CAMION pentru carat stupi paletizati

Creat de bogdan moldovean, Octombrie 04, 2014, 09:16:25 PM

« precedentul - următorul »

desprealbine

Înțeleg ca este greu sa dai un răspuns exact ca sunt impartiti: ba sunt lot experimental,ba sunt aia de nu mai umbli 6 luni la ei,ba sunt aia din adăpost, sa fii atent sa nu-i uiti pe aia din balcon.
Se cere calificare înaltă numai sa-i numeri.

jean_dobrita

#16
Citat din: bogdan moldovean din Octombrie 06, 2014, 09:02:11 PM
tu spui sa fie fiabil adica sa se comporte bine si pe teren accidentat pai asta i pb ca nu stiu ce modele de camioane sunt fiabile usor de manevrat nu stiu nimic din acest domeniu auto oricum multumesc pt sfat  rog pe cei cunoscuti eventual soferi pe camioane sa mi spuna la ce trebuie sa ma uit pt a achizitiona o astfel de masina
http://olx.ro/oferta/volvo-flc-1997-ID2rH0F.html  sau
http://olx.ro/oferta/mercedes-atego-815-6200-euro-tva-inclus-ID2pl7D.html#750ec76ef1;promoted
cam asa ceva vreau sa-mi iau eu dar asta peste vreo 2-3 ani de pastoral cu remorca mea de 30 de familii..momentan nu cred ca trebuie sa te arunci direct la camion mai ales pana nu ai famiili cu adevarat productive..incearca cu ceva mai mic pana prinzi ceva experienta

bogdan moldovean

da am vazut camioanele pe care mi le ati aratat sunt accesibile chiar si la pret dar eu m as orienta pt un camion cu masa mai mare pana in 18 t camion normal cu obloane si as tracta si o remorca cu 2 osii avand brat hidraulic in partea din spate a camionului ...incarcare descarcarea sa se faca mecanizat in cazul asta stupii fiind varsati 4 cate 4 la distanta chiar si de 3-4 metri intre paleti
m ati sfatuit sa nu ma grabesc cu achizitionarea masinii poate aveti dreptate sa incerc cu ceva mai mic si mai ieftin....pt ca eu vrea in viiitor sa ma ocup numai de apicultura ...

D006

Bogdane , daca ai bani poti sa-ti cumperi orice fel de camion , nu iti place il vinzi. Pt. tine e suficient un camion de 3,5 tone.
  Tu acum pui caruta inaintea boilor. Intai sa ajungi la 300 de stupi si apoi sa-ti faci grija pentru mijlocul de transport.

tassevasi

Citat din: bogdan moldovean din Octombrie 07, 2014, 05:29:43 PM

m ati sfatuit sa nu ma grabesc cu achizitionarea masinii poate aveti dreptate sa incerc cu ceva mai mic si mai ieftin....pt ca eu vrea in viiitor sa ma ocup numai de apicultura ...

Eu folosesc  asa ceva ,3,5t  este  detarata (5500kg), incape 60 de stupi cu cat , cabina de dormit  ,sirocol ,dublu spate ,4m lungime ,2 latime si 2,25 inaltime .
  Sptamina  trecuta  am transportat 8mc cherestea verde in 2 transe .
  E pusa la vinzare .

bogdan moldovean

in 2 ani numai cu ajutorul domnului ajung la 100 zona melifera nu i satisfacatoare de exemplu anul asta nu s a pus o plama de rapita fiindca nu sunt ploi sa stai cu 100 familii pevatra inseamna faliment ma gandeam ce masina mi ar trebui pt 150 familii nu as vrea sa depind de nimeni cu conditia ca aceea masina sa se incarce si descarce singura  si inspiratia care mi sa parut eficienta este sistem paletizat cu brat hidraulic ...

mosunick

Daca nu stai langa stupi non-stop, cu sistemul patelizat, e mai bine sa te mai gandesti o data. Sistemul e bun, dar nu intr-o zona unde umbla hotii...
Din pacate pentru noi sistemul pavilionului (neeconomic din multe puncte de vedere) e mai sigur.
Mai depinde si pe ce raza vrei sa faci pastoral... Daca mergi mai mult de 600 de km, sistemul paletizat nu te ajuta, pentru ca va trebui sa faci transportul cu o oprire peste zi, si trebuie sa dai drumul albinelor sa zboare peste zi, ori asta inseamna sa ii descarci.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bogdan moldovean

vreau sa aleg acest sistem de stuparit paletizat ca mi se pare eficient din punct de vedere al transportului descarcarea si incarcarea se face mecanizat(macara hidraulica)chiar si pentru famili acestea fiind varsate pe un anumit spatiu  evitandu se supraincalzirea familiilor furtisagurile asa cum se intampla la pavilioane Eu vad un sistem cat mai relaxant de lucrat si cred ca acest sistem le ar convenii si fetelor ....si da intradevar acest sistem cere supraveghere  Da ar fi o problema cu deplasarea familiilor in o raza mai mare de 600 km trebuind deschiderea familiilor in cazul acesta necesitand descarcarea efectivului dar poate si aici ar exista o solutie utila ...Oricum camion cu care sa lucrezi lejer pana in 18 tone cu macara in partea din spate a platformei plus inca o remorca atasata camionului in cazul acesta macaraua asigurand incarcarea si descarcarea ambelor ansamble ....vreau mai multe pareri cu apicultorii care lucreaza efectiv cu acest sistem

D006

  Tu visezi la vrabia de pe gard , pănă acum căt pastoral ai facut ?

