cuib de viespi

Creat de prisecarul, Octombrie 11, 2011, 12:58:04 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

astazi am descoperit,  in pamant, sub postamentul unui stup, un cuib de viespi.
din cuib ieseau viespi ca pe banda rulanta!
care ste cea mai eficienta metoda pentru a scapa de acesti pradatori?
  :thanks:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Mircea77

Daca-i pune o poza ar fi mai concret sau macar fa o descriere mai detaliata. Altfel dam cu presupusul.

pharaonu75

In urma cu cativa ani am folosit un spray contra mustelor, gandacilor si furnicilor! Din ala la tub mare, cu toate ganganiile astea desenate pe el! Nu mai stiu ce marca era!
Imediat ce l-am pulverizat peste cuib, acesta a inceput sa fiarba la propriu! La fel si viespile atinse de jet!
Cred ca avea in componenta niste substante care dizolvau chitina...
A fost foarte eficient!

Am auzit ca si motorina ar avea rezultate bune!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

daa toarna pe locul respectiv   motorina [fara sai dai foc :nono:] si garantat vei scapa de iei , am aplicat treaba asta si eu anul acesta :nod:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Florin_Dan

Toarna o oala de 15 litri de apa clocotita in gaura si astupa gaura cu pamant. Asa am scapat si eu de viespi.

prisecarul

incerc sa postez 2 foto
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Mircea77

#6
Cred ca cea mai la indemana rezolvare si ecologica in acelasi timp, este cea spusa de Florin_Dan.
Fierbe o oala mare cu apa (sa fie clocotita) si o torni direct in gaura.
Nici nu poluezi cu nimic (spray sau motorina) si scapi si de belea.
Apicultorii ar trebui sa promoveze ecologismul atunci cand se poate !!!

prisecarul

am niste substante contra insectelor, insa imi este frica sa le folosesc!
ar putea sa ajunga si  in stupi, iar rezultatul ar fi catastrofal!
apa fiarta cred ca este metota cea mai buna!
diseara, dupa ce se retrag in cuib le voi "imbaia"!
:ok:  :thanks: :thanks: :thanks:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Inainte de a turna apa, incearca sa decopertezi putin, pentru a limita stratul de pamant dintre cuib si exterior.
Dupa ce torni din abundenta apa clocotita, foloseste acel pamant pentru a acoperi intrarea in cuib!
Trebuie sa fii atent pentru ca in mod cert acel cuib mai are si alte iesiri "de urgenta", care se gasesc la o distanta de max. 1,5 metri de cuib!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

nu am stiut!
voi merge acum sa studiez "terenul"!
:thanks: :thanks: :thanks: :thanks:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

S-ar putea ca acel cuib sa fie la o distanta de peste 1 metru de iesirea pe care ai gasit-o si care sa fie folosita ca iesire principala.
Asta inseamna ca cealalta/celelalte iesiri ar putea fi pe o raza de aproximativ 3 metri fata de aceasta si s-ar putea prezenta sub forma unei simple gauri, care ar putea trece usor ca gauri de rama, furnici, etc, sau ar putea fi mascate de crapaturile din sol.
Daca spui ca pe gaura pe care ai identificat-o ieseau foarte multe viespi, inseamna ca celelalte ar fi folosite ca iesiri de urgenta sau pentru ventilatia cuibului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

nu am depistat alte intrari-iesiri.
am pus apa fiarta si am astupat calea acces, dupa care am mai turnat apa rece.
sunt peste 100 de viespi cara incearca sa intre. (deja m-a "capsat" o viespe)
in continuare voi turna apa pentru a nu le da posibilitatea sa intre in cuib!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

mape 48-petru manea


POSTASUL

Citat din: mape 48 din Octombrie 27, 2011, 08:13:40 PM

ami place si apreciez  filmele donului Marin dar e cam periculoasa aceasta metoda , poti sa dai foc la casa
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stefan1

 Si mie imi plac filmele lui. Are originalitate, e sigur pe ce face si ce spune, are un limbaj foarte fain. bravi lui!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)