Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

He, he, perspicace mai sunteți!
A gândit una și a spus alta. Greșeli inerente când vorbești în direct și nu regizezi nimic. Asta e tot farmecul !
Se vede însă clar și nu a zis-o din răutate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: oroles din Iunie 29, 2016, 08:09:06 AM
Finalul e apoteotic. I se "futu" butonul lui nenea Bio?  =))

... inca de cind am inceput filmarea am avut "probleme". Apasam acolo pe butoane ...incepeam sa vorbesc ...si cind imi aruncam ochii la ecranul camerei vedeam ca nu filmeaza,...:(... si tot asa am repetat de vreo 3-4 ori pina am reusit sa dau drumu sa filmeze .
Du[pa problemele care le-am intimpinat pina am dat drumu la filmare ... la sfirsit au aparut probleme ca nu stiam sa mai opresc..:)
Tehnologia nu prea este pentru mine....

bio

Citat din: RazvanTi din Iunie 29, 2016, 01:41:49 PM
nu bre... e tipic Nelutu  :rotfl: =)) :rotfl:

Nelutule, o lectie mai buna ca asta (apropos de "rasa" buckfast si alte prostii de genul, nici ca se poate mai bine  =D> =D> =D>

Multi ani in urma cind am m-am luat de albine si eu credeam ca albinele noastre nu ar mai sti sa culeaga miere.... drept urmare m-am tot stresat sa aduc matci din Italia-- ca asa era la moda in acele vremuri: matcile italiene se vehicula ca sunt mult mai "destepte" decit ale noastre 
M-am zbatut ...am reusit sa aduc matci din Italia ...dar dupa ceva timp mi-am dat seama ca nu sunt asa speciale fata de ce avem noi autohton :)

nu spun ca nu ar fi OK matcile bukfast sau alte "noutati"..... dar pentru mine sunt OK  ce am eu in stupina . Am "maidaneze de la poala digului" care:.... sunt in masura sa treaca si peste iernile zonei, ....sunt in masura sa treaca peste perioadele secetoase de la sfirsit de vara si sa pregatesca o populatie care va trece iarna destul de bine... si care se preteaza la apicultura care o practic eu .

De cind am stupina la nivelul actual imi merge destul de bine... imi ajunge ce fac si cit fac .
Nu vreau sa schimb nimic.

bio

Citat din: romikele din Iunie 29, 2016, 07:45:56 PM
La min. 8.53 zice "6 sârme verticale, una orizontală".
Eu văd invers: "6 orizontale și una verticală".
Adevărat, contează și cum ții rama  :razz:

...din pacate pe zi ce trece devin   "foarte neatent".

Ce sa spun.....zilele trecute am fost la Petrom ... am bagat benzina .... m-am luat cu una cu alta si am plecat uitind  sa platesc. Noroc ca cei de la statia Petrom au inteles "neatentia" mea si am rezolvat cu calm  situatia creata .

..... din pacate, pe zi ce trece  devin tot "mai neatent" .

maximotgv

Citat...din pacate pe zi ce trece devin   "foarte neatent".


Pai niste apilarnil nu ajuta?  :P

stefan1

  Bio, am vazut in clipul tau multisoare albine cu inele galbene. N-am de ce sa nu cred ce spui, ca nu ai 'straineze'. Se poate insa ca italienele cumparate multi ani in urma sa fi lasat urme in 'maidanezele' tale. De fapt se zice ca si albina banateana, cu calitati certe, s-a creat dupa importuri de italiene de catre svabi, cand ligustica era la moda.
  Mi-a placut ce am vazut! Dupa cum isi organizeaza rezervele si puietul pe rame, te cred ca nu este Buckfast.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Ce imi recomanzi sa dau la roi daca nu au polen suficient din cules? Trebuie sa-i ajut ca sunt abia pe 3-4 rame cei mai slabuti.
Am vazut o turta proteica pusa acolo in filmulet. Imi place foarte mult consistenta ei si faptul ca nu are nevoie de punga.

Daca e mai comod ne auzim la tel dupa 22.00
Multumesc anticipat
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

RazvanTi

Citat din: maximotgv din Iunie 29, 2016, 11:38:54 PM
Pai niste apilarnil nu ajuta?  :P

asta intareste maciuca... nu atenueaza neatentia  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

varza

Domnule stefan ..... si eu am albine cu inele portocalii prin stupi care parca se inmultesc de la an la an .... de curiozitate recunoasteti cumva din ce rasa provin? Scuzatima de offtopic si multumesc.

stefan1

  Poluarea cea mai mare in ziua de azi se face cu Buckfast. Probabil trantorii acestui hibrid sunt mai activi. Si la mine in stupina am si postat acum doi-trei ani ca a aparut o matca complet galbena, din schimbare linistita. E clar ca e o maidaneza de Buckfast. Trantorii de la ea sunt cu galben si, foarte curios, si anul trecut si anul asta, vad in multe familii  obisnuite si cativa trantori cu galben, probabil rataciti din acel stup sau daca nu chiar din cine stie ce stupine din zona.
  Sa stabilesti dintr-o poza o rasa, este foarte greu, poate coroborand cu comportamentul, cu aspectul ramelor, cu modul cum dispune puietul, mierea si pastura, ccum creste faguri sau depune propolis, cum se comporta la culesuri mari sau la lipsa de cules, cum intra si cum iese din iarna, deci din toate sa reusesti sa ghicesti de ce rasa sunt mai apropiate (ca rase pure nu avem in conditiile imperecherii libere a regienelor). Nici la nivel de tara nu cred ca avem un laborator sigur de detarminare a rasei sau a proportiei de diferite rase a populatiei unei familii. In Cehia stiu ca e  (era) un institut recunoscut european de determinare a raselor de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ionel07196555

Citat din: stefan1 din Iulie 02, 2016, 05:15:18 AM
  Si la mine in stupina am si postat acum doi-trei ani ca a aparut o matca complet galbena, din schimbare linistita. E clar ca e o maidaneza de Buckfast.
Daca e de citiva ani ne puteti spune ceva din comportamentu acelei famili ?
Nu gasesc acea postare .

stefan1

  Uite aici postarea:
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2714.msg185043#msg185043
Se vede ca albinele din jur sunt fara inele galbene.

  Si aici am mai adus unele completari:
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1654.msg221476#msg221476

  Referitor la performante, mai am si acum regina, a facut o familie medie cu suprafete frumoase de puiet, dar cu productii care nu ies din medie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian_6777

Citat din: oroles din Iunie 29, 2016, 08:09:06 AM
Finalul e apoteotic. I se "futu" butonul lui nenea Bio?  =))
Scurt, la obiect, si finalul... de milioane. Multumim Bio.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Marius-ursulakhe

Bio tata esti criminal in filmarea aia am ras si a doua zii cand mi- am adus aminte .Data viitoare da cu camera de vatra ca se va opri la

filip

Citat din: stefan1 din Iunie 30, 2016, 01:55:55 AM
  Bio, am vazut in clipul tau multisoare albine cu inele galbene. N-am de ce sa nu cred ce spui, ca nu ai 'straineze'. Se poate insa ca italienele cumparate multi ani in urma sa fi lasat urme in 'maidanezele' tale. De fapt se zice ca si albina banateana, cu calitati certe, s-a creat dupa importuri de italiene de catre svabi, cand ligustica era la moda.
  Mi-a placut ce am vazut! Dupa cum isi organizeaza rezervele si puietul pe rame, te cred ca nu este Buckfast.
Anul acesta am cules si eu ceva roi de la cei veniti in pastoral,unii au intrat in lada altii au venit in preajma stupinei.
Unul din roi era destul de mare pentru un roi secundar,eu banuiesc ca au fost doi roi unul peste altul.Am avut probleme cu luatul roiului din cauza matcilor numeroase,la fiecare scuturare am numarat 2-3 regine in cojnite.Din zecile de regine una era galbena,am vrut sa o prind si sa o pastrez dar era foarte sprintena si am renuntat sa nu o accidentez.Supriza mare a fost cand am vazut ca tocmai aceasta a ramas titulara.Acum chiar ma intreb care e criteriu de selectie intr-un roi cu regine multiple?
Roiul avea putine albine cu inele galbene,predominant erau albine fara inele galbene.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)