Efecte secundare???

Creat de danirosan, Februarie 11, 2014, 11:10:51 AM

« precedentul - următorul »

danirosan

Buna ziua!
Am inceput de 2 zile sa consum miere de iarba neagra dizolvata in apa si un amestec de polen de la diferite flori primit de la un apicultor pentru a trata anemia si probleme de prostata. Insa acuma am dureri de burta si am scaun foarte moale de 3-4 ori pe zi. Vreau sa intreb daca este normal sau ar trebui sa incetez acest tratament?
Inteleg ca oarecum corpul meu se detoxifiaza, insa nu imi explic durerile de burta.
Va multumesc

bucovineanu

Cred ca e vorba de cantitatea de miere si polen care e consumata care e posibil sa fie prea mare.

danirosan

Multumesc frumos. O sa reduc cantitatea. Azi nu o sa mai iau mierea ci doiar polenul.

BODOKI

De la polen de obicei creste acidul gastric si probabil de aceea va doare burta :hi: :hi:

pistol28

De ce nu mergeti la un medic sa aflati cauza anemiei si stadiul prostatei?

Mierea este usor laxativa iar stomacul poate fi sensibil si iritat de polen.
Pentru prostata eu folosesc :Ghimpe, Pufulita cu flori mici, Ienupăr, Merisor (dezinfectante).
De obicei la inceput se rascoleste durerea si apoi se repara.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

danirosan

La mine s-au cam adunat cateva probleme in zona genitala. De vreo 2 ani incercam sa avem un copil. Asa am descoperit pe langa prostatita ca am si un varicocel. Acesta a fost operat, iar azi dimineata am fost la control la urolog pentru a vedea daca s-a imbunatatit spermograma dupa 3 luni de la operatie. Tratamentul pe care mi l-a prescris doctorul in toata aceasta perioada a fost cu tenta naturista. Chiar si azi dupa ce mi-a confirmat o evolutie pozitiva, mi-a zis ca in continuare pentru prostata sa iau tinctura de branca ursului si napraznic capsule.
Vazand eu ca doctorul este inclinat inspre produsele naturiste si vazand la TV un reportaj despre polen am zis sa incerc si pe calea aceasta. Am vorbit si cu domnul apicultor care mi-a facut combinatia de polen si a zis sa incerc sa impart doza in cantitati mai mici, adica sa iau de vreo 4-5 ori pe zi, tot timpul dupa mancare si sa beau apa multa.

danirosan

Legat de plantele enumerate mai sus am folosit cam o luna ceai de pufulita cu flori mici, insa nu prea am vazut imbunatatiri. Mai degraba acuma dupa 3 zile in care am luat polen parca urinez deja mai bine(o fi poate si un efect de placebo) - oricum mai multa incredere am in ceea ce ofera natura decat in drogurile din farmacii.
Efectul laxativ al mierii intr-adevar l-am simtit in primele 2 zile.
Ma gandesc pentru a contracara efectul gastric al polenului poate ar fi bine sa beau si ceva ceaiuri.

pistol28

Citat din: danirosan din Februarie 13, 2014, 04:53:26 PM
..........................................
Ma gandesc pentru a contracara efectul gastric al polenului poate ar fi bine sa beau si ceva ceaiuri.

Galbenele, sunatoare, echinacee, putzin ghimbir (ginger)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

 Cred ca polenul poate ajuta dar si aici sunt unele conditii. Trebuie sa-l ai de la un stupar de incredere, care sa-l fi conservat in conditii bune. Cel mai bun ar fi polen conservat proaspat (neuscat)  in miere. Mai trebuie sa nu fiti alergic la polen (sunt oameni care nu pot suporta nici polenul care este natural in miere si este sub 1%. De asemenea la multi oameni maturi echipamentul enzimatic se degradeaza si nu mai pot digera polenul, eliminandu-l in scaun. Atunci ar fi mai buna pastura, dar este mult mai scumpa si nu se prea gaseste. Vine primavara si atunci poate aranjezi cu un stupar sa-ti furnizeze polen proaspat, care este mai valoros decat cel conservat, care in timp isi pierde din proprietati.
  Succes!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Crede-l pe stefan1. Stie ce spune. La cateva ore de la culegere polenul isi pierde o buna parte din calitatile terapeutice, daca nu e conservat (Varianta conservarii in miere e cea mai buna!). Daca cumperi de la oricine de pe strada polen  la pungulite trebuie sa stii ca mai bine iei o bucata de carne, o faci friptura si rezultatul terapeutic este acelasi (adica 0 :) ). Ce ramane din polenul neconservat si neconditionat este proteina. In plus, polenul atrage foarte usor umezeala. Fiind umed si tinut in pungi, pot aparea si unele mucegaiuri, invizibile cu ochiul liber. Prin uscare in uscatoare sau la soare se pierde o parte din calitatile terapeutice. Prin invechire, si acesta, nu devine decat o sursa de proteina la fel de buna precum carnea, fasolele, lintea. In concluzie vanzarea polenului la taraba este buna doar pentru vanzator. :D Polenul umed nu mai este nici aliment ci este TOXIC.


@stefan1 Stiu si eu pe cineva care a facut soc anafilactic din cauza polenulului dintr-o lingurita de miere. Norocul a fost ca a ajuns la timp la spital.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

danirosan

Polenul l-am primit de la un apicultor din Zalau de vreo 60 si ceva de ani, care inainte de a-mi prepara combinatia mi-a dat prima data o serie de documentatie despre polen si plantele de la care se recolteaza si afectiunile care pot fi tratate cu acele plante. A trebuit sa stau cam o ora la discutii cu el, multe dintre lucrurile prezentate corespundeau cu ce am mai citit si eu pe internet. Iar apoi a scos dintr-o lada frigorifica mai multe tipuri de polen. El zicea ca daca este tinut la congelator polenul isi pastreaza majoritatea proprietatilor sau ceva de genul ca nu se degradeaza. La fel despre miere m-a atentionat sa nu o inelzesc niciodata, chiar daca e cristalizata e mai bine sa o consum asa.

oroles

Inseamna ca apicultorul e serios! Si inghetat se pastreaza foarte bine. Asta e moda ultimelor ani.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani