stupii plini de botci in martie

Creat de Dan Pașca, Martie 13, 2014, 09:54:31 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

probabil povesti... da in familia in care am gasit o singura botca .si e si matca veche .nu are nici un fel de trantor.?!!!! aicea sunt tot povesti?

balasbebe

Cand o matca este TRANTORITA, depune doar oua nefecundate. In acest caz albinele nu vor trage botci, deoarece nu au din ce sa faca o matca.
  Daca dispare matca pot sa apara botci de necesitate.
  Doar ca o matca este stimulata, ea nu va trage botci de schimbare linistita.
Botcile de roire, de fapt pregatirea de roire se face cu 40 de zile, prin depunerea masiva de oua in celulele de trantor.

Am avut si eu situatii de schimbare linistita, dar aceste botci apar pe ultima, sau eventual penultima rama din cuib.
Asa cum am zis restul sunt desene animate, sau reclama la produsele enuntate de tine.
Nu exista mai bun stimulent in stup decat un amestec de polen cu miere de salcam. Am zis un stimulent bun si natural.

abeja

Citat din: balasbebe din Martie 14, 2014, 10:35:24 AM
Citat din: Dan Stuparu din Martie 13, 2014, 09:54:31 PM
:nono:Buna  .Azi am terminat revizia la toti stupii pe care ii detin si situatia care am intalnito ma depaseste.am mai intrebat cativa colegi de prin zona.mai batrani si nu le vina se creada ce se intampla. Situatia e in felul urmator.Am postat si ieri despre cei doi stupi cu botci ii ei.azi iam luat din nou si am verificat la sange.O sa va scriu exact ce am in stupii cu probleme in speranta sa ma indrume cineva cum sa procedez pana nu e prea tarziu.:Stup1:5rame,puiet pe 2 rame .o botac din care a iesit o matcuta pe care am vazuto azi(bineinteles micuta si neimperecheata) si inca vreo 3 botci capacite.Matca batrana lipsa si doar puiet capacit.destul de mult.unde a ecluzionat baga polen. acesta e un nucleu facut in iunie 2013.    STUP2:6 rame,2 full cu puiet in toate stadiile inclusiv ou. are si matca vechee si o singura botca mare si frumoasa.Matca e din 2012.   STUP3:7rame,4puiet doar capacit lipsa ou si larve.nu am vazut nici matca veche.si are 11 botci pe 2 dintre rame.matca veche era din 2011.   STUP 4:7RAME,4puiet doar capacit.lipasa ou si larva nu am vazut nici matca veche.si are 10 botci.matca era din 2012.     STUP5:6Rame,3 puiet doar capacit.lipsa ou si larve.nu am vazut nici matca veche.are 4 botci .matca era din 2011. STUP6:6rame 3 puie.fara ou si larve.nu am gasit nici matca.doar puiet capacit.matca din 2012 are 7 botci.    STUP7:4rame:2 puiet intoate stadiile.mai putin ou de o zi in picioare.doar de 3-4zile si are 4 botci incepute.nici la asta nu am gasit matca.Matca din 2012 nu sunt suta la suta ca e din 2012 .la asta.sa poate sa o fi schimbat anul trecut.   STUP 8:6RAME,4CU PUIET IN TOATE STADIILE mai putin ou proaspat.nu am gasit matca veche.are incepute vreo 6 botci.Matca:2012   STUP9:4rame,3 puiet in toate stadiile inclusiv ou de azi.are si matca veche.plus 5 botci.matca 2013.  Cam asta e situatia in stupina mea si mi frica sa nu patesc asa cu marea majoritate.dintre familii.   Astept indrumari de la stupari profesionisti.Trantori sunt in stupina dar foarte putini.Tare mi frica sa nu ii fi dat peste cap cu Beefonda cu Timol sau cu turat facuta de mine:din apiinvert,drojdie de bere furajera,miere,faina de soia ,lapte praf degresat,startovit,apicomplex,protofil si zahar pudra.dar le-am administrat toate in cantitati corespunaztoare.Multumesc Anticipat.  o sa pun si niste poze sambata .acum postez de pe un tel.mobil si nu am reusit sa incarc si poze

POVESTI
O poza cu situatia, si zona geografica

Nu  stiu  daca  albinele zic povesti  si  ma  tine  sa  cred  ca  ceva  nu  functioneaza  bine .Ai  grija  si  urmareste  cum  deruleaza  puietul .....posibil  sa  ai  in  viitor  ceva  boli  ale  puietului.....grija  mare.

bee_lover

Ieri m-am uitat in vreo 50 de stupi, nu am gasit botci. Deci ori de la tratament ori de la turta.

Dan Pașca

ok.multumesc.bee_lover.totusi tin sa cred ca erau ori regine epuizate ori defecte si albinele au simtit chestia asta.Prin stimulentele care le-am administrat sau turat prea tare si nu am mai facut fata asteptarilor care le aveau albinutele de la ele.si au fost eliminate.Am un nr.destul de mare de familii si totusi 9 din din aproape 200 nu cred ca e chiar asa alarmant.am mai discutat si eu cu stupari de prin zona si ma-am mai linistit.azi o sa incarca si 2 3 filmulete pe yootobe sa vedeti situatia.La  DAN IOAN  LUPSA jud.Alba.  ozi buna la toata lumea si multumesc de sfaturi.

Dan Pașca

familie cu botci fara matca in 13 martie

Dan Pașca

rama cu botci

Dan Pașca


Dan Pașca


Dan Pașca


Dan Pașca


Dan Pașca


oroles

Nu te supara dar titlul topicului tau seamana cu titlurile puse de televiziuni. Din imaginile aratate de tine nu am vazut decat o botca... Cuvantul "plini" nu are ce cauta in titlul topicului... Nici pluralul de la "stup"!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Dan Pașca

ok.aicea nu sunt acceptate supararile fiecare are dreptul sa spuna ce vrea.dar eu zic sa mai urmaresti odata filmuletele.intradevar in stupul in care.era o singura botca si se vede bine are si matca veche.dar in ceilalti sunt botci mai mici si mai multe nu se vad bine.si cameramanu era incepator.Dar accept si criticile tale.o seara faina

Dan Pașca

uitate te rog pe fotografia pe care am incarcato si numara numa colo cate sunt.da zoom. :wink: