agresive

Creat de virgil 4, Mai 11, 2014, 07:10:40 PM

« precedentul - următorul »

virgil 4

am albinele foarte agresive si nu inteleg de ce  au fost si in alti ani cand nu aveau cules dar acu e prea de tot ataca orbeste zici ca sunt albine ucigase nu inteleg ce le irita asa rau.....

dodo79

asa sunt si la mine.pana ieri nu puteam iesi din casa.
aseara le-am dat sirop.azi erau cuminti.

Din lanul de fasole

Citat din: dodo79 din Mai 11, 2014, 10:07:34 PM
asa sunt si la mine.pana ieri nu puteam iesi din casa.
aseara le-am dat sirop.azi erau cuminti.

Hopa! Vă felicit, aţi găsit singur răspunsul, albinele erau moarte de foame! Ale mele sunt cuminţi pentru că la fiecare 3-4 zile le mai descăpăceam câte ceva... "mai o atenţie, mai o măslină" :P
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

dodo79

Citat din: Din lanul de fasole din Mai 12, 2014, 10:02:01 PM
Citat din: dodo79 din Mai 11, 2014, 10:07:34 PM
asa sunt si la mine.pana ieri nu puteam iesi din casa.
aseara le-am dat sirop.azi erau cuminti.

Hopa! Vă felicit, aţi găsit singur răspunsul, albinele erau moarte de foame! Ale mele sunt cuminţi pentru că la fiecare 3-4 zile le mai descăpăceam câte ceva... "mai o atenţie, mai o măslină" :P
azi am mai descoperit ceva.
control de rutina.botci ciorchine.ma apuc sa le rup.termin cu ele.
divizez stupul .dupa a 4 rama aratam de parca sa pus roiul pe mine.am pus capacele si am taiat-o de acolo cu o acupunctura la picioare :D.dupa 20 minute le dau la toti cate o canita de sirop.liniste totala.se mai plimba cate un soldat in patrulare.
rol mare are siropu asta ,domnule.zici ca le farmeca :)

Din lanul de fasole

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 10:35:24 PM

rol mare are siropu asta ,domnule.zici ca le farmeca :)

Siropul 1 la 1, administrat familiilor de albine înaintea salcâmului, spune literatura de specialitate, poate afecta calitatea mierii de salcâm. Asta e una.
Doi la mână, din cele observate, într-o perioadă cu lipsă de cules, ca la dumneavoastră, alimentarea ziua cu sirop poate declanşa un furtişag ce nu poate fi uşor oprit, eu am trecut prin astfel de experienţe.
Să auzim de bine.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

dodo79

Citat din: Din lanul de fasole din Mai 13, 2014, 12:12:46 AM
Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 10:35:24 PM

rol mare are siropu asta ,domnule.zici ca le farmeca :)

Siropul 1 la 1, administrat familiilor de albine înaintea salcâmului, spune literatura de specialitate, poate afecta calitatea mierii de salcâm. Asta e una.
Doi la mână, din cele observate, într-o perioadă cu lipsă de cules, ca la dumneavoastră, alimentarea ziua cu sirop poate declanşa un furtişag ce nu poate fi uşor oprit, eu am trecut prin astfel de experienţe.
Să auzim de bine.
multumesc.eu avand doar 2 familii ,deocamdata ,ma gandeam ca nu vor face furtisag din moment ce le dau la amandoua sirop in acelasi timp.mai ales ca timpul era innorat si statea sa ploua.in schimb le-am redus urdinisul la 2 cm la familii(si la cea  divizata),1 cm la roi.
iar despre salcam nu poate fi vb.eu am putin salcam in zona ,timpul e cam naspa ptr cules,botcile au aparut si de aceea am si divizat.eu pun pret pe inmultire ,deocamdata.
PS sfaturile sunt intotdeauna binevenite .si cele bune si cele rele  :hi:

virgil 4

STIU ACEST LUCRUL DAR NICI  IN HALU ASTA :bzz: :bzz: :bzz: SE INTAMPLA CEVA CU EI NU E DOAR HRANA.....

dodo79

asta incerc si eu sa aflu.
cel agresiv o sa il duc azi departe.sunt curios daca voi mai fi atacat.azi l.am pregatit ptr transpot si am vazut ca a primit si matca.a fost mai bland ca altadata.poate si din cauza culesului.

Din lanul de fasole

#8
M-am băgat ca musca-n lapte, situaţia mă depăşeşte, nu sunt în măsură să dau sfaturi, lipsa hranei poate fi una dintre cauze, dar mai sunt nu-mai-ştiu-câte, multe, printre ele e şi agresivitatea stuparului, toată ziua, bună ziua, deschide stupul. Domnule ,,dodo 79", faceţi prea multe lucruri care nu se fac. Lăsaţi albinele în pace, au ele suficiente necazuri, se descurcă dacă le lăsaţi şi lor hrană, după cel puţin o săptâmână deranjaţi-le din nou, iar atunci fiţi calm, vă spun din ceea ce fac eu, fără gesturi făcute rapid, fără striviri de albine, fără fum iritant. Fără oferiri de prilej pentru furtişag, ca să puneţi albinele în stare de legitimă apărare.
Dacă daţi mai multe detalii, cred eu, singurul care poate să vă ajute pe acest forum – specialişti sunt mai mulţi, dar, în afară de ,,dragoş 2006", la întreţinerea albinelor şi de domnul ,,stefan1" care are cunoştinţe solide atât despre albine cât şi despre baza meliferă, nu ştiu alţii care sunt dispuşi să vă dea sfaturi benefice – este domnul ,,bucovineanu". Informaţiile sunt la dumneavoastră. Dacă nu le oferiţi, nimeni nu cred că vă poate sfătui.

Cu tot respectul,
Constandin Pălămidă
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

dodo79

sa mai repet odata. ele au devenit agresive de la inceputul rapitei.cu timpul s-au accentuat.dupa extractie si mai tare.repet aveau in cat cel putin 3 rame cu miere ramasa.nu le-am luat totul.de cuib nu m-am atins.pe urma le-am divizat.tot rele au ramas.intre timp ele au mai adunat miere.au miere in fiecare rama din cat.dupa divizare le-am deranjat doar ptr a le da matca noua si a scoate cutia.ieri seara le-am dus din stupina.azi ,desi vecini au lucrat in gradina ,nu au mai fost atacati. este vb de o familie.la cealalta am lucrat identic cu cea agresiva si este linistita. :hi:
multumesc ptr sfaturi.
ps eu nu cred ca ceilalti stupari nu le deranjeaza ,mai ales acum la formarea roiurilor si schimbarea ramelor cu FA.
am facut un roisor,a ecluzionat puietul si in loc sa ponteze a fost umplut cu miere.nu trebuie urmarit ?am introdus 2 rame trase ptr a putea ponta matca.

bucovineanu

Regina ponteaza numai atat cat pot doicile sa ingrijeasca si sa incalzeasca. Daca ponteaza mai mult, albinele vor inlatura surplusul de oua pe care nu sunt in stare sa le ingrijeasca.

dodo79

atunci va urma o unificare cu alte doua rame care vor avea si mai multe doici.
rama era plina cu puiet capacit.poate iesi numai culegatoare de pe acea rama?

oroles

Citat din: dodo79 din Mai 19, 2014, 10:05:28 PM
atunci va urma o unificare cu alte doua rame care vor avea si mai multe doici.
rama era plina cu puiet capacit.poate iesi numai culegatoare de pe acea rama?
@dodo79, orice albina lucratoare trece prin mai multe faze. Imediat dupa ce eclozeaza devine doica, urmand  ca pe masura ce creste in varsta sa devina culegatoare. Deci, cele care vor iesi din rama respectiva vor fi, mai intai doici. Dupa caz, in functie de necesitatile familiei, doica se poate transforma mai repede in culegatoare (roirea artificiala prin scoaterea populatiei de lucratoare)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cristi ciuc

Citat din: bucovineanu din Mai 19, 2014, 09:55:06 PM
Regina ponteaza numai atat cat pot doicile sa ingrijeasca si sa incalzeasca. Daca ponteaza mai mult, albinele vor inlatura surplusul de oua pe care nu sunt in stare sa le ingrijeasca.
Aveți dreptate..., de acest lucru m-am convins și eu.
La un Dadant nervos de 12r, am mai intercalat acum 5 zile un al doilea cat, iar, cum se întâmplă acum la Ciuc (în această noapte se anunță -1G), vor avea un alt gen de treabă.
Acum o săptămână, fără gratie Haneman, matca a pontat în primul cat... se putea ajunge ușor în situația de roire...și alternanța asta, la acestă dată, de temperaturi mari diurne și cele cu - nocturne...plus precipitații zilnice cred că le derutează serios pe albine... poate și pe noi.
Numai bine!

Mircea001

Buna ziua,
In urma cu cateva saptamani (~2) am observat ca unul din stupii pe care ii detin a devenit EXTREM de agresiv, daca ma apropiu la mai mult putin de 5m albinele incep sa ma atace, ceea ce pana acum nu se intampla. Si daca merg sa sa verific sau pur si simplu trebuie sa trec pe langa ele nu o pot face decat cu masca, si toate astea s-au intamplat doar de putin timp.
Zilele acestea am fost cu o persoana mai experimentata ca mine sa vada despre ce ii vorba si a spus ca asa ceva nu a mai vazut :). tot persoana respectiva imi spunea de fiecare daca cand venea in vizita ca albinele mele nu prea au de unde culege.

Ce se intampla cu ele oare? De ce au devenit atat de agresive?