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 10, 2014, 11:05:09 AM
  Tu visezi la vrabia de pe gard , pănă acum căt pastoral ai facut ?
Tu dai sfaturi daca e bine sau nu???
Atunci sa ramanem toți la nivelul tau cu stupina aia de tot rasu si cu taraneala aia de apicultura de o faci tu.
Spune tu măcar un stupar cu minim 100 de " colonii" care te apreciază ca apicultor.
Acum n-or fi toți invidiosi pe succesul tau!

andrei_calinescu

Citat din: bogdan moldovean din Octombrie 09, 2014, 08:36:03 PM
vreau sa aleg acest sistem de stuparit paletizat ca mi se pare eficient din punct de vedere al transportului descarcarea si incarcarea se face mecanizat(macara hidraulica)chiar si pentru famili acestea fiind varsate pe un anumit spatiu  evitandu se supraincalzirea familiilor furtisagurile asa cum se intampla la pavilioane Eu vad un sistem cat mai relaxant de lucrat si cred ca acest sistem le ar convenii si fetelor ....si da intradevar acest sistem cere supraveghere  Da ar fi o problema cu deplasarea familiilor in o raza mai mare de 600 km trebuind deschiderea familiilor in cazul acesta necesitand descarcarea efectivului dar poate si aici ar exista o solutie utila ...Oricum camion cu care sa lucrezi lejer pana in 18 tone cu macara in partea din spate a platformei plus inca o remorca atasata camionului in cazul acesta macaraua asigurand incarcarea si descarcarea ambelor ansamble ....vreau mai multe pareri cu apicultorii care lucreaza efectiv cu acest sistem

Bogdan,

1. Orice vehicul/remorca inscris(a) pe primarie ca utilaj agricol, poate circula in toata tara, nu numai in raza comunei, stiu asta de la un primar-fermier unde am avut stupii anul asta.
2. Nu mi se pare asa adecvata la Romania solutia macara-paletizat.
2.1 Nu avem drumuri bune de acces la masivele melifere - multe  noroaie care ingreuneaza accesul spre masive, esti limitat la asfalt cu consecinte nedorite.
2.2 Problematica furtului, daca nu stai in permaneneta langa stupi, e riscant.

Personal am optat(dupa multa, foarte multa reflectie) la mini-platforme de 36 stupi, pe remorca cu 2 axe. Le voi traqe cu un Ford Tranzit  duba pe care-l folosesc de 2 qni la stupi. Mi se pare o solutie deloc ideala, dar pretabila la distantele pe care le fac si costuri.
Un astfel de container daca iei tu materialele te duce undeva la max 500 Euro.
Cu o autoutilitara/duba ieftina eu zic ca iesi la o solutie ieftina si robusta, in raport cu o hardughie camion pe care nu-i evident s-o rentabilizezi.

mosunick

#26
Ar mai fi ceva la care poate merita sa te gandesti:
Taxele de prima inmatriculare, asigurare, taxa de drum pentru un camion de  18 tone (motoarele la astea sunt peste 300 de cai, si are mii de cmc (plus minus 10.000 cmc)... Daca iti mai gasesti si unul pe trei axe si nu pe doua, ai intrat intr-o gaura cat Groapa Marianelor...
O inmatriculare la un camion dintr-asta te sare de 7000 de lei.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

daniel.arad

D-le Andrei. Cum aveti făcute rastelurile care le puneti pe remorca dupa ford? Pe doua rânduri ori pe un rând si cele de pe mijloc le trageti? Si pentru mine care nu ma deplasezez departe ar merge sistemul. Pana acum am experimentat mai multe, ba greu, ori incomod... am vândut un Vario 7,5T iar acum am un Nissan 3,5 T duba pe el pun stupii pe rasteluri si pot tracta si 3500 kg, ma gândeam la ce spuneati dumneavoastră...

edward_w92

Pt stuparit paletizat, ajungi la costuri destul de frumusele: https://www.bastrucks.com/search?voptions[]=Crane#voptions[]=Crane aici ai o lista cu preturile masinilor prevazute cu brat macara.... Cam scumpe zic eu....ajungi la 18k un camion(nu cap tractor)+5k o remorca dupa el+transportul in tara.... cam scump. Daca vrei sa-ti iei cap tractor +semiremorca.....o semiremorca vreo 3500k (in medie) ca sunt si mai scumpe si mai ieftine.....un 10k capul tractor + 7000 sistemul macara pentru el....iar esti cu costurile cine stie unde. Ca sa renteze trebuie sa te gandesti camionul ala sa-l folosesti si la altceva...si la strazile si la piata noastra de marfuri....nu prea vad eu sa te multumeasca.
Cred ca cel mai indicat, eu asa as face ( si cam asa cred ca o sa si fac) camion 7,5t pavilion + remorca tot pavilion, asta-i doar optiunea mea. La camioane pana in 7,5t s-ar putea sa ai noroc sa iei in 7500 euro de la dealeri mari si o remorca tot pe la 5000 ajungi, dar lucri pe pavilion. La camion + remorca facute pavilion, pe 2 randuri macar, ai 52 familii pe camion in lada de 6 metri si la remorca daca ai dat de una de 7m lungime iti incap 15 stupi pe rand adica 60 stupi pe cate 2 randuri (2 + 2)....un total de 110 stupi care sa-ti produca, zic ca esti "veri hepi". Ai sa vezi mai apoi ca la 7,5t scapi de cheltuieli, cum ar fi vigneta mare, asigurare mare bla bla bla, numai ca-l omologhezi apicol si scapi de o droaie de bani de la asigurare, impozit ioc...da' ia sa faci un tir apicol, sa vezi cum omologhezi doar semiremorca si impozit tot platesti., daca totusi vrei paletizare, am vazut apicultori care lucra pe acest sistem ca au motostivuitor pentru incarcare/descarcare.