concurs ....cine a plantat cei mai multi puieti de evodia

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 06, 2010, 08:28:58 PM

« precedentul - următorul »

spitzerdan

Evodia semanata in aprilie 2009

spitzerdan


spitzerdan

Din aprox. 150 de seminte au rasarit in jur de 27 de plantute dar dupa mutarea in ghivece au ramas 24 de buc ,pe care  le-am grupat la rasadire cate una ,cate doua sau chiar si cate trei intr-un ghiveci.Acum au intre 80-30cm si le iernez in casa.

stefan1

Bun venit, Spitzerdan!
Frumoase plante. Isi mentin frunzele si iarna?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

viorel55

Vine cineva cu PUIETI sau  SEMINTE de EVODIA la targul de la Campina ???

ioanardelean55

Citat din: stefan1Bun venit, Spitzerdan!
Frumoase plante. Isi mentin frunzele si iarna?
:surprised:  :surprised:  :surprised:  :surprised:

spitzerdan

Buna , le-am introdus inainte de a pica prima bruma intr-o incapere unde temp nu scade sub 15 grade si nu depaseste 22 de grade. Imediat ce le-am bagat in incapere frunzele de la evodii au dat unele semne ca ar vrea sa se paleasca dupa care la unii copacei le-au picat frunzele complect la alti partial(cateva frunze di partea inferiora a tulpinii) iar culmea cei mai mici(aprox. 20-30cm inatime )mai tin si acum frunzele verzi dar tot in starea aceea de palire de la introducerea lor in incapere.Mentionez ca le-am pus in incapere in jurul datei de 15 noiembrie 2009.

sfantul spiridon

spune-ne ceva de seminte...cum le-ai plantat, le-ai tinut in apa etc
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

spitzerdan

Le-am pus intr-un saculet mic de panza,care l-am pus intr-un vas cu apa fierbinte si le-am tinut 24 de ore ,dupa care le-am pus pe o tavita de plastic(tocatorul de verdeturi al nevestii)le-am acoperit cu o panza de bumbac si le stropeam zilnic(alta data si de doua ori pe zi)in asa fel ca,panza de bumac sa ramana tot timpul umeda.Am inceput "actiunea" la 1 martie si le-am tot verificat incoltirea pana in 15 aprilie cand plictisit si dezamagit ca nu au incoltit semintele faimoase de Evodia le-am plantat in scarba in doua jardiniere in curte cu gandul ca au sa incolteasca anul viitor(am citit in reviste si carti ca daca nu incolteste in primul an sunt sanse mari sa incolteasca in cel de al doilea).Si acum urmeaza povestea Evodiilor:la o zi sau doua dupa ce le-am semanat o vecina mi-a oferit niste rasaduri de cimbru pe care le-am plantat in una din jardiniere, iar la alte doua trei zile am primit rasaduri de telina pe care le-am plantat in cealalta jardiniera(sa nu tin jardinierele goale pana la anul urmator).Rasadurile de cimbru le-am plantat pe vreme racoroasa si nu au necesitat udari suplimentare pe cand cele de telina au necesitat udare zilnica(zile foarte calduroase).Surpriza cea mare dupa vreo trei saptamani si ceva m-am trezit cu "rasaduri suplimentare" in jardiniera cu rasadurile de telina(in jur de 35 la numar) iar la vreo saptamana cu vreo 3 "rasaduri"  in injardiniera cu cimbru.Dupa vreo trei patru  saptamani de ingrijiri le-am trasvazat in ghivece mai mari doar pe cele din jardiniera cu rasaduri de telina, cele din cealalta jardiniera au pierit subit la o saptamana de la rasarire cu toate ca din momentul incoltirii au beneficiat de acelasi tratament ca si suratele lor.

D006

Citat din: spitzerdanLe-am pus intr-un saculet mic de panza,care l-am pus intr-un vas cu apa fierbinte si le-am tinut 24 de ore ,
cat de "FIERBINTE" era apa?? 50-70-80 C?

spitzerdan

am pus 100ml de apa la fiert pana a dat in clocot ,dupa care am luat vasul cu apa de pe foc iar dupa cca. 10 minute am introdus saculetul cu seminte in apa fierbinte si le-am tinut pana  a doua zi (24 de ore).

Bătrânul

In atentia voastra ! Eu am plantat o livada de cca. 2500 pomi fructiferi si cca 4000 teii . In primii ani am protejat contra iepurilori cu peturi (cite doua despicate si legate pe truchi) DISPERAT AM CONSTATAT ca sub pet la colet sute de pomisori au fost roase complect de soareci de cimp aia cu piciorele din spate mai lugi . Nod in git si lacrimi in ochi urmat de otrava la greu pe  griu care in primavara a fost carate (otrava praf de pe griu) in stupi de albine. Am pierdut 60 familii SA NU PATITI CA MINE !!! Acum folosesc  Varat si pun pamint peste sau pungulitele alea ca pernitele...

ioanardelean55

Mare paguba ,pacat inca asa ceva n-am mai auzit bine ca ne-ati spus .
Sanatate .

D006

Citat din: BatrinulIn atentia voastra ! Eu am plantat o livada de cca. 2500 pomi fructiferi si cca 4000 teii . In primii ani am protejat contra iepurilori cu peturi (cite doua despicate si legate pe truchi) DISPERAT AM CONSTATAT ca sub pet la colet sute de pomisori au fost roase complect de soareci de cimp aia cu piciorele din spate mai lugi . Nod in git si lacrimi in ochi urmat de otrava la greu pe  griu care in primavara a fost carate (otrava praf de pe griu) in stupi de albine. Am pierdut 60 familii SA NU PATITI CA MINE !!! Acum folosesc  Varat si pun pamint peste sau pungulitele alea ca pernitele...
multumesc mult ,eu am pus otrava in livada la meri tot pt. soareci,am pus un produs tip macaroana direct in galerii pana acum n-am vazut albine umbland pe acolo,voi urmari la primavara sa astup ce n-a mancat Jery,inca odata va multumesc pt.informatie.  :nod:  :hi:

mihaimsibiu.

sa se fi incheiat concursul si nu am aflat?Rezultatele sunt secrete ?Nu ca ma gandesc sa castig eu,rezultatele mele sunt modeste ,4 copacei plantati(unul face seminte deja)si vreo 200 semanati(deci nu plantati).Ar fii bine sa facem un recesamant (ca doar este inceput de an )sa vedem cat am progresat in extinderea bazei melifere. :thanks: :hi: :hi: