stupii plini de botci in martie

Creat de Dan Pașca, Martie 13, 2014, 09:54:31 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

acelasi tratamet l-am facut si in stupina unui priten in aceleasi zile.Numai ca el are numai 26 de familii si destul de slabute.de la 3 la 6 rame.iera lea vrificat si el si toate sunt inregula.si Apifonda a dat si el doar Beedonda nu si nurta minune facuta de mine .pe care cat o sa mai am albine(probabil toata viata) nu o sa o mai prepar si nu o sa mai dau reteta la nimeni.asta ii viata daca te iei dupa toti apicultorii profesionisti de pe internet.ajungi in situatia mea.Salut o zi buna

bee_lover

Sincer m-ai facut curios si eu am dat Beefonda cu timol, maine daca vremea imi permite ma duc sa arunc o privire in stupi, sper sa nu gasesc si eu botci...

Dan Pașca

sper pt.tine sa nu am dreptate si sa fie de la alceva problema la mine.

balasbebe

Citat din: Dan Stuparu din Martie 13, 2014, 09:54:31 PM
:nono:Buna  .Azi am terminat revizia la toti stupii pe care ii detin si situatia care am intalnito ma depaseste.am mai intrebat cativa colegi de prin zona.mai batrani si nu le vina se creada ce se intampla. Situatia e in felul urmator.Am postat si ieri despre cei doi stupi cu botci ii ei.azi iam luat din nou si am verificat la sange.O sa va scriu exact ce am in stupii cu probleme in speranta sa ma indrume cineva cum sa procedez pana nu e prea tarziu.:Stup1:5rame,puiet pe 2 rame .o botac din care a iesit o matcuta pe care am vazuto azi(bineinteles micuta si neimperecheata) si inca vreo 3 botci capacite.Matca batrana lipsa si doar puiet capacit.destul de mult.unde a ecluzionat baga polen. acesta e un nucleu facut in iunie 2013.    STUP2:6 rame,2 full cu puiet in toate stadiile inclusiv ou. are si matca vechee si o singura botca mare si frumoasa.Matca e din 2012.   STUP3:7rame,4puiet doar capacit lipsa ou si larve.nu am vazut nici matca veche.si are 11 botci pe 2 dintre rame.matca veche era din 2011.   STUP 4:7RAME,4puiet doar capacit.lipasa ou si larva nu am vazut nici matca veche.si are 10 botci.matca era din 2012.     STUP5:6Rame,3 puiet doar capacit.lipsa ou si larve.nu am vazut nici matca veche.are 4 botci .matca era din 2011. STUP6:6rame 3 puie.fara ou si larve.nu am gasit nici matca.doar puiet capacit.matca din 2012 are 7 botci.    STUP7:4rame:2 puiet intoate stadiile.mai putin ou de o zi in picioare.doar de 3-4zile si are 4 botci incepute.nici la asta nu am gasit matca.Matca din 2012 nu sunt suta la suta ca e din 2012 .la asta.sa poate sa o fi schimbat anul trecut.   STUP 8:6RAME,4CU PUIET IN TOATE STADIILE mai putin ou proaspat.nu am gasit matca veche.are incepute vreo 6 botci.Matca:2012   STUP9:4rame,3 puiet in toate stadiile inclusiv ou de azi.are si matca veche.plus 5 botci.matca 2013.  Cam asta e situatia in stupina mea si mi frica sa nu patesc asa cu marea majoritate.dintre familii.   Astept indrumari de la stupari profesionisti.Trantori sunt in stupina dar foarte putini.Tare mi frica sa nu ii fi dat peste cap cu Beefonda cu Timol sau cu turat facuta de mine:din apiinvert,drojdie de bere furajera,miere,faina de soia ,lapte praf degresat,startovit,apicomplex,protofil si zahar pudra.dar le-am administrat toate in cantitati corespunaztoare.Multumesc Anticipat.  o sa pun si niste poze sambata .acum postez de pe un tel.mobil si nu am reusit sa incarc si poze

POVESTI
O poza cu situatia, si zona geografica



TDI

Povestile le-am banuit si eu, dar in eventualitatea in care povestile sunt de buna credinta... Daca exista zone in tara in care primavara a venit de o luna de zile si exista deja echivalentul a 2.5-3 rame de puiet capacit la familiile pe 6 rame, nu e imposibil.
Cantitatile de "apiinvert,drojdie de bere furajera,miere,faina de soia ,lapte praf degresat,startovit,apicomplex,protofil si zahar pudra" suna ciudat. Daca pui miere, de ce mai pui apiinvert? Si... startovit, apicomplex, protofil.. toate au o doza maxima recomandata, ai respectat-o? Sau ai adaugat cantitatea maxima de la fiecare?

