cuib de viespi

Creat de prisecarul, Octombrie 11, 2011, 12:58:04 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

da, frumos cuib , interesanta arta de a construi , DAR totusi accesul catre acel cuib se facea foarte usor , din cate am vazut era o anexa a casei iar pentru un stupar cu asa mare experienta nu trebuia sa lase sa se construiasca sub nasul sau un cuib asa de impunator ,sau poate sa lasat voit sa se construiasca ,atunci  cand cuibul e costruit untrun loc ferit de ochii omului se admite .
spor la treaba iarna usoara.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

csabio

Salut domnilor,

postez aici o poza cu o capodopera.

csabio

Are 1 metru lungime.

tassevasi

  Hai  ca asa ceva nu s-a mai vazut , e fantastic .

Obombo


stefan1

Citat din: csabio din Septembrie 15, 2012, 09:08:53 PM
Salut domnilor,

postez aici o poza cu o capodopera.

  Bun venit pe Forum!
  Intradevar un cuib mare de Vespa crabro. Inseamna ca a avut o zona favorabila. Acum colonia e in declin. Pana da frigul familia se va destrama.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

shi daca ne gandim ca nu au avut nevoie de tehnica shi aparatura moderna din zilele noastre
ashtia promoveaza trecutul nu viitorul  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

csabio

E foarte greu sa decidem soarta cuibului fiindca este o minune, pe de alta parte inamicul nr 1 pentru stupii mei. Se afla la vreo 2 km de stupina, intr-o casa parasita. Ne-am gandit sa o desfacem si sa o fotografiem, mai ales regina ar fii interesanta, dar i-ti cam da fiori cand te apropii, este enorma o colonie super mare. Sau sa asteptam pana se raceste  si sa vedem atunci, eventual un foc? Vedem.
Pareri?

emilavram

Eu zic sa iei un instinctor cu CO2 ca ila raceste tot la temperaturi mici sau daca nu tot ii ameteste lipsa oxigen . Si poti sa il desfaci incet si frumos dupa efectuarea manevrei.
E o parere.
Bafta .

stefan1

  Citeste ce s-a scris despre Vespa crabro. Daca e la 2 km de stupina, nu au aria de zbor pana la stupina.
  La ora asta regina se poate deja sa-i fi disparut, daca nu este oricum slabita, ca in famiiile de viespi toamna este o revolta a lucratoarelor, care nu mai ingrijesc si uneori chiar ataca regina. Chiar daca distrugi acum cuibul, deja au eclozat si au parasit cuibul un numar de noi regine, care primavara vor forma colonii noi iar cuibul asta nu va mai fi folosit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

csabio


jenica67

      Nu ii mai usor cu motorina ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

csabio

Am citit pe forum despre vespa crabro, foarte interesant, intradevar sunt si utile si periculoase, cred ca o sa le dau pace fiindca in stupina nu circula deocamdata.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)