Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Am norocul ca intr-o comuna de 10100 de locuitori sunt doar doi stupari si nefiind masiv de salcam nu vine nimeni cu pavilioane.

G. Iulian

Cu toate ca vremea de afara nu ne ajuta am deplasat o parte din stupi la locatia unde vor sta o luna, vor avea salcam in a doua lui parte de inflorire, dupa salcioara, tei si gladita. Facem roiuri si inainte cu o saptamana venim acasa pentru floarea soarelui.

G. Iulian

Miere este putină, la ce vreme a fost, dar voi scoate si anul acesta ceva. Dragele de ele si-au facut datoria si pe vremea asta urâtă.
Să nu stau degeaba m-am apucat de facut roiuri şi în pastoral şi acasă.

G. Iulian

In pastoral salcâmul s-a cam dus dar incepe sa infloreasca gladiţa şi cum este o padure de gladita de cateva hectare o sa fie de lucru pentru fete. Urmează salcioara.

cornelioandanciu

Foarte frumos. Imi place. Vad ca si pe la dumneavoastra vremea v-a facut probleme.
Va salut.

G. Iulian

Numai cat sa nu lase albinele sa culeaga, degeaba este popor daca mananca seminte, sa vezi cand se termina si semintele.

dodo79

La timpul care este acum daca nu trebuie sa dai sirop esti un norocos  :wink:

G. Iulian

Doar la roiurile de acasa dau sirop, la cei deplasati la salcam( in alt sat mai la nord ) nu este nevoie si le las miere, nu scot decat de la cei care au mai multa, dar care per total nu e prea multa. Un an prost pana acum 2016.

G. Iulian


G. Iulian

O poza cu o salcioara inflorita, la asa ceva culeg acum albinele. Nu va spun ce gust aparte are mierea de salcioara.

G. Iulian

O poza cu viitoarea cultura de floarea soarelui de langa sat, dar este facuta acum o saptamana.

SPYKAL

Citat din: G. Iulian din Mai 21, 2016, 09:28:07 PM
O poza cu viitoarea cultura de floarea soarelui de langa sat, dar este facuta acum o saptamana.
Asta la felul cum arata la 01 iunie e gata înflorită !

G. Iulian

Nici chiar asa, macar floarea soarelui sa infloreasca la timpul ei. La mine infloreste in jur de 20-25 iunie.

cipik

FS infloreste la 45 de zile (+/- 5 zile) de la data însămânțări, bineinteles cu diferente in functie de vreme.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

G. Iulian

Pai sunt cam 3 saptamani de cand a fost semanata plus inca 3 saptamani si cateva zile de acum in colo se ajunge in jurul datei de 20 iunie.  :hi: