Cum sa prevenim furtisagul

Creat de costinburducea, Februarie 09, 2013, 06:44:34 PM

« precedentul - următorul »

costinburducea

Am aplicat toate modalitatie despre care citisem sau auzisem dar nu am gasit niciuna eficienta pentru combaterea furtisagului, de curand am gasit  carte veche a un batran din 74 unde am gasit ceva nou; se acopera cu un cearsaf alb stupul afecatat si duce intre-o incinta garaj, magazie etc pentru vreo 6 ore Daca cineva a testat si intradevar e asa poate ne ajutati

G. Iulian

Este cineva care comercializează dispozitiv antifurtisag: uite aici  http://mbio.ro/dispozitive-antifurtisag/

pistol28

Furtisagul se opreste prin reducerea urdinusului la 1 - 2 cm sau prin introducerea in urdinis a unei tevi cu diametrul de 8 - 10 mm si lunga de 3 - 4 cm, iar restul urdinusului se astupa.

Dupa incetarea ataculu se revine la normal.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

francisc

 Cateva imagini cu ce folosesc de doi ani cu rezultate foarte bune cu urdinisul deschis la maxim.  In caz ca observi ca ai furtisag ungi cu un pic de motorina suporturile laterale de care vin prinse leaturile.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

mosunick

banuiesc ca se tin aplicate pe urdinis numai cat dureaza atacul nu?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Este mult mai usor important si usor sa prevenim declansarea furtisagului decat sa-l oprim. E mult mai bine si mai ieftin de avut grija sa nu ia foc casa decat sa stingem focul.

cipriene

Citat din: bucovineanu din Februarie 10, 2013, 04:32:00 PM
Este mult mai usor important si usor sa prevenim declansarea furtisagului decat sa-l oprim. E mult mai bine si mai ieftin de avut grija sa nu ia foc casa decat sa stingem focul.

adevarat!! =D>
mai ales ca de cele mai multe ori nu esti in preajma cand se declanseaza furtisagul ca sa-l poti opri  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

francisc

    mosunick   Scuze ca nu am putut raspunde mai repede ^:)^ . Preventiv poti sa le tii puse tot timpul .albinele se obisnuesc repede ,prima zi intra mai greu .Te apara si contra viespiilor .Il faci mai lung de cit urdinisul de 2-3 ori ,albina straina care vrea sa intre ,intampina mai multe obstacole ,primul obstacol gratia de care nu stie cum sa treaca ,obstacolul2 albinele care pazesc intrarea(gratia),daca trec de gratie si de albine trebuie sa caute urdinisul ,pentruca poti sa-l ascunzi fie in dreapta fie in stanga sau pe centrul gratiei . Fiind dezorientate patrund mai greu in stup. O sa observi albina hoata din prima ,pentru ca o vezi cercetind gratia.Daca ai imaginatie .poti sa o modifici si sa o imbunatatesti de n ori .Daca o sa am timp o sa mai fac cateva modele si o sa le postez.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

mosunick

Multumesc.
AM mai vazut pe undeva un alt model semirotund "in raza", in care lateralele erau sferturi de cerc pe care erau prinse mai multe leaturi. Cred ca era facut in Ungaria.
Asteptam modelele.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dincaadrian2000

Va postez o gratie dintr-o revista veche cu schita cu tot.

G. Iulian

Mulțumesc, este unul din lucrurile pe care trebuie să îl ai dar pe care ar fi bine să nu îl folosești niciodată.  :hi:  :hi:  :hi:

mosunick

@dincaadrian2000
Da, da...
Despre modelul asta vb.  :bravo:
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

francisc

   Da este foarte  OK !  Preventiv poti sa le ti pe urdinis continu.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

elvis

nu se intelege din scjita la ce distanta se monteaza lantetii 6 mm?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

marian_6777

Mai mult ca sigur 8mm... "standardul" albinelor :bzz: :bzz: :bzz: =D>
Multumim pentru document. Pentru unii poate banal, de mare ajutor pentru mine care... inca visez  :yahoo_cry: . Acum ma pregatesc teoretic :).
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.