diaree (nosemoza)?

Creat de mugur_c, Ianuarie 23, 2013, 10:01:27 PM

« precedentul - următorul »

mugur_c

Buna ziua,
Citesc de multa vreme discutiile din acest forum, ramanand totusi pana in acest moment un utilizator pasiv.
Insa in cursul zilei de astazi, am sesizat probleme in cativa stupi si va rog sa ma ajutati cu unele sfaturi.
Stupii mei sunt cu plasa antivarroa, sub care am subere de tabla, pe care le-am lasat deschise in proportie de 25-50% din suprafata.
Ascultand astazi cu furtunul familiile (toate "glasuiesc"), am verificat si suberele stupilor si pe vreo 4 dintre ele am gasit pete maronii mai mici sau mai mari de diaree (atasez doua fotografii pentru a va putea face o idee).
Va rog sa-mi spuneti daca in acest moment se poate face ceva impotriva bolii, tinand cont de faptul ca locuiesc intr-o zona foarte friguroasa (Harghita), unde pana prin 15-20 martie nu se prea pune problema zborurilor de curatire.
Mentionez ca albinelor le-am lasat suficienta miere de calitate si le-am facut tratamentele prescrise.
Cu stima si multumiri

tassevasi

 Acea pata ce o ai acolo nu e de la diaree .
  Acea pata  se afla acolo di cauza unor scurgeri de condens de pe ramele cu miere din lateralele  stupului .
Probabil a fost si bruma (ghiata )si fiind mai cald  sa topit si a cazut pe poliestirenul tau si asa arata din cauza fagurilor .
  Eu cred ca nu ai ce crezi tu si nici nu-ti doresc .
Acolo sunt temp scazute  si  asa sa intimplat in mod sigur .
  Numai bine ,

C@T@LIN

Citat din: mugur_c din Ianuarie 23, 2013, 10:01:27 PM
Buna ziua,
Citesc de multa vreme discutiile din acest forum, ramanand totusi pana in acest moment un utilizator pasiv.
Insa in cursul zilei de astazi, am sesizat probleme in cativa stupi si va rog sa ma ajutati cu unele sfaturi.
Stupii mei sunt cu plasa antivarroa, sub care am subere de tabla, pe care le-am lasat deschise in proportie de 25-50% din suprafata.
Ascultand astazi cu furtunul familiile (toate "glasuiesc"), am verificat si suberele stupilor si pe vreo 4 dintre ele am gasit pete maronii mai mici sau mai mari de diaree (atasez doua fotografii pentru a va putea face o idee).
Va rog sa-mi spuneti daca in acest moment se poate face ceva impotriva bolii, tinand cont de faptul ca locuiesc intr-o zona foarte friguroasa (Harghita), unde pana prin 15-20 martie nu se prea pune problema zborurilor de curatire.
Mentionez ca albinelor le-am lasat suficienta miere de calitate si le-am facut tratamentele prescrise.
Cu stima si multumiri
salut.nu te ingrijora,alea nus pete de diaree,e condens care sa prelinspe rame si din cauza propolisului aluat culoarea respectiva.totusi astepta si parerea unui coleg mai experimentat :hi:

bucovineanu

Intradevar acea pata nu e diaree. A fost bruma pe ramele din stup si odata cu incaalzirea vremii a inceput sa se topeasca. Sfatul meu ar fi sa inchizi subarul complet pentru ca in perioada urmatoare se anunta temperaturi scazute si inca mai este o bucata buna de iarna.   Stupii cu fund de plasa sunt potriviti pentru iernare in zonele mai  calde, nu la polul frigului din tara.

C@T@LIN

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 23, 2013, 10:32:26 PM
Intradevar acea pata nu e diaree. A fost bruma pe ramele din stup si odata cu incaalzirea vremii a inceput sa se topeasca. Sfatul meu ar fi sa inchizi subarul complet pentru ca in perioada urmatoare se anunta temperaturi scazute si inca mai este o bucata buna de iarna.   Stupii cu fund de plasa sunt potriviti pentru iernare in zonele mai  calde, nu la polul frigului din tara.
daca inchidem subarul complet nu riscam sa faca codens ? :roll:

bucovineanu

Condens fac si cu suberul deschis, dovada e in poza de mai sus. O parte din familii au inceput cresterea de puiet sau vor incepe in curand si de aceea au nevoie de caldura. Altfel consumul va fi mare si mai este mai mult de o luna pana in primavara.

mugur_c

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dvs.
Eram chiar ingrijorat, mai ales ca acele pete au aparut la unele dintre familiile cele mai puternice.
Eu nu am foarte multa experienta in apicultura, insa am citit din literatura de specialitate, v-am urmat sfaturile, v-am utilizat retetele si in tot cursul anului 2012 nu am avut probleme cu albinele, cu exceptia roitului care m-a cam luat prin surprindere. Cu toate acestea, mi-am inmultit si dezvoltat familiile, le-am facut tratamente si hraniri la timp, insa la pregatirea de iarna:
- la familiile pe 6-7 rame nu le-am restrans cuiburile;
- familiile pe 3-4 rame le-am unificat;
- suberele le-am lasat deschise 25-50% din suprafata pentru a evita condensul (daca apareau picaturi de condens pe folie, deschideam subarul si mai tare) si albinele au trecut cu bine peste cele 3-4 serii de zile cu -20 pana la -25 de grade.
Acum nu stiu sa evaluez cantitatea de miere ramasa (in cursul anului trecut nu am scos miere deloc din stupi, ci doar din caturi), dar cred ca ma abat de la tema topicului, asa ca voi relua chestiunea intr-un nou topic, referitor la hranirea albinelor.
Inca o data, mii de multumiri.

