 17, 2007, 02:49:27 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Ar fi interesant sa dezvoltam fiecare un subiect, care sa fie apoi disecat de ceilalti, cu posibilitatea de dialog. Exact ca la scoala.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..si unde sa le deschidem?...mai este putin si vine primavara si nu stiu ce stupi sa-mi fac pt extindere? ..tot stau si ma gindesc ce stup este mai bun pt conditiile mele de dezvoltare ,cules ...si sa muncesc cit mai putin la el--si sa iau cit mai multa miere...

balasbebe

Propun ca in fiecare an sa-ti faci cum fac si eu , mereu alte lazi, pana cand zici ca nu-ti mai trebuie.
  De aceea sunt asa de multe modele sa ai de unde alege.

D006

Am doua modele la care m-am oprit si ma doare mintea ca nu stiu care din ele...

Cristian IONITA

care-s alea 2 modele? bagale aici sa le dezbatem
da oricum .,... vad ca vrei sa muncesti cat mai putin la ei .... cam asa vreau si eu asa ca nu vad alt castigator decat cuib dadan + magazine de 1/2

balasbebe

Cu 12 rame in cuib, poti jongla mai bine. Se stie ca cu cat o familie este mai puternica cu atat strange mai bine. Eu am 21 de lazi cu 12 cuib dadant, 10 10 in caturi de magazin. O lada goala cantareste 19,5-20 de kile. Poate sa ajunga spre 50 cu rame si miere. Sunt care au lazi duble cu magazin, si tot le ridica.
  Mergi pe 12 rame in cuib. Oricand dupa ce ai 8-9 rame ocupate cu albine, poti pune un cat de magazin. Din cand in cand poti introduce 3-4 rame la cladit, fara sa mai fii nevoit sa scoti cate o rama. Deranjul este mai mic.

pngflorin

Problema lui bio o am si eu, cred ca am sa mai raman pe orizontali pana ma mai invata-ti meserie, singur impediment este ca sunt cam greu de cap si o sa va ia cam mult.................. :uimit:

D006

Citat din: Cristian IONITAcare-s alea 2 modele? bagale aici sa le dezbatem
da oricum .,... vad ca vrei sa muncesti cat mai putin la ei .... cam asa vreau si eu asa ca nu vad alt castigator decat cuib dadan + magazine de 1/2
As merge pe dadant+magazii de 1/2...dar nu stiu exact nr de rame de cuib...inclin nici 10 ..nici 12 ,as merge pe 11 rame de pt cuib...de al 8-9 rame sa aplic metoda dl-ui Balasbebe...''Oricand dupa ce ai 8-9 rame ocupate cu albine, poti pune un cat de magazin. Din cand in cand poti introduce 3-4 rame la cladit, fara sa mai fii nevoit sa scoti cate o rama''
      SAU
   2 corpuri de treisferturi si magazii de 1/2...dar cam 15 rame pt cuib sa nu fie cam mult....Cum are si dl Pricop Artur ,si mai are dl Alexandru din Arges--nu este aici pe forum ..dar argesenii il cunosc...
  Acest sistem cu 2 cutii de  treisferturi pt cuib si 1/2 pt magazii este practicat si in Suedia din relatarile dl-ui Cristi si au rezultate cu el ...n-oi fi eu suedez dar miere ca ei vreau sa fac...poate sa fie si 40 000-lei /kg

PricopArthur

Sistemul cu 10 rame dadant in cuib e bun. Cam pe 8 se dezvolta bine cuibul +2 magazie. Deasupra 1 sau 2 caturi 1/2 te duc la 20 rame dadant. Pt o fam e suficient. Daca nu ai timp sa extragi mai pui un cat. In caturi lasi 9 rame.
Cam asta ar fi varianta intrucat ai rame dadant acum.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..daca as face cuibul de 11 rame?..ce ma sfatuiesti Arthur?...

Cristian IONITA

sincer nu prea vad mare diferenta ca or sa fie 10 sau 11 rame, "sporul" este nu este cu mult mai mare ... in schimb ... o sa ai de tras ceva la accesorii ulterioare ... ptr ca nu o sa te mai incadrezi in nici un STAS ... asa ca va trebui sa faci TOTUL la comanda (ma refer la podisoare, capace, funduri, izgonitoare, etc)
asa ca ori faci 12 ... da sper ca esti constient de dezavantaje ori 10
vorbesc de cuib, ptr magazine cu 9 sau 8 rame ... eu de la anul o sa incerc cu 8
am de 2 ani cu 9 si ... se pare ca ramele nuy-s suficient de disatnate ... ptr ca in 30% din cazuri matca a binevoiot sa depuna oua si-n magazin

PricopArthur

Albina se dezvolta bine pe varticala. Ai vazut, cand sunt mai slabe fam, incep claditul fagurilor cu 2 limbi . Asa inseamna ca stupul ar trebui sa fie mai ingust. Undeva pe le 3/4 din latimea actuala. Poate ca ar trebui pus invers fagurele artificial. Pe inaltime.
Cred ca 10 rame e perfect. Observatia dlui Cristian e pertinenta.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Trebuie sa te raportezi si la zona. Daca prin apropiere sunt si dadant, si trei sferturi, mergi pe ce este. Cand vrei sa vinzi este mult mai usor. In judetul Salaj, sunt doar cateva stupine pe trei sferturi. Toate sunt pe dadant cu jumatati.
Fiecare in zona de cules, a inteles mai bine cum este specificul. Degeaba iei un sfat de la mine. Eu am din fiecare, dar sunt pe stationar. Invart lazile dupa matci. Oricum trebuie lazile igienizate, asa ca pot sa fac ce vreau in stupina. Pana acum, le curatam toamna, dar de cativa ani, le curat doar primavara, sau la reinfiintarea unei colonii. Iarna sunt deja pregatite, cu propolis in belsug.

D006

As merge pe fund detasabil, cu plasa pe o parte de fund,..  oricum stupii vor sta pe un suport-palet pt a reusii sa incarc mai multi odata....
  In alegerea tipului de stup ,nr de stupi pe palet si forma paletului trebuie sa tin cont si de dimensiunile de interior ale remorcilor agricole care sunt in zona...Remorcile le voi folosii pe ale celor la care ma duc la polenizat la fl soarelui..ei imi dau remorcile si tractor ca daca mut 200 de familii nu ma descurc cu tractorul meu si 2 remorci...--trebuie sa pierd mai multe nopti .
  Deasemenea in alegerea nr de rame in familie trebuie sa tin cont de;
  -- faptul ca voi stimula in lipsa de cules, familiile vor fi dezvoltate aproape de max.
  --folosirea ramei claditoare pt ca familiile sa cladeasca celule de trintor pe aceasta sa nu-mi strice ramele de cuib in plus nu ar fi de neglijat cantitatea de ceara recoltata...As dorii sa tin rama claditoare in cuib--nu sa o tin in cat pt ca daca urca matca sa insaminteze trintori sa nu se dea la ramele de cat--or fi mai late dar poate gaseste ea unde sa arunce citeva oua ...Tinerea ramei claditoare in cuib reclama eforturi suplimentare la recoltare fagurilor crescuti...
  --capacul l-as face unic pt tot paletul ..ar tine stupii strinsi --o masura in plus de ai asigura compactitatea sistemului pe palet..si pt ca intre stupi sa nu fie umezeala de la ploi ,loc unde s-ar usca mai greu mai ales iarna...Sta lemnul 2-3 ani in umezeala si gata este putregai...
   Sunt multe aspecte de care trebuie sa tin cont...si mai bine stau sa masor de mai multe ori si dau o singura comanda de stupi....

PricopArthur

Interesanta ideea cu capac pentru 4 lazi pletizate.
Miere multă şi inimă curată!