Cum se "ajuta" apicultorii intre ei!

Creat de pharaonu75, August 06, 2013, 01:21:10 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Am deschis topicul acesta in sectiunea BOLI SI DAUNATORI, deoarece si astia sunt tot daunatori, chiar daca au doua picioare si doua maini.

Asta i s-a intamplat unui coleg apicultor din Slobozia, in urma cu vreo 4 zile.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Focul a fost pus din mai multe puncte si se dorea a fi ascuns sub masca unui incendiu de vegetatie. Pavilionul se afla la marginea municipiului Slobozia, intr-o zona unde nu "incurca" niciun apicultor stationar, fiind invecinat doar in partea de nord, la aproximativ 1 km, de cartiere cu blocuri.

Se pare ca ploaia le-a cam dat peste cap "afacerile" celor care s-au jucat cu bricheta si benzina!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

SPYKAL

Nemernici!!! Ce or fi avut cu bietele albinute???/ Dovada de maxima lasitate!!! :blah: :blah:

flamadeezy

trist,din pacate mjoritatea stupariilor care fac pastoralul dau peste astfel de animale care considera fie ca "locul unde s-a instalat altul" e al sau ca a fost pina atunci 2 ani la rand pe acea parcela fie " eu fac stationarul si vii tu de nu stiu unde sa imi furi mie nectarul"......apoi recurg la diverse metode de razbunare!la un coleg acum 5 ani cand a fost in sat dupa provizii i-au tractat pavilionul 10 metrii sa se dezorienteze albinutele,la altii au lasat o centrifuga cu miere sa provoace furtisag,ba amenintari cu moartea,ba caini otraviti,ba incendii, ba ture in raliu cu masina prin fata stupiilor sa omoare ce prind si sa bage praf in cort.....rautate mare peste tot!

sandupop

Aici legea junglei trebuie aplicată. Pistolul e solutia! Nu vreau sa instig eu la asa ceva dar in cazul in care as fi pus in situatie nu știu cum as reactiona..probabil violent. Cât despre autorități. ?.numai de bine.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bio

..ma gindesc, ce motivatie a avut cel care a incercat sa dea foc pavilionului respectiv..??.

..ma uit la poze si ma intreb daca este pavilion populat sau nu este populat ?..


D006

in poze se vad doar 7 urdinise deschise...

acum sincer vorbind daca eu cu 300 colonii de albine sunt la un lan de FS de 100 ha. ce mai vi si tu cu 200 langa mine ?   La noi este  o nesimtire imensa din partea unora care vin si se pun cum nu se poate mai prost langa alte stupini .  Dese ori vad cate 1000 colonii de albine pe maxim un km. , crezi ca mai face cineva vreo branza ?

pharaonu75

Omul are familiile de albine pe o parte a pavilionului, iar pe cealalta parte are doar vreo 6-7 roi. Pavilionul este pentru 84 de stupi iar el nu are atatea familii de albine.

Pavilionul era de vreo 20 de zile in locul respectiv la scaieti,. Nu era nicio cultura melifera in zona. Nu erau nici alte stupine pe care sa le incurce.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din August 07, 2013, 09:06:51 PM
Nu erau nici alte stupine pe care sa le incurce.

V-ati gandit ca poate a deranjat pe cineva, dar nu nu atunci  ci poate in cursul anului sau in urma cu mai multi ani, asa ca l-au lasat in pace sa creada ca a scapat si sa nu fie banuiti apoi la un moment dat si-au zis "hai sa il rezolvam am asteptat destul " .

Sau poate nici macar nu sunt apicultori cei ce au facut asta, poate a avut un deranj cu cineva pe alte teme si s-au gandit baietii

" cum sa il facem pe asta sa nu se prinda ca e opera noastra, hai sa il rezolvam cu stupii si sa pice vina pe alti fraieri  ca sa pus in fata lor "

Cu putina imaginatie se poate imagina orice scenariu

gelu

.....din cate se pare este vorba despre o distrugere sau tentativa de distrugere prin incendiere, forma agravata....cred ca partea vatamata a formulat plangere penala la organul de politie competent...pe a carui teritoriu se afla pavilionul...in urma unei c.f.l. facuta de un profesionist se pot obtine indicii temeinice directe si indirecte cu privire la posibilii autori...toate astea coroborate cu ceva declaratii de la persoane din zona, agricultori, ciobani...simpli privitori...si cercul de banuiti e gata...si de aici pana la ,,mititica,, e doar un pas...si daca toti apicultorii care sunt victimele unor astfel de ,,sicane,, ar proceda la fel sunt sigur ca s.ar duce vestea  ........cam asa se proceda pe vremea mea....nu stiu cum mai este acum...io,s plecat de.acasa de vreo 10 ani.... :thanks: ^:)^ :hi:

xvader

Citat din: sandupop din August 07, 2013, 11:02:50 AM
Aici legea junglei trebuie aplicată. Pistolul e solutia! Nu vreau sa instig eu la asa ceva dar in cazul in care as fi pus in situatie nu știu cum as reactiona..probabil violent. Cât despre autorități. ?.numai de bine.
de accord cu sandu, ca campu-i mare si suporta...dragoste si pace

xvader

din pacate, la noi in tara daca-ti intra hotul in casa tre sa stai cuminte si sa chemi militia, care daca au benzina, chef si daca nu e weekend, pot veni la solicitarea ta, si uitand ca din banii nostrii isi iau salariile, sa te mai si apostrofeze :qp:

elvis

dragi colegi nu stiu cum sunt sunt institutiile statului in alte zone dar la mine in oltenia sunt praf...la noi se percepe taxa de publicitate chiar daca panoul publicitar se afla pe terenul meu proprietate privata...despre  militieni nu mai vorbesc...dar dau un exemplu ieri la o trecere de pietoni un pieton a pus piciorul pe trecere dupa ce eu trecusem dar pe filmare aparea pietonu pe trecere in dreptul portbagajului ...dar miliatianu nu s-a potolit pana nu l-am amenintat ca il dau in judecata si pe el gheorghe si politia pe care o reprezinta...voia permisul meu ce tupeu
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

marius_vfp

elvis desteptul care a trecut strada era mana in mana cu pulitianul , acum depinde si din ce parte trecea strada ca daca era pe sensul opus adica din stanga ta in cel mai rau caz iti luai o amenda dar permisul nicicum , daca trecea doar din sensul tau(adica din dreapta) iti ridica permisul pe loc .

sunt de acord cu pusca cu sare cum era odata ,eventual bile de cauciuc .

cel cu pavilionul trebuia sa sfinteasca oleaca locul si sa dea cateva brazde de plug in jurul pavilionului ,in locul lui eu asa asi fi facut,  imi luam masuri de precautie .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

elvis

era in partea mea dreapta si am ramas cu permisul in buzunar ca sunt legi si pt ei nu numai pt noi si daca vrei si te stii nevinovat exista instanta si mai nou de cand ii poti actiona in instanta pe militieni nu pe institutia pe care o reprezinta nu mai e asa simpla daca te vad ca  te duce minte se linistesc f repede....mai rau e ca te tim minte ...nu s-ar zice dar au memorie buna cand e sa stea la pinda sa ti-o traga
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein