concurs ....cine a plantat cei mai multi puieti de evodia

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 06, 2010, 08:28:58 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

aceasta traducere pe intelesul tuturor e f. buna ..multumim .
  iar acum la treaba ca nu e gluma .

stefan1

Foarte faina traducerea. Multumim, Orbanstefan. Ce am remarcat e ca se face vorbire de varietati speciale pentru albine (evodia sprizel) si ca este apreciata calitatea mierii. Eu am scris undeva de pe un blog german, unde se spunea ca mierea nu are nici aspect si nici gust comercial. Ar avea un gust de namol si medicament. Poate era alta varietate de evodia sau poate s-a inselat cel care a scris. Curand, in anii viitori cred ca vom putea avea si la noi in tara ceva culesuri de la evodia si ne vom lamuri si de calitatea mierii. Principalul este ca e buna si pentru iernare si mai ales pentru dezvoltarea tarzie a stupilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crombra

Citat din: stefan1Foarte faina traducerea. Multumim, Orbanstefan. Ce am remarcat e ca se face vorbire de varietati speciale pentru albine (evodia sprizel) si ca este apreciata calitatea mierii. Eu am scris undeva de pe un blog german, unde se spunea ca mierea nu are nici aspect si nici gust comercial. Ar avea un gust de namol si medicament. Poate era alta varietate de evodia sau poate s-a inselat cel care a scris. Curand, in anii viitori cred ca vom putea avea si la noi in tara ceva culesuri de la evodia si ne vom lamuri si de calitatea mierii. Principalul este ca e buna si pentru iernare si mai ales pentru dezvoltarea tarzie a stupilor.
Pai, DA, asta este ideea. Daca Evodia infloreste La sfarsitul lui Iulie si inceputul lui August practic avem miere suficienta pentru iernat. Daca o fi buna calitativ, cu atat mai bine,  se si comercializeaza. Daca NU, tragem tot la floare ,faneata si toate sortimentele cunoscute si apreciate de consumatori si iernam pe miere de Evodia.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

infloreste undeva la sfarsit de iulie.....nu e grozav sa sti ca tot ce face albina productie pana atunci e a ta?!!
in alta ordine de idei, mi-am propus sa gasesc un apicultor bun, care sa stie sa altoiasca...astazi am gasit...vom incerca la primavara sa altoim cu evodia un copac...nu stiu ce copac...asta e tema lui...
domnule marius,
niste seminte?!!!!
ceva?!!!
au mai iesit??????????
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55

incercarea moarte-nare ,eu insa va dau un sfat ,cel mai bine este cu puieti ,cistigati citva ani, si se merita ,

sfantul spiridon

domnule ardelean,
eu am puieti de evodia si la primavara daca (vorba lui valter) miloaga la nevasta va merge iarasi o sa mai iau..problema e cu raspandirea acestui copac...eu am facut ceva pasi dar recunosc ca nu prea mi-au reusit...am trimis niste seminte unor colegi da nu am nici un raspuns daca au avut noroc sau nu
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55

o data cu semintele a-ti trimis si instructiuni ? daca nu facem cunoscuta importanta acestui arbore ptr,albine si implicit apicultor multi neglijaza si lasa pe alti sa se ocupe crezind ca si ei vor fi beneficiari ,pacat insa ca anii trec ,iar prverbul spune ca ce poti face azi sa nu lasi pe maine ,,

sfantul spiridon

cand am trimis seminte in harghita, sincer nu m-am gandit la pastoral in acest judet...in fine...problema este ca nu stiu multe despre plantarea acestor seminte....astazi, spre ex am trimis alte seminte de evodia cuiva...daca voi fi intrebat de anumite date ce tin de plantare o sa indrum oamenii spre crombra gandind ca in bunatatea lui nu va fi suparat de asta...atata pot si atat fac..cat priveste proverbul pe care il vad mai sus este pentru oamenii ce se plang...eu chiar daca ma plang, nu fac din asta o arta
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crombra

Citat din: sfantul spiridoninfloreste undeva la sfarsit de iulie.....nu e grozav sa sti ca tot ce face albina productie pana atunci e a ta?!!
in alta ordine de idei, mi-am propus sa gasesc un apicultor bun, care sa stie sa altoiasca...astazi am gasit...vom incerca la primavara sa altoim cu evodia un copac...nu stiu ce copac...asta e tema lui...
domnule marius,
niste seminte?!!!!
ceva?!!!
au mai iesit??????????
Nu , nu au mai iesit. Ba dimpotriva, prima planta care a iesit da semne de deces.
Le-am mutat ieri pe fiecare in glastra ei pentru ca am gasit pe pamantul initial niste ganganii albe cu multe picioare. Am dat cu insecticid(ce am avut in casa pentru gandaci).
Sa vad evolutia. Se pare ca a doua planta care a rasarit se dezvolta mai bine.
Oricum pe data de 13 .01.2010 Am semant in alt vas seminte de evodia de la tine.
Le-am tinut 24 ore in apa pe calorifer. Sa vedem dupa 4 saptamani daca iese ceva.
Cred ca pana la urma tot varianta cu puieti este mai avantajoasa. Si mai scurtam din timp.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Bătrânul

Cu bucurie va transmit urmatoarea informatie : Semintele de Evodie NU necesita nici un fel de tratament special , se seamana in cimp la inceputul lui APRILIE . De la semanat cere UDARE ZILNICA. APA este cuvintul cheie. (un coleg a semanat in vie in pamint mai mult piatra si nisip a fertilizat cu ingrasamint complex din toamna a semanat in aprilie udind de cite ori era nevoie si in toamna puieti avea cam 150 cm :hi:

Bătrânul

http://kepfeltoltes.hu/090829/apa_090_w ... es.hu_.jpg iata dovada . Am recitit postare trebuie udat regulat si in timpul incoltiri . UDAT ZILNIC

gheco

Citat din: Batrinulhttp://kepfeltoltes.hu/090829/apa_090_www.kepfeltoltes.hu_.jpg iata dovada . Am recitit postare trebuie udat regulat si in timpul incoltiri . UDAT ZILNIC
Daca ne uitam bine la pamantul care este in foto de pe site vedem ca este mai mult piatra. Deci merge pe orice sol, dar primavara, pentru ca eu am 4 saptamani si nu au iesit decat 2 plante din 150 semanate. Mai astept pentru ca nu costa nimic mai mult decat intrebarile sotiei: "Cand rasar? Oare mai rasar? Au incoltit?"
Speranta niciodata nu moare.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

creD ca trebuie sa ne oprim cu plantarea semintelor "in interior"...acum doua luni si mai bine, am dat seminte de evodia la peste 60 de copii si i-am rugat sa le planteze ca mai tarziu in primavara la o noua actiune de plantare sa punem viitorii copacei unde am fi vrut....cu totii se plang de aceiasi problema....copaceii ies si dupa un timp mor....LA INCEPUT AM CREZUT CA POATE O PARTE DINTRE EI NU AU AVUT  SUFICIENTA GRIJA DAR AUZINDU-L SI PE CROMBRA AM INTELES
asa ca eu cred ca trebuie SA OPRIM PLANTARILE DE INTERIOR SI SA PLANTAM IN AER LIBER
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55

Evodia se seamana toamna in oct-noi, s-au in primavara apr-mai.   120 seminte la ml.