diaree (nosemoza)?

Creat de mugur_c, Ianuarie 23, 2013, 10:01:27 PM

« precedentul - următorul »

edy_mh

Nu cred ca s-a uitat saptamanal in ei, amicul meu are stupi de vreo 3 ani, nu e prima iernare, deci presupun ca nu a bazait pe langa ei in fiecare saptamana.
Eu am facut oficiu sa ii postez fotografiile si sa incerc sa ii trasmit ceva sfaturi de la voi, intrucat el nu are acces la interne in zona unde locuieste.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

Mihai Sergiu

Azi am facut o vizita fiind o temparatura peste 9 grade si le-am facut cateva poze la stupii care au pete de diaree
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

orbanstefan64

Citat din: cristian87 din Februarie 04, 2013, 11:41:19 PM
Trist
eu am o singura intrebare: de cate ori i-ati verificat pe saptamana?
ce sa verifice pe saptamina ?

stefan1

  Eu vad acolo destul de OK. Miroasa a diaree cand deschizi stupul? Diareea vazuta pe turta este de la albinele stranse cu podisorul. Fiind roi mici, e normal sa fie putin mai incarcate de reziduuri. Daca nu e diaree pe rame, ceea ce se vede nu e o problema.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristian87

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 06, 2013, 09:18:57 PM
Citat din: cristian87 din Februarie 04, 2013, 11:41:19 PM
Trist
eu am o singura intrebare: de cate ori i-ati verificat pe saptamana?
ce sa verifice pe saptamina ?

intrebarea mea era pentru mugur"Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dvs.
Eram chiar ingrijorat, mai ales ca acele pete au aparut la unele dintre familiile cele mai puternice.
Eu nu am foarte multa experienta in apicultura, insa am citit din literatura de specialitate, v-am urmat sfaturile, v-am utilizat retetele si in tot cursul anului 2012 nu am avut probleme cu albinele, cu exceptia roitului care m-a cam luat prin surprindere. Cu toate acestea, mi-am inmultit si dezvoltat familiile, le-am facut tratamente si hraniri la timp, insa la pregatirea de iarna:
- la familiile pe 6-7 rame nu le-am restrans cuiburile;
- familiile pe 3-4 rame le-am unificat;
- suberele le-am lasat deschise 25-50% din suprafata pentru a evita condensul (daca apareau picaturi de condens pe folie, deschideam subarul si mai tare) si albinele au trecut cu bine peste cele 3-4 serii de zile cu -20 pana la -25 de grade.
Acum nu stiu sa evaluez cantitatea de miere ramasa (in cursul anului trecut nu am scos miere deloc din stupi, ci doar din caturi), dar cred ca ma abat de la tema topicului, asa ca voi relua chestiunea intr-un nou topic, referitor la hranirea albinelor.
Inca o data, mii de multumiri."
pe el il intrebam de cate ori a verificat condensul intr-o sapatamana pentru ca sunt mai mult ca sigur ca deranjarea repetata si fara rost duce la aparitia stresului si a incarcarii intestinului cu reziduuri apoi diaree nosemoza etc
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

teoalbina

Citat din: edy_mh din Februarie 01, 2013, 08:15:41 PM
Turtele sunt din apifonda si au fost puse in luna decembrie, analizele de laborator au scos la iveala nosemoza in toti cei 6 stupi morti.
Din decembrie si pana la constatarea mortalitatii nu au avut zbor de curatire, astept solutii pentru cei 4 stupi ramasi in viata, tratamente, hranire pentru salvarea lor. Medicul de la laborator i-a recomandat Fumigil sau ceva de genul, dar nu il gaseste pentru moment.

Din pozele expuse eu trag urmatoarele concluzii:

  • iernare cu albina putina si posibil uzata (cresteri tarzii de puiet, formare deficitara a corpului gras etc.);
  • provizii de proasta calitate (miere de mana sau alterata datorita necapacirii si neacoperiri totale de catre albine;
  • administrare neadecvata a turtei de apifonda (se recomanda administrarea deasupra unei hartii poroase sau in punga subtire de plastic);
  • aerisire necorespunzatoare (impachetaj deficitar sau exagerat etc.)
  • lista mai poate fi completata cu tot felul de supozitii (tratament necorespunzator impotriva varoozei, existenta nosemozei etc. )


In cazul in care se doreste folosirea fumidilului am gasit aici o adresa de unde se poate cumpara: http://www.apivetsrl.ro/cumpara/fumagalina-cutie-de-96-grame-4749269
Sa auzim de bine  :bzz:

jonny_it

1 -2 rame cu albine, miere putina, cum ati vrea sa arate acum?  :sad:
Eu cred ca daca nu o sa fie ger puternic in februarie iese in primavara dar fara o ingrijire foarte atenta nu o sa supravetuiasca schimbului de generatii.