F40, apinectar , apiinvert , dulcofruct api sirop etc

Creat de brianoo_bz, Iunie 14, 2016, 09:52:30 PM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

Va salut dragi colegi
a folosit cineva  F40, apinectar , apiinvert , dulcofruct   api sirop  etc  in  stimularea si completarea necesarului de hrana   sau mai bine zis a iernat cineva pe genul asta de siropuri  comercializate la cub (vrac)?
va intreb ca ma bate gandul sa folosesc asa ceva  in primul rand pentru  pretul mai scazut decat al zaharului  si apoi  munca mai  putina .... :D :D :D :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

apivasmob

 Pentru stimularea si completarea necesarului de hrana  este bun.(ca sa nu mai muncesti tu sa faci sirop din zahar).
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: brianoo_bz din Iunie 14, 2016, 09:52:30 PM
Va salut dragi colegi
a folosit cineva  F40, apinectar , apiinvert , dulcofruct   api sirop  etc  in  stimularea si completarea necesarului de hrana   sau mai bine zis a iernat cineva pe genul asta de siropuri  comercializate la cub (vrac)?
va intreb ca ma bate gandul sa folosesc asa ceva  in primul rand pentru  pretul mai scazut decat al zaharului  si apoi  munca mai  putina .... :D :D :D :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
De unde il iei? Nu am gasit nicaieri sa fie mai ieftin ca zahărul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Dan Pașca

Apizum f40. Alba Iulia il găsiți be google daca căutați 2,25 lei/kg ,am luat si eu ,dar din ce se vede la mine cel puțin,mai bine munca un pic mai multa si Zahăr ,părerea mea

Eugen B

Eu folosesc F40 pentru completare iarna, dar doar pt completare, nu iernez doar pe asa ceva.
LA stimulare nu e bun, acolo e bun zaharul

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

daniel.arad

Oricum nu e recomandat folosit decat diluat, iar daca se dilueaza cu ceai din plante si suc de ceapa, usturoi, ori diverse tincturi, vitamine etc....e foarte bun si ca stimulent. Cu asta nu am vrut sa spun ca e mai bun ca mierea.

Eugen B

Revin cu raspuns si aici.
F40 e bun din multe motive, nu e bun la stimulare din practica, motiv exact nu stiu ce sa zic.
Eu il bag nediluat, ne nimic, e gros ca mierea si albinele nu se uzeaza cand il trage. Nu trebuie sa evapore apa, ca este exact ca miere, are umiditate f mica.
Nu ma chinui sa il dau cu plante sau alte cele, de aia dau zahar, bun si sigur.

oroles

F40 e echivalentul carui tip de sirop (2:1; 3:1). Eu am vazut ceva la Farmafely dar nu parea prea gros. Cred ca era sirop de la Dulcofruct.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Martie 12, 2017, 04:51:35 PM
...F40 e bun din multe motive...albinele nu se uzeaza cand il trage...

Eu n-am decelat decât o "calitate": e muuult mai ieftin decât un 3:1 sau 4:1 din zahăr (la preţul de acum al ambelor ) !
Fără supărare, cum de nu uzează albinele ???
Am băgat şi eu astă toamnă vreo 10 kg de probă şi de luat l-au luat foarte bine.
Nu ştiu însă nimic despre uzură...

Eugen B

Asta ce il iau eu e gros, are aceeasi densitate ca mierea.
Albina il ia si il trece prin gusa si il baga direct in rama, nu mai necesita ventilatie. Albina nu se mai uzeaza , nu mai face alte lucrari.
In schimb la alte siroape subtiri, sau cel de zahar dat tarziu, albine se chinuie sa elimine apa in exces, si mai ales daca nu este cald va fi foarte greu.
Albina aduce mierea la o umiditate redusa, 15-17% ca sa o capaceasca.
Sunt multe produse, dar doar un f40 e original.
Fiecare isi are vremea lui. Fiecare din experienta isi va da seama exact de multe chestii

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Martie 12, 2017, 08:28:36 PM
Asta ce il iau eu e gros, are aceeasi densitate ca mierea.
Albina il ia si il trece prin gusa si il baga direct in rama, nu mai necesita ventilatie. Albina nu se mai uzeaza , nu mai face alte lucrari.
In schimb la alte siroape subtiri, sau cel de zahar dat tarziu, albine se chinuie sa elimine apa in exces, si mai ales daca nu este cald va fi foarte greu.
Albina aduce mierea la o umiditate redusa, 15-17% ca sa o capaceasca.
Sunt multe produse, dar doar un f40 e original.
Fiecare isi are vremea lui. Fiecare din experienta isi va da seama exact de multe chestii
Da-mi si mie MP cu datele de contact ale furnizorului tau. Please

oroles

Mi-aduc aminte ca dl. Vasile (@bucovineanu) vorbea mai demult despre un efect stimulativ  al F40.
La Eugen B in Arad e mai usor de procurat. La noi in Moldova nu prea se gaseste, iar daca se gaseste se da la un pret nerezonabil.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani