Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

petrica52

Citat din: abeja din Decembrie 11, 2010, 06:50:47 PM
Citat din: petrica52 din Decembrie 11, 2010, 03:50:58 PM
Apicultor sau forestier (tăietor de lemne) ?!
Dacă foloseşti drujba la tăiere rezultă şi praf (un rumeguş fin....) !!!
Cred, că de aici provine alergia!!!! :rotfl:

Voi  va  radeti :rotfl:,dar  eu  cand  trec  pe  langa acesti  copaci nu  mai  stiu  unde  sa  fug .
Eu  consum  polen,miros orice  floare,merg  pe camp si  nu  am  probleme dar cand  dau  de  renumita Evodie fug  ca " dracu  de  tamaie".

Vom avea un nou campion la atletism, acum inca nu stim pe ce distanta !?!
O zi buna cu sanatate !

pharaonu75

Citat din: crombra din Decembrie 27, 2010, 11:56:04 AM
In general plantele se alungesc cand aportul de lumina este scazut. Cel putin asta am observat din experienta mea.
Posibil ca cele alungite sa fi fost plasate mai departe de geam. Confirma daca este asa.

Au fost toate plasata la geam, insa cele alungite se aflau mai spre interiorul camerei si totodata mai aproape de calorifer!


P.S. Mai am sanse sa vad pomisori din cele alungite?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Astazi am cumparat si un ingrasamant universal pentru plante! Se administreaza un capacel diluat in 2 litri de apa!

Voi incepe administrarea de maine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

crombra

#78
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 27, 2010, 06:02:57 PM
Citat din: crombra din Decembrie 27, 2010, 11:56:04 AM
In general plantele se alungesc cand aportul de lumina este scazut. Cel putin asta am observat din experienta mea.
Posibil ca cele alungite sa fi fost plasate mai departe de geam. Confirma daca este asa.

Au fost toate plasata la geam, insa cele alungite se aflau mai spre interiorul camerei si totodata mai aproape de calorifer!

P.S. Mai am sanse sa vad pomisori din cele alungite?
Razboiul nu este pierdut. Plaseaza pe cele alungite cat mai la lumina si pune un betisor din acela pentru frigarui langa tulpina si fa un inelus din ceva sarma subtire dar larg ca sa treaca tulpina prin el. Tulpina poate devei fragila cand apar frunzele mai mari. De obicei tulpina lunga este insotita de frunze mici. Mama Natura  are grija sa pastreze echilibru intre elementele plantei.

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

Nu le-am pos betisoare de frigarui, ci o bucata de tabla folosita la inchiderea pungilor de paine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

ma sisifilor :)
ma da de ce nu le plantati in martie afara la corent :)
rasarirea este buna.
eu asa as face
daca nu aveti seminte pentru primavara, sa ma anuntati.
oare, ingrasamantul asta merge pus si pentru ale mele, plantate afara?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Este un ingrasamant universal! De ce sa nu mearga si pe evodiile de afara?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

severin

Citat din: sfantul spiridon din Decembrie 29, 2010, 09:53:40 AM
ma sisifilor :)
ma da de ce nu le plantati in martie afara la corent :)
rasarirea este buna.
eu asa as face
daca nu aveti seminte pentru primavara, sa ma anuntati.
oare, ingrasamantul asta merge pus si pentru ale mele, plantate afara?
Draga Sinte Spiridon, daca te anunt ca vreau si eu seminte de evodia...., dau la schimb seminte de paulownia, desi nu cred ca ai nevoie...., mai am seminte de gladita si sper, in primavara, lastari de ligustrum. vreau si eu.... evodia. desi nu promit ca rezist tentatiei sa plantez o parte din ele, daca le primesc, acum . restul promit ca in martie afara!

sfantul spiridon

severinene, iti trimit da' ce-s astia ligustrumi...lemnul cainelui?
fac si ei ceva?
dau cu capul in cat?
centreaza o celula?
hranesc una larva?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

severin

Multumesc, abia astept evodiile.
Ligustrumul il plantez sa fac un gard viu intre albine si vecini. Creste la 2-3 metri inaltime. Am semanat seminte culese dintr-un gard. sper sa iasa ceva :hi:

pharaonu75

Astazi le-am pus betisoare pentru frigarui, pe post de arac!
Priviti cateva...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Legarea pomisorilor de bete am facut-o dupa fotografiere! La unii nu era nevoie de arac, dar mai bine sa fie... :zzz:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

La unii pomisori a aparut al treilea rand de frunzulite!
Nu prea se vede, insa credeti-ma pe cuvant! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

crombra

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 06, 2011, 11:26:12 AM
La unii pomisori a aparut al treilea rand de frunzulite!
Nu prea se vede, insa credeti-ma pe cuvant! :rotfl:
Al doilea rand ca, cotiledoanele(chestiile alea rotunde de la inceput) nu se pun la socoteala. :hi:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/