edy_mh

Pentru a nu deschide un alt topic o sa prezint aici situatia unui coleg apicultor caruia i-au murit 6 din 10 stupi.
Va rog sa exprimati cat mai multe opinii din experienta proprie sa nu patim si noi cei incepatori ce patimeste mehedinteanul meu.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

edy_mh

Turtele sunt din apifonda si au fost puse in luna decembrie, analizele de laborator au scos la iveala nosemoza in toti cei 6 stupi morti.
Din decembrie si pana la constatarea mortalitatii nu au avut zbor de curatire, astept solutii pentru cei 4 stupi ramasi in viata, tratamente, hranire pentru salvarea lor. Medicul de la laborator i-a recomandat Fumigil sau ceva de genul, dar nu il gaseste pentru moment.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

Mihai Sergiu

In primul rad eu as spune sa ne prezinti cum au fost pregatiti pentru iarna:tratamente, stimulare, hrana sa vedem poate a gresit undeva
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

edy_mh

Au fost efectuate 3 tratamente cu varachet in toamna, mancare dupa cum se poate observa pe rame au avut, au fost hranite cu apifonda sirop in toamna pentru completare, cat priveste impachetarea au fost acoperite cu ziare si trente sub capac, cuburile stranse la maxim.
A avut 2 familii pe 7 rame pe care nu le-a putut strange mai mult de atat datorita numarului mare de indivizi, dar si acestea au murit.
Colegul nostru, Alin se numeste, va trimite ramele la analiza la Bucuresti, deoarece pasta care se observa pe fundul stupului a ramas ca gelatina, nu s-a intarit, nu a fost absorbita de lemn si considera ca mortalitatea se datoreaza substantelor din hrana.
Nu stiu daca e de ajuns o luna, poate o luna jumate fara ca albinele sa aiba zbor de curatire pentru a se incarca digestiv si sa faca nosemoza. Acesta este motivul pentru care am si postat aceste fotografii, ca cei cu experienta sa ne lumineze si pe noi incepatorii.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

stefan1

  Asteapta analizele de la Bucuresti. La infestarea cu nosema lipsa zborurilor este doar o agravanta, dar familiile puternic afectate pot muri chiar de pe toamna si pot slabi si primavara dupa ce deja zboara curent.
  Cu turta aia nu a fost prea in regula si pentru ca a curs pe fundul lazii. Normal consistenta trebuie sa fie astfel ca sa nu curga sa naclaiasca albinele, sau daca nu se pune pe o folie. Poate fi suspectata si o prea mare umezeala in stup, miere necapacita si acrita etc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

Citat din: edy_mh din Februarie 03, 2013, 04:41:54 PM
Au fost efectuate 3 tratamente cu varachet in toamna, mancare dupa cum se poate observa pe rame au avut, au fost hranite cu apifonda sirop in toamna pentru completare, cat priveste impachetarea au fost acoperite cu ziare si trente sub capac, cuburile stranse la maxim.
A avut 2 familii pe 7 rame pe care nu le-a putut strange mai mult de atat datorita numarului mare de indivizi, dar si acestea au murit.
Colegul nostru, Alin se numeste, va trimite ramele la analiza la Bucuresti, deoarece pasta care se observa pe fundul stupului a ramas ca gelatina, nu s-a intarit, nu a fost absorbita de lemn si considera ca mortalitatea se datoreaza substantelor din hrana.
Nu stiu daca e de ajuns o luna, poate o luna jumate fara ca albinele sa aiba zbor de curatire pentru a se incarca digestiv si sa faca nosemoza. Acesta este motivul pentru care am si postat aceste fotografii, ca cei cu experienta sa ne lumineze si pe noi incepatorii.
poate sa le duca shi la haga
din punctul meu de vedere  , vina e alui
1- daca in doua luni de zile sa consumat hrana de pe rama pina la speteaza , atunci eu zic ca nu a fost suficienta papica pe ramele respective
2- tratamente necorespunzatoare
   
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Inca o posibila cauza :----apifonda este higroscopica --atrage umezeala si se inmoaie ---incepe sa curga printre rame si in drumul ei spre fundul stupului poate lua cu ea si matca
familia ramasa fara matca devine agitata si incepe sa consume multa miere incarcand intestinul gros ---fiind temp.scazute nu iese afara si da drumul in stup----se observa din poze ca in stup este multa umezeala  din cauza aerisiri deficitare

cristian87

Trist
eu am o singura intrebare: de cate ori i-ati verificat pe saptamana?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău