Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Albinele din rasa buna nu trag botci de roire indiferent de condiții, chiar și cu bărbi la urdinis de 1-2kg. Mai ales până la vârsta de 2 ani a mătcii.

Closcutz

Ce rasa nu trage botci in conditii dificile de cules?

tinumaftei

Sunt mai multe rase printre care și carpatina. Totul este să fie selecționate după acest criteriu. La noi, apicultorul se bucură dacă are niste botci de roire, ia doua rame, a făcut un roi si daca găsește mușterii la primăvară îl vinde. Dar cine îl cumpără nu știe că atunci când stupul lui va ajunge pe 7-8 rame va începe să se uite cu coada ochiului la copacii cei mai apropiați. Cam acesta este cercul vicios în care ne învârtim. Atâta timp cât vom părăsi albine din roire nu vom face cine știe ce producție și mai trebuie să stăm si toată ziua cu ochii prin copaci, ca să nu mai zic ca trebuie sa luam rama cu rama ca să tăiem botcile, uneori și de câte trei ori pe sezon.

ioanardelean55


D-le Tnu spui din proprie experiente s-au ai auzit asa ceva , intreb fiind-ca cel mai priceput stupar din Alba ( pe nume Cristea ) face selectie de zeci de ani (din cite stiu 30 cu +) dar cind e an de roit nu poti face deosebire ,in conditiile discutate deja .

tinumaftei

Spun din experienta. In conditiile anului acesta am avut aprox 3% roi naturali. Am doua linii de carnica si doua de carpatine. Singura diferenta intre ele este dezvoltarea de primavara care la carnica este mai rapida.

oroles

Anul trecut nu mi-a roit niciunul. Anul asta au roit intr-o veselie. De facut selecție nici nu incape vorba.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: filip din Iulie 21, 2016, 05:17:54 PM
Citat din: stefan1 din Iunie 30, 2016, 01:55:55 AM
  Bio, am vazut in clipul tau multisoare albine cu inele galbene. N-am de ce sa nu cred ce spui, ca nu ai 'straineze'. Se poate insa ca italienele cumparate multi ani in urma sa fi lasat urme in 'maidanezele' tale. De fapt se zice ca si albina banateana, cu calitati certe, s-a creat dupa importuri de italiene de catre svabi, cand ligustica era la moda.
  Mi-a placut ce am vazut! Dupa cum isi organizeaza rezervele si puietul pe rame, te cred ca nu este Buckfast.
Anul acesta am cules si eu ceva roi de la cei veniti in pastoral,unii au intrat in lada altii au venit in preajma stupinei.
Unul din roi era destul de mare pentru un roi secundar,eu banuiesc ca au fost doi roi unul peste altul.Am avut probleme cu luatul roiului din cauza matcilor numeroase,la fiecare scuturare am numarat 2-3 regine in cojnite.Din zecile de regine una era galbena,am vrut sa o prind si sa o pastrez dar era foarte sprintena si am renuntat sa nu o accidentez.Supriza mare a fost cand am vazut ca tocmai aceasta a ramas titulara.Acum chiar ma intreb care e criteriu de selectie intr-un roi cu regine multiple?
Roiul avea putine albine cu inele galbene,predominant erau albine fara inele galbene.

Am o familie care avea o matca fara niciun inel galben, Albinele ei erau toate fara inele galbene. Era o matca primita, nu era din stupina mea. Anul acesta a roit. Roiul primar cu matca titulara s-a dus de prin mai. Cand am verificat familia asta dupa roire, cum am vazut prima rama de puiet capacit m-am oprit, nu am mai cautat matca sa o vad cum arata. Astazi am zis sa le mai usurez un pic de ceva miere. Ca sa nu le usurez prea tare am trecut cuibul in revista, cu ocazia asta sa scot si eventualele rame vechi. Cum am deschis stupul m-a frapat culoarea albinelor. Am cautat si am dat peste aceasta matca. Parca este sora cu matca domnului Stefan1, dar deosebirea este ca la mine, aproape toate albinele ei sint cu inele galbene (se vede si in fotografie). Asta in conditiile in care provine de la o familie care nu avea albine cu inele galbene.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MirceaCalin

 :D :P

STOOOOP !!!
NU-I MAI "POLUAŢI" TOPICUL LU' nenea Bio !
Mutaţi-vă !  :nod:

=))

antiopa din ardeal

Citat din: bmdna din August 03, 2016, 09:27:57 PM
.....................................................
La regina asta ,,blonda" n-ar trebui oare un tratament antivarroa? Mi se pare mie sau chiar are ceva pe abdomen?
Scuze de poluare!

varza

Buna tuturor. Am si eu o intrebare : Citisem la un momendat despre modul de tratament a domnului Bio.... zicea parca  la un momendat ca foloseste o siringa cu care picura pe fundul stupului sau ceva in genul. Stie cineva mai exact? Imi parea f interesanta metoda.... Multumesc

Eugen B


G. Iulian

Azi am vorbit cu el. E bine doar ca e ocupat si nu a mai intrat pe forum.

Paraschivescu Teodor

Stati linistiti nea bio ie bine . Craciu fericit si multa sanatate alaturi de cei dragi dv

pharaonu75

Bio a fost foarte ocupat anul asta. Timpul si l-a impartit intre stupina si constructia/renovarea casei, dar este bine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.