De ce am hotarat sa nu renunt la albine.

Creat de bucovineanu, Noiembrie 14, 2013, 09:15:01 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Postarea lui Dragos referitoare la un moment de rascruce in activitatea sa apicola in Jurnal apicol mi-a sugerat sa deschid acest subiect.
Fiecare dintre noi am avut si momente critice in activitatea de apicultor, momente cand ne gandeam sa renuntam la albine. Propun sa ne amintim de acele momente si sa spunem ce ne-a determinat sa continuam.
Nu stiu daca locul acestui subiect e aici sau la alt topic.

romikele


D006

  Nu pot sa renunt la albine deoarece acum sotia mea si fiul meu cel mic iubesc albinele cel putin la fel ca mine. Cand lucrezi in echipa ai un sentiment cu totul special.

bucovineanu

Momente de cumpana am avut in primii 2 ani de la inceput. In anul intai, era prin 1978, am cumparat 2 roiuri naturale care au lucrat foile puse in stupi, au intrat cu bine in iarna si au murit pana in primavara. Trebuie spus ca albinele erau in aceeasi stupina cu ale celui care mi le vanduse. Nu erau nici acasa la mine nici la el, ci undeva la vreo 5 km. Era anul cand in  isi facuse simtita prezenta varoa si au murit cam jumatate din familii in zona . Dar am aflat acest lucru abia in primavara. Deja eram hotarat sa renunt. Am luat alte 2 roiuri mai mult de gura celui care mi le daduse si pe primele si acum mi le-a dat mai ieftin. De data asta le-am tratat cu Sineacar gasit foarte greu. Am asigurat hrana si au intrat in iarna sanatoase, dar au iesit foarte slabe si cu diaree, cate o mana de albine. Acum chiar am zis ca renunt la albine. Vreo luna nu am mai mers la ele, ne prea avand nici timp pentru albine. Abia peste ceva timp am aflat ca in zona aparea in unii ani mierea de mana. Norocul meu a fost ca cel care mi le vanduse vroia sa aiba un camarad pentru a nu merge singur la stupina. A insistat sa nu renunt si l-am ascultat, dar fara tragere de inima. Familiile s-au redresat si in acel an am extras primele kg de miere, vreo 7-8 .
In concluzie nu am renuntat la albine datorita insistentelor acelui mentor, care acum nu mai este si caruia ii multumesc, chiar daca nu ma aude.
De aceea sfatuiesc incepatorii, daca iubesc aceste fiinte minunate, sa nu renunte dupa primele esecuri.
P S rog moderatorii sa mute discutiile la topicul potrivit si sa dea poate si alt titlu.

romikele

E bine asa cum e acum, atat titlul cat si locul...

ioanardelean55


In 1998 aveam o slujba la stat si un S.R.L. eram tare ocupat si nu am avut timp sa  fac tratamentele de varoa am avut o pierdere in acea iarna de 60 fam (tot efectivu ) m-am suparat f. tare  ))/ ))/ ))/ si am spus ca n-o sa ma mai ocup de albine pina la pensionare  :nono: :nono: :nono:,dar aceasta suparare a tinut doar doi ani , timp in care microbul a crescut si mai mult . :yes: :yes:

ves.lucian

am inceput acum 3 ani cu 2 stupi , apoi 3 si am intrat in iarna cu 4 !!!
unul a brancotat , asa ca am ramas cu 3 !!!
am cumparat de la un vecin 10 slabi primavara , de la un altul inca 6 , am mai facut inca 7 roi si am intrat in iarna cu 26 !!!
in acel an am incercat un 141 !!! ESEC TOTAL !!!
in primavara urmatoare am ramas fara bani si am ajuns la fundul sacului !!!
am zis ca ori raman cu toate , ori ci niciuna !!!
nu am vrut sa vand o parte !!!
le-am vandut pe toate !!! cu tot cu lazi !!!
acesta a fost intr-adevar un moment critic !!! CRITIC RAU DE TOT !!!
acuma am puterea sa recunosc ca a fost o gresala ceea ce am facut !!!
trebuia sa ma imprumut sa pot supravietui pana incepeau sa produca fetitele mele ceva , cat de cat !!! dar aveam banca , copiii , bunici la tara etc. si n-am vrut sa ma afund in noroi si mai tare !!!
banii s-au dus , si nu pe prostii !!!
am rezistat fara albine vreo luna si jumatate !!! primul roi cadou ( sa-ti dea Dumnezeu sanatate , Florinelu ) cu tot cu lada +magazie , apoi inca 2 cumparati la pret simbolic , inca 5 , plus 1 cadou ( Domnul sa te ocroteasca Cristi Baicu ) !!!
si am reusit sa adun 10 roi !!!
alte lazi ( Ovidiu 78 , Domnul sa te pazeasca ) , sita AV , tabla , ceara etc !!!
acuma cu ajutorul Domnului am 20 ( 10 cumparate in toamna asta ) si la anul mi-as dori inca 20 de roi !!!
cel mai mult am avut 26 de familii !!!
cand voi avea iarasi 26 , mi-am propus ca primul lucru pe care il voi face va fi sa cad in genunchi si sa multumesc lui Dumnezeu pentru ca m-a ajutat sa ajung din nou unde am fost odata !!!
si de la 26 m-as duce incet incet in sus , in limita posibilitatilor !!!
sanatate maxima tuturor !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!