Noi cei din sud-estul tari putem face pastoral in Bulgaria?

Creat de Kov iulian, Februarie 16, 2011, 01:12:58 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

De citeva saptamini ma roade un gind,si vreau sa aflu si parearea dumneavoastra,noi apicultori din sud-estul tari,si chiar din alte parti (moldova etc) putem face o intelegere cu asociati apicole din bulgaria,pt a ne deplasa cu stupi la ei la rapita,salcim, iar apoi sa venim de acolo cu dinsi sa facem salcimul pina in moldova?

pistol28

#1
Stralucita initiativa.


"Unde-i  unul nu-i putere
La  nevoi si la durere
Unde-s doi puterea creste
Si MIREA de MAI  sporeste"

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bucovineanu

Strict legal cred ca ar fi posibil. Dar pentru a trece cu animale dintr-o tara in alta trebuie tot felul de certificate sanitare si aprobari. Apoi in mod sigur s-ar intra in conflict cu apicultorii bulgari. Cui te vei adresa daca intr-o noapte ramai fara stupi?

Kov iulian

Pt a nu intra in conflict cu apicultori din zona unde amplasam stupina,se facea o intelegere cu ei,noi mergem la ei dupa care vin si ei la noi.si ar fi bine de mers in grup 5-10 apicultori

CRISTIAN71

Stiti cum inteleg eu treaba asta  =)) ca si cum noi le-am da femeile pentru o saptamana si dupa  aceea le-am lua si noi pe ale lor . =)) =))

pharaonu75

Parerea mea este ca avem destule culturi in tara, la care sa ducem albinele, asa ca nu are rost sa ne mai gandim si la pastoral la sud de Dunare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Stiu de doi frati unguri care fac pastoral in Finlanda . Poti merge oriunde numai sa fie si profitabil !   :lol:

milu56

#7
Sunt perfect deacord dar dragostea de albinarit poate sa ne aduca si profit pana in final,sa avam ambitie,curaj sa mergem inainte.

[youtube=640,390]http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=x7HpshXa9G8[/youtube]

Am mers la o stupina unde am migdali pe terenul unui om ce e crescator de oi si capre undeva in sudul Spaniei.

D006

Ce  stupina! O albina ?
Se  pare  ca  in  acest  an ,albinele nu  prea  viziteaza  migdalul .Oare  de  ce?
In  alti  ani ,  migdalii  erau plini de  albine si  spun  asta pt  ca  am  fost  in  Valencia si  apare aceiasi  chestie care  ai  filmat  tu.Migdali fara  albine.



milu56

Frigul draga,migdalul da miere odata la 7 ani spun stuparii spanioli,cu o soptamana inainte de 17 ian.asa frumos a fost am crezut ca e al 7-lea an :lol: :rotfl: :rotfl: :bzz: