din ce sunt facuti fagurii pe care ii cumparam de la magazinele apicola

Creat de ion patrut, Mai 31, 2012, 07:31:55 AM

« precedentul - următorul »

ion patrut

priviti va rog ce a rezultat dupa topirea in amestec de ceara pura si faguri artificiali de la magazin

Kov iulian

Se cunoaste faptul ca uni producatori de faguri mai baga si si parafina in ceara din cate am auzit uneori si 30 la suta .

Dar in cazul de fata e un pic si vina Dumneavoastra,( nu ati stiut cum sa topiti ceara) .

Acele reziduri se datoreaza faptului ca ceara este degradata de catre apa, apa de la robinet, din fantana contine niste saruri minerale,

Nu stiu daca ati observat dar pe fierbatoare pe rezistenta e la masina de spalat se depune ceva ca o piatra, ei bine acea substanta din apa degradeaza ceara .

Se spune ca o saponifica ( sper sa fie asta termenul corect ) pentru a evita acest fenomen e obligatoriu sa folositi apa de ploaie sau apa demineralizata .

In felul asta nu veti mai avea probleme . :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:


CitatSe cunoaste faptul ca uni producatori de faguri mai baga si si parafina in ceara din cate am auzit uneori si 30 la suta .

Stiti cum puteti verifica cat de pura  o ceara?

O topiti apoi o lasati in soare in vasul( acoperit sa nu intre mizerii in ea ) in care ati topit-o,

Dupa cateva ore se vor separa un pic cele doua substante, pentru ca au densitati diferite ceara fiind mai grea ca parafina .


Densitatea parafinei 0,9

Densitatea cerii de albine


Superioară,I şi a II-a  0,956-0,970


Calitatea  a III-a  0,930-0,964


Eu am vazut la cineva treaba asta, a topit ceara si a lasato in soare din nestiinta, apoi a dus-o la ACA .

Acolo i-au reprosat ca a falsificat-o si nu au vrut sa i-o primeasca

( desi acea persoana lua faguri doar de la ACA,si daca acea ceara ar fi fost falsificata nu ar fi fost vina lui ci a celor ce i-au procesat ceara )

respectivul cetatean a adus-o acasa a topit-o din nou si a pus-o la umbra de data asta si a duso din nou , si i-au primito .

ion patrut

topesc ceara de 7 ani folosind apa de ploaie apa de care anu asta nu ducem lipsa stiu bine ce vorbesc nu vreau sa discreditez pe nimeni dovada ca na-m facut public numele firmei care a produs fagurii dar hai sa judecam un pic:duci la apicola 1kg de ceara curata mai dai 8 lei siti da 1kg de faguri e la mintea cocosului ca nu-ti da faguri de ceara care ar fi castigul la ei?8 lei? sa fim seriosi o afacere care nu are macar 50 la suta profit aia nu e afacere se baga in stupi faguri prosti se baga tot felul de dulcegarii care numai d-zeu stie ce contin si apoi ne intrebam de ce se depopuleaza stupii ne intrebam de unde atatea boli la albine si asa mai departe

andrei_georgian

eeeee.... de aceea vreau eu sa-mi achizitionez o presa pentru faguri,sa va zic ce am patit eu saptamana trecuta, m-am dus la asociatie sa schimb o turta de ceara, nu mult, avea cam 3,4 kg, am facut-o numai din faguri de pe rama claditoare, surpriza.....vanzatoarea nu a vrut sa-mi primeasca ceara pe motiv ca e prea deschisa la culoare si ca, contine parafina, si sa vedeti ce proba face la ceara, da cu o creta pe ea, si daca nu scrie creta cica nu e buna ceara :uimit: ,
dar intervine o chestie care mi se pare ceva normal, turta de ceara am avut-o in masina, si a fost destul de cald, creta este destul de tare, atunci cand tragi pe ceara e normal sa nu scrie pentru ca se lipeste ceara de creta,
Pana la urma am cumparat faguri cu bani, dar nu va spun ce calitate aveau....puteam sa-i modelez in orice forma, nu aveau absolut nimic  :uimit:
deci va dati seama cata parafina contineau, sau alte chestii...
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Kov iulian

Citat din: ion patrut din Mai 31, 2012, 03:20:08 PM
topesc ceara de 7 ani folosind apa de ploaie apa de care anu asta nu ducem lipsa stiu bine ce vorbesc nu vreau sa discreditez pe nimeni dovada ca na-m facut public numele firmei care a produs fagurii dar hai sa judecam un pic:duci la apicola 1kg de ceara curata mai dai 8 lei siti da 1kg de faguri e la mintea cocosului ca nu-ti da faguri de ceara care ar fi castigul la ei?8 lei? sa fim seriosi o afacere care nu are macar 50 la suta profit aia nu e afacere se baga in stupi faguri prosti se baga tot felul de dulcegarii care numai d-zeu stie ce contin si apoi ne intrebam de ce se depopuleaza stupii ne intrebam de unde atatea boli la albine si asa mai departe


Se mai poate intampla si altceva, poate cei care au procesat ceara poate nu au bagat ei toate prostiile in ea, dar poate nu au fost atenti si au primit ceara falsificata de la altii, daca au realizat asta ce ar fi zis .


" sa luam sa aruncam lotul asta de ceara ? nu lasa asa hai sa facem faguri din ea si le-o dam la altii, dai in .... "

andrei_georgian

Citat din: Kov iulian din Mai 31, 2012, 07:13:23 PM
Se mai poate intampla si altceva, poate cei care au procesat ceara poate nu au bagat ei toate prostiile in ea, dar poate nu au fost atenti si au primit ceara falsificata de la altii, daca au realizat asta ce ar fi zis .


" sa luam sa aruncam lotul asta de ceara ? nu lasa asa hai sa facem faguri din ea si le-o dam la altii, dai in .... "
foarte adevarat... :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

ion patrut

Citat din: andrei_georgian din Mai 31, 2012, 08:45:49 PM
Citat din: Kov iulian din Mai 31, 2012, 07:13:23 PM
Se mai poate intampla si altceva, poate cei care au procesat ceara poate nu au bagat ei toate prostiile in ea, dar poate nu au fost atenti si au primit ceara falsificata de la altii, daca au realizat asta ce ar fi zis .


" sa luam sa aruncam lotul asta de ceara ? nu lasa asa hai sa facem faguri din ea si le-o dam la altii, dai in .... "
foarte adevarat... :hi:
de felul meu sunt<TOMA NECREDINCIOSU>nu sunt procestorii atat de prosti incat sa primeasca ceara falsificata sustin ca fac  faguri din orice numai din ceara curata nu altfel nu ar avea profit

KTA-APIDORNA - Ski

cel mai bine ste atunci cant iti faci fagurii in gospodaria ta, am luat si de ala apicola dar numai la inceputuri, apoi am trecut la abuzat de cele doua prese, e cea mai buna alegere a noastra, Basta! fiecare face cum vrea ... %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/