Dan Pașca

afiecare crede ce vrea.sambata o sa pun si poze.Sunt din jud Alba com Lupsa.credeti ca eu am chef de povesti.Turta facuta de mine:35kg apiinvert.2kg miere poliflora incalzita,4kg drojdie bere futajera,1kg faina soia.2kg lapte praf degresat,15g startovit.120g apicomplex. 500ml.protofil.si 7kg zahar pudra.coronita. turta nu a fost foarte solida si au luato foarte bine.

Dan Pașca

primul polen au inceput sa il aduc pe 10-12februarie de la alun.

Dan Pașca

o sa incerc azi sa fac un filmulet si il incarc pe yootobe.la dan ioan lupsa

andreiu

Citat din: Dan Stuparu din Martie 14, 2014, 11:27:06 AM
afiecare crede ce vrea.sambata o sa pun si poze.Sunt din jud Alba com Lupsa.credeti ca eu am chef de povesti.Turta facuta de mine:35kg apiinvert.2kg miere poliflora incalzita,    4kg drojdie bere futajera ....... ??

    Apai mai Danut, ia aminte ca de la drojdia de bere cu pricina ti se trage !!  :razz:

andreiu

Citat din: Dan Stuparu din Martie 14, 2014, 11:29:16 AM
primul polen au inceput sa il aduc pe 10-12februarie de la alun.
Din ce zona aduna polenul de alun : Margaia, Bunalasa sau Muncelus ?

Dan Pașca

buna domnu andreiu de la margaia.cred   stupina e chiar langa gara veche.poate ajung si la muncelus.o zi buna

andreiu

       Suntem consateni, m-am nascut la Musca. In ce priveste situatia ta, inclin sa cred ca trebuie sa te bucuri ca familiile au avut o dezvoltare foarte buna si acum ai mult puiet. Sfatul meu este sa le lasi in pace sa incerce sa-si imperecheze matcile, daca zici ca sunt trantori maturi. Gasesc ele ferestre calde sa faca zborul de imperechere. Fi totusi pe faza daca apar semne de roire si fa nuclee cu matcile vechi. Dupa pomii fructiferi eventual unifici daca este cazul sau refaci familiile si le pregatesti pentru salcam.  Atentie la impachetaj, noptile sunt reci si Lupsa-Musca se afla intr-o zona destul de friguroasa.  :hi:

elvis

anul asta mi-am luat si eu fureto si am oscilat intre tactic si varachet am auzit multi stupari ca se plang de tactic ca au intoxicat albinele au omorat regine etc... la apicola nu am gasit tactic si am fost la farmacie veterinara pe prospect nu scrie nimic de albine e  pt paduchi de gaini....cine vrea sa riste treaba lui eu am luat varachet
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Sorcyo

Atat Tactik cat si Varachet forte au aceeasi substanta activa, amitrazul, ca agent principal acaricid, si da amandoua pot fi folosite impotriva paduchilor de gaina, pentru ca sunt ca si varooa, acarieni. La varachet mai ai o substanta activa, taufluvalinat, iar Tactick are o concentratie MARE de substanta activa, amitraz, cam de 12,5% ceea ce inseamna ca daca nu ai extrem de multa griza la dozaj sau daca aparatul cu care dispensezi substanta nu are o pompa foarte precisa poti cu usurinta intoxica albinele, mai ales ca ele primesc multiple doze in cadrul unui tratament la perioade suficient de scurte ca sa nu permita eliminarea completa . Adica ce ramane de la prima fumigare + doza prea mare la a doua = supradoza si moartea matcii sau chiar a familiei.
Absolut orice tratament influenteaza echilibrul familiei, si am citit recent ca dozarea necorespunzatoare a timolului poate suprima mirosul matcii, care duce la inlocuirea ei, plus ca este un iritant pentru familie si intrerupe transmiterea feromonilor intre albine(da impresia ca matca nu mai este prezenta) la supradoza
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

mape 48-petru manea

Pentru ca o familie sa roiasca trebuie prima data sa-si creasca trantori---acelas lucru se intampla si daca vor sa-si schimbe matca
Singura posibilitate este sa aiba botci de salvare  si in acest caz nu si-a crescut trantori
Restul sunt povesti