botci de roire in doi stuoi pe 7 rame

Creat de Dan Pașca, Martie 12, 2014, 03:16:21 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

 :nono:  Buna.am sunt dan ,am cerut pareri de 2 zile despre o familie in care am gasit o botca.La noi in Alba e o vreme super.aduc polen ca la balamuc si ceva nectar parca pisca.Am mers incontinuare cu revizia de primavara si surpriza in doi stupi fiecare pe 7 rame.unul 5 cu puiet iar altul 4 .ce sa vezi plini de botci.Ambii au matci din 2012.Oare sa fie de bai turta pe care le-am facuto eu in 27-28 martie:350 g/familie:apiinvert,miere,zahar pudra,drojdie de bere,lapte praf degresat,faina de soia,protofil si startovit.gramaj dupa prospect/kg de pasta  a si Apicomplex 2g/kg pasta.
Astept parerile dumneavoastra.
Sunt incepator si chiar nu am mai vazut asa ceva in martie.ma ocup de stupi de vreo 2 ani dar de anul asta am ramas singur.pana acum ma ajuta un stupar batran.eu numa ii dadeanm la mana si la extras prea multe nu faceam.de

Dan Pașca

PS:am vrut sa mai spun ca le-am mai pus cate 2 turte.in 8 februarie600g Apifonda/familie si in14 februarie 500gBeefonda cu timol/familie.pana anul asta tot timpul cand lucram cu stuparul vechi am neglijat stimularea le dadeam putin sirop in rama primavara si gata.Stropeala....fata de ce mam documentat ca se practica in apicultura moderna.Am zis ca anul asta sa incerc sa ii stimulez cat de cat corespunzator

bucovineanu

Nu prea inteleg: in Alba atii trecut deja in aprilie?  :smile:
Despre ce fel de botci vorbesti?

Dan Pașca

adevaru ca nici eu nu prea inteleg.sunt botci frumoase ,capacite pe 3dinte rame situate in partea inferioara a ramei

Dan Pașca

daca reusesc maine o sa pun si niste poze

mape 48-petru manea

Vezi ca azi suntem in 12 martie si tu ai facut turtele in 27-28 martie ---sunt botci capacite ?--

mape 48-petru manea

Acum am vazutsunt capacite---trantori ai ?  matcile familiilor le-ai vazut ?---daca ai matci in familii eu as distruge batcile

Dan Pașca

da sunt matci frumoase fara defect si oua foarte bine.am tot citit si am cautat si eu.si maine asta am sa fac daca e timp frumos niste poze si distrug botcile.Multumesc de opinii

Dan Pașca

in unele dintr familii sunt si trantori da foarte putini.incluziv si in cele doua familii.

virgil 4

daca sunt in partea de jos a ramei sunt de roire  .... darr se poate sa fie si pt schimbare, si daca sunt deja capacite tb sa plece roiul deja, rar ramane batrana pana ies botcile...  e parerea mea  poate fi contrazisa nu am nici eu asa multa ex multa bafta

Dan Pașca


bucovineanu

Botcile de roire sunt in numar mare,cel putin 10 pe rama. Ori nu am auzit ca in martie sa apara botci de roire in Romania. Acum inca nu s-au schimbat generatiile de albine.

popik50

Nici eu nu cred ca in romania pe 12 martie sa fie in stupi botci de roire  :nono:. Pune poze sa vedem despre ce e vorba.

stefan1

  Timolul uneori afecteaa reginele. Sper ca astea care au facut turte cu timol nu au incurcat procentele! Nu pot crede ca poate roi la noi o familie in martie, ba zic ca-i imposibil.
  Niste poze cu puterea familiilor si cu fagrii cu puiet si botci ar fi utile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Sigur nu sunt doar botcile goale? Dinalea mai am si eu prin stupi! Sunt si ouate? Imi vine si mie greu sa cred ce vad pe forum... Cu toate astea ma gandesc ca a fost o iarna usoara, iar daca anul trecut rar am vazut cate o botca, anul acesta, din cauza cantitatii mare de miere ramasa vom vedea stupii plini de botci si mai devreme...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani