am nevoie urgenta de sfaturi!

Creat de dodo79, Mai 18, 2014, 09:47:44 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

salutare.desi sa mai deschis topice despre asta doresc sa primesc sfaturi despre cazul meu.
am un stup foarte agresiv.nici vecinii si nici noi nu putem iesii in gradina.ataca de cum iesi din casa.
l-am divizat.am fost foarte atacat in acel moment.din greseala am luat si regina din stupul de baza.
tot agresiv a ramas.i-am dat o alta regina cumparata.sper sa o primeasca.azi va trebui sa verific.
daca nu a primit-o vreau sa iau ramele cu puiet ramase si sa le unific cu alte roiuri.
albina ramasa in afara ramelor(4) sa o scutur pe o folie langa stupina si sa nu mai pun pe acelasi loc nici un stup deocamdata.
albina culegatoare sa mearga la roiuri iar doicile sa ramana pe folie dupa care sa le impart la roiuri.
oare asa scap de agresivitatea lor,sau o amplific.
daca a primit-o  ce as putea face?matca care am intr-odusa este selectata.este singurul stup agresiv.
vecina a fost impunsaieri in pleoapa si i sa cam umflat ochiu.este dadevarat ca doar cu ei am probleme.mai trag si la masea.ceilalti au inteles ca am cumparat regine selectate si va trece pana la o luna pana se vor schimba.
chiar mi-a impus sa le duc de aici.am trimis-o sa faca reclamatie daca nu vrea sa inteleaga.
gardul dintre noi e de 2,2m ,lung de 24 si stupii se afla la 4-4,5 m de gard.
astept sfaturi

oroles

Daca ti-au primit regina nu poti decat sa astepti pana se va schimba intreaga generatie de albine. Asta inseamna cca 50-60 de zile, socotind ca inca mai ai oua de la regina veche. Cu vecinii tot timpul vei avea probleme. Vine intr-o zi cumnata socrului meu care ii este si vecina si ii spune socrului ca a fost intepata de o albina de-a mea (Desi mai sunt 3 stupari in zona). Eu ofuscat! Tocmai venisem de la facut tratamentul cu varachet, si stiam ca toti stupii erau inchisi pentru 20 de minute, asa ca m-am gandit ca era prea putin probabil sa se intample din cauza albinelor mele. Asa ca o intreb ce facea cand a fost intepata de albina, si ce credeti ca imi spune: "Curatam un pui afara." Atunci mi-am dat seama ca saraca albina e o viespe de fapt. Deci, unii oameni nici nu stiu ce-i inteapa...

Acum depinde si ce fac respectivii oameni de sunt intepati. Daca dau din maini toata ziua, e si logic sa fie intepati. De exemplu, daca ies la prasit ziua in amiaza mare si bat cu sapa la mai putin de 40 de metri de stupi imi iau sigur cel putin o intepatura. Dar, de exemplu ieri am batut niste pari, fiind nevoit sa pun niste stupi pe pozitie, iar caprele nefiind de ajuns. Nu m-a atacat niciuna, spre surprinderea mea. Daca cosesc iarasi imi iau o intepatura. Miscarile rapide le enerveaza. Ai putea sa le spui vecinilor sa iasa in gradina doar seara si dimineata. O vecina de-a mea, de lenesa ce e, nu iese nicicand in zi... :D Ai mai putea da vina pe viespi sau barzauni... Oricum ai vazut ca majoritatea nu face diferenta intre o albina si o viespe... Eu am semanat si cu calul in apropierea lor si nu si-a luat calul nicio intepatura. E drept ca am si eu unul mai agresiv. L-am rupt ieri in doua.

Ai ami putea desfiinta familia respectiva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

eu stiam de agresivitatea lor si i-am anuntat vineri dimineata ca imi ajung albinele si vineri dupamasa si sambata am de lucru cu schimbatul reginelor.sambata ea sa apucat de lucru dupa ce am umblat eu la ele.
daca sunt caposi nu am ce face.mai ales ca o si cauta.intr-o zi ea dadea cu sapa la cartofi dimineata in apropierea lor.nu sa intamplat nimik.seara a dat si el in acelasi loc. :).
nu le place mirosul de iarba taiata,cosita. de aceea ataca.
o sa incerc sa il duc la vreo 10 km la cineva,pana se potolesc.

bucovineanu

 Poate ar trebui sa muti undeva albinele pana se tempereaza agresivitatea. Chiar daca legea e de partea ta, cu vecinii trebuie sa fii in relatii bune. Altfel poti avea surprize.

dodo79

Citat din: bucovineanu din Mai 18, 2014, 12:10:08 PM
Poate ar trebui sa muti undeva albinele pana se tempereaza agresivitatea. Chiar daca legea e de partea ta, cu vecinii trebuie sa fii in relatii bune. Altfel poti avea surprize.
cu acei vecini nu pre au relatii bune nici ceilalti vecini.sunt felul acela de oameni care e bine sa le dai buna ziua si atat.ce ma irita faptul este ca eu am dat banii pe regine si din cauza lor.sa fie bine ptr toata lumea.eu iam anuntat ca voi lucra si vineri si sambata la ele.ea sa facut ca nu intelege,macar ca i-am vb in limba maghiara ptr ca romana nu o prea intelege.
cum am spus, am vb cu cineva si astazi am sa ii duc la o stupina din afara localitatii la vreo 10 km.
multumesc ptr raspuns.