Comportament in pastoral

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:44:39 AM

« precedentul - următorul »

stupar

Dl.Dragos!
Va apreciez mult,va rog sa-mi scriet si mie metoda dv.!
Va multumesc anticipat :hi: :hi:

D006

  Acest subiect nu se discuta cu necunoscutii , cand ne vom cunoaste personal poate iti voi prezenta cateva metode.

filip

Albina nu are nici o vina ,nu trebuie sa suporte rafuielile.
Nu pot fi de acord cu astfel de metode.
O zi buna!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefanescu

Citesc pe forum ca mai multe stupine in locatii apropiate se incurca intre ele. Va rog frumos sa imi explicati si mie cum trebuie aranjati stupii  astfel ca sa nu incurci pe alt stupar. La ce distanta, cum trebuie orientati stupii? Precizez ca nu fac pastoral. Pura curiozitate.
Cu stima
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

D006

  Bineinteles ca albina nu are nici o vina ! metodele se aplica stuparilor gen pupe si nu albinelor , stii ce se cuminteste fara sa-i omori vreo albina ?  dar aceste metode nu pot constitui   subiect de discutie pe forum.
  Ideal ar fi ca pe o vatra sa nu fie mai mult de 100 de familii , iar in acesta perioada macar 1 km. intre ele.

ioanardelean55


Amplasarea stupilor in pastoral si a vetrelor de stupina stationar va fi un lucru destul de dificil in viitor .

D006

  E acum agitatie ca sunt fonduri de la UE dar peste 5 ani sa vezi ce putini vom ramane ! inclusiv stupari gen pupe vor fi pe cale de disparitie odata cu disparitia fondurilor europene.

D006

  Inca un neajuns al aglomerarii mari de stupi ; loca sta sa izbucneasca mai ales ca in Ardeal a fost bun an greu fara prea mult nectar si polen . A tine "toate ouale intr-un cuibar" e cam riscant.

Popescu Gheorghe

Problema pastoralului este foarte acuta;in Dobrogea care nu mai este cea de alta data la floarea soarelui este invadata de stupari din toata tara pe principiul'' cine are albine culege chiar daca este o ingramnadire".Eu consider o mare greseala caci fiind soiuri nectarifere proaste ingramadirea duce la un total esec pentru toti.Daca s-ar respecta principulk rfepartitiei civilizate pe suprafete;le din ce in ce mai mici in Dobrogea,;localnicii nu ar mai fi obligati sa renunte din aceasta cauza la stuparit,fiind trimisi saracii ''Unde a intarcat balaia"desi si acolo gasesti un stupar din tara.De aceea recunoasterea si respectarea distantelor dintre stupine ca si asezartea lor ar fiu benefica pentru toti crescatorii de albine daca au un pic de bun simt--cei 7 ani ,pardon 6 ani de acasa.AS dori sa se risipeasca principiul:unde este o stupina hop si eu ca e rost de nectar si pana sa se convinga face numai rau

stefan1

  In spatiul german am citit ca este legiferata o distanta fata de stupina vecina de 250 m daca se amplaseaza mai putin de 30 de stupi si de 500m la stupini mai mari de 30 de familii. Distante mai mici se aproba doar cu consimtamantul celor doi stupari. Amplasarea trebuie sa fie anuntata cu minim doua saptamani inainte. Poate ei au resurse mai scazute, dar decat debandada de la noi ... Aici stuparii cu experienta au inca una sau doua locatii de rezerva la fiecare cules, lucreaza in echipa, monitorizeaza culesul in fiecare dintre locatii si se muta rapid in locul cel mai favorabil. Daca s-ar respecta legea pastoralului, acest lucru nu ar fi posibil, ca nu s-ar da concomitent autorizatie de pastoral pe trei locatii diferite pentru aceeasi stupina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Popescu Gheorghe

Corect cele spuse! dar la noi?brambureala si pierderi in toate directiile

pistol28

Citat din: stefan1 din August 20, 2010, 01:34:54 AM
  In spatiul german am citit ca este legiferata o distanta fata de stupina vecina de 250 m daca se amplaseaza mai putin de 30 de stupi si de 500m la stupini mai mari de 30 de familii. Distante mai mici se aproba doar cu consimtamantul celor doi stupari. Amplasarea trebuie sa fie anuntata cu minim doua saptamani inainte. Poate ei au resurse mai scazute, dar decat debandada de la noi ... Aici stuparii cu experienta au inca una sau doua locatii de rezerva la fiecare cules, lucreaza in echipa, monitorizeaza culesul in fiecare dintre locatii si se muta rapid in locul cel mai favorabil. Daca s-ar respecta legea pastoralului, acest lucru nu ar fi posibil, ca nu s-ar da concomitent autorizatie de pastoral pe trei locatii diferite pentru aceeasi stupina.

La noi si legile sunt dupa chipul si asemanarea celor care le dau, iar daca sunt din greseala bune NU SE APLICA.
A auzit cineva de LEGEA BUNULUI SIMT ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

N A MARIN

Citat din: pistol28 din Septembrie 01, 2011, 06:56:18 AM
Citat din: stefan1 din August 20, 2010, 01:34:54 AM
  In spatiul german am citit ca este legiferata o distanta fata de stupina vecina de 250 m daca se amplaseaza mai putin de 30 de stupi si de 500m la stupini mai mari de 30 de familii. Distante mai mici se aproba doar cu consimtamantul celor doi stupari. Amplasarea trebuie sa fie anuntata cu minim doua saptamani inainte. Poate ei au resurse mai scazute, dar decat debandada de la noi ... Aici stuparii cu experienta au inca una sau doua locatii de rezerva la fiecare cules, lucreaza in echipa, monitorizeaza culesul in fiecare dintre locatii si se muta rapid in locul cel mai favorabil. Daca s-ar respecta legea pastoralului, acest lucru nu ar fi posibil, ca nu s-ar da concomitent autorizatie de pastoral pe trei locatii diferite pentru aceeasi stupina.

La noi si legile sunt dupa chipul si asemanarea celor care le dau, iar daca sunt din greseala bune NU SE APLICA.
A auzit cineva de LEGEA BUNULUI SIMT ?

EU am un BUN SIMT
TU ai un BUN SIMT
EL are un BUN SIMT,
NOI avem un  BUN SIMT
VOI aveti un BUN SIMT
EI, ELE au ....ALT BUN SIMT.
:nebun:
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

cipriene

eu am patito anul asta; m-am trezit cu 7 pavilioane langa mine peste noapte. nu stiu ce cules au avut cei care au venit, ca eu am ramas cu ramele goale la sfarsitul culesului (era vb de o cultura de floarea soarelui de cc 30 ha).
cu cine sa te certi? :yahoo_cry:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kov iulian

Citat din: cipriene din Decembrie 17, 2011, 12:51:46 AM
eu am patito anul asta; m-am trezit cu 7 pavilioane langa mine peste noapte. nu stiu ce cules au avut cei care au venit, ca eu am ramas cu ramele goale la sfarsitul culesului (era vb de o cultura de floarea soarelui de cc 30 ha).
cu cine sa te certi? :yahoo_cry:
Asa e romanul ingramadit, se duce la pomul laudat cu sacul, si alte zone raman pustii, prin ingramadirea nu castiga nici ei dar produc si paguba celor care s-au pus acolo